با حضور وزیر کشور

ساختمان جدید استانداری آذربایجان شرقی افتتاح شد

ساختمان جدید استانداری آذربایجان شرقی امروز پنجشنبه با حضور وزیر کشور و مسئولان استانی افتتاح شد.

به گزارش تبریز بیدار ، ساختمان جدید استانداری آذربایجان شرقی امروز پنجشنبه با حضور وزیر کشور و مسئولان استانی افتتاح شد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در حاشیه افتتاح این بنا در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در سال ۱۳۸۲ طرحی از سوی وزارت کشور مبنی بر مقاوم سازی ساختمان های مهم در سطح کشور شروع شد.

محمدصادق پورمهدی گفت: براساس این طرح مهندسان مشاور پس از مطالعه ساختمان های استانداری، احداث ساختمان جدید برای استانداری آذربایجان شرقی را مقرون به صرفه اعلام کردند.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۸۴مطالعات مربوط به طراحی ساختمان جدید به مهندسان مشاور ‘باغ شهر بنا’ محول شد و در خرداد ۱۳۸۵ طرح با مبلغ اولیه ۲۸.۵ میلیارد ریال از طریق مناقصه عمومی به شرکت بیر واگذار شد.

پورمهدی اظهار کرد: با تغییر مدیریت ارشد استان، طرح موجود، مورد قبول استاندار وقت قرار نگرفت اما در نهایت در بهمن ۱۳۸۵انجام مطالعات و تهیه طرح ساختمان جدید استانداری در راستای ایجاد مجموعه ای کارآمد و نیز نمادی از اقتدار دولت و استفاده بهینه از پتانسیل ها و امکانات نهایی زمین و برنامه ریزی و تعیین عملکردها و فضاهای مورد نیاز براساس نقش و جایگاه این مجموعه به عنوان ساختمان استانداری به دانشگاه هنر اسلامی تبریز محول شد.

وی خاطرنشان کرد: گرچه کلنگ زنی ساختمان در سال ۱۳۸۵ اتفاق افتاد لیکن اجرای ساختمان جدید استانداری به دلیل عدم پیگیری و جدیت لازم تا سال ۱۳۹۲تنها در حدود ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و به صورت نیمه ‌تمام رها شده بود.

وی افزود: از پاییز ۱۳۹۳ با تدبیر و پیگیری استاندار فعلی و با استفاده ازظرفیت ‌های قانونی بند(ن) تبصره ۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۳، نسبت به تامین اعتبار از محل فروش املاک مازاد استانداری اقدام و تنها پس از ۱۸ ماه از این اقدام این طرح در تیرماه ۱۳۹۵آماده بهره ‌برداری شد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در توجیه فنی، اقتصادی و زیست‌ محیطی این طرح اظهار کرد: کمبود فضای کافی برای کارکنان استانداری، فرسودگی ساختمان‌ های قدیمی و رعایت مسائل فنی و زیست ‌محیطی در احداث ساختمان جدید از جمله دلایل اجرای این طرح بود.

وی در مورد ویژگی ‌های نوآورانه طرح افزود: رعایت شاخص های معماری اسلامی در طراحی و تکمیل ساختمان جدید استانداری، تامین منابع مالی بدون ایجاد بار مالی اضافی بر اعتبارات عمرانی دولت و تامین منابع مالی از طریق فروش املاک مازاد استانداری از جمله این ویژگی هاست.

ساختمان جدید استانداری آذربایجان شرقی ۱۰ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا دارد و با اسکت بتن آرمه در ۷ طبقه سازه ‌ای (زیرزمین، همکف و ۵ طبقه) ساخته شده است.

ساختمان ‌های الحاقی شامل آمفی ‌تئاتر و سالن های تشریفات حدود ۳۰۰۰ مترمربع نیز با پیش بینی اعتبار لازم، احداث خواهد شد.

برای ساخت این ساختمان مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال و برای تجهیز آن ۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.