مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز:

غذا یکی از چهار مولفه اصلی گردشگری/ از گردشگری غذا غافل شده ایم

خلیلی گفت: برای زنده نگه داشتن روش پخت و حفظ غذاهای سنتی باید برنامه ریزی خاصی انجام شود و این نوع پخت غذا در قالب رقابتی پیگیری شود که جشنواره های منطقه ای غذای سنتی یکی از روش های مناسب برای ایجاد انگیزش و حس رقابت است.

به گزارش تبریز بیدار ، مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز ، با اشاره به این که برنامه سفر را معمولا چهار بخش عمده غذا، خرید، بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی و نیز تفریح تشکیل می‌دهد، گفت: با وجود این که غذا در سفر جزو مهم‌ترین بخش‌های سفر است متاسفانه از آن غافل شده‌ایم و به تنوع غذایی بالای تبریز و شهرت آن‌ها در سراسر دنیا بی‌توجه هستیم.

رضا خلیلی به اهمیت برندسازی در این حوزه اشاره کرد و گفت: لیستی از غداهای محلی آماده و جمع‌بندی شده‌است تا با همکاری مسئولان و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمینه برندسازی آن‌ها اقدامات لازم انجام شود.

وی با تاکید بر مشکلات پخت غذای محلی خاطر نشان کرد: پخت برخی از غذا های محلی نیاز به انرژی و زمان زیادی دارد و نگهداری آن‌ها با مشکلاتی همراه است به همین دلیل مراکز پذیرایی تمایلی به سرو غذاهای محلی ندارند و از طرفی هم با تغییر نسل، شیوه پخت بیشتر غذاهای محلی در دست نیست و جوانان هم مشتاق یادگیری آشپزی محلی نیستند.

وی ادامه داد: برای زنده نگه داشتن روش پخت و حفظ غذاهای سنتی باید برنامه ریزی خاصی انجام شود و این نوع پخت غذا در قالب رقابتی پیگیری شود که جشنواره های منطقه ای غذای سنتی یکی از روش های مناسب برای ایجاد انگیزش و حس رقابت است.

مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز همچنین گفت: ثبت غذای محلی در فهرست آثار غیر ملموس ملی نیز می تواند روش پخت و تولید غذای سنتی را زنده نگه دارد و برای این امر نیز باید برنامه ویژه ای داشته باشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.