اختصاصی تبریزبیدار از نامه جمعی از علما به حجت الاسلام هاشم زاده هریسی؛

از وضعیت و پیشرفت حوزه علمیه تبریز بیگانه و بی اطلاع هستید/باور نمی کنیم برخی عبارات نسنجیده از زبان شما باشد

جمعی از روحانیون سرشناس استان و مدیران حوزه های علمیه استان در نامه ای که به صورت اختصاصی در اختیار پایگاه خبری-تحلیلی تبریزبیدار قرار گرفته است، نسبت به اظهارات حجت الاسلام هاشم زاده هریسی واکنش نشان دادند. تبریزبیدار برای اولین بار این نامه را منتشر می کند.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

به تازگی جمعی از علما و روحانیون سرشناس و اساتید حوزه های علمیه استان، با نگارش نامه ای خطاب به حجت الاسلام هاشم هاشم زاده هریسی، نسبت به اظهارات و سخنان وی در رابطه با با حوزه های علمیه و واکنش وی به نامه حجت الاسلام حسین تقی زاده واکنش نشان دادند.

این نامه که به امضای ۱۵ تن از روحانیون سرشناس و اساتید حوزوی استان رسیده است، همانگونه که در نامه ذکر شده است، واکنشی است به اظهاراتی در هفته نامه “حریم امام” در فروردین امسال که بار دیگر در ۲۷ شهریور امسال بازنشر شد و باعث شد تا نامه نگاری ها و واکنش های فراوانی نسبت به اظهارات در رابطه با حوزه های علمیه استان انجام گردد.

آذربایجان پر از فقیه بود. الان دیگر خبری نیست!

هاشم زاده هریسی در این ابتدای این مصاحبه با ذکر خاطراتی از نحوه ورود خود به حوزه علمیه طالبیه تبریز، در اظهارنظری عجیب مدعی می شود که ” آذربایجان پر از فقیه بود. الان دیگر خبری نیست.کسی هم نمی گوید چه شد و چرا اینطور شد.” و در پاسخ به اینکه به نظر شما علت این افول چیست؟ می گوید «اینکه دیگر فقیهی علماپرور و طلبه پرور نیست. شعار می دهیم. همه چیز مصنوعی شده است. نه آنطور درسها ا لان وجود دارد، نه کسی رسیدگی می کند و نه کسی از طلبه حالی می پرسد. ظاهر همه چیز خوب است. آن وقت ظاهر خوب نبود. خدا می داند بنده گاهی نان خالی برای خوردن پیدا نمیکردم. نه فقط بنده که طلبه ها اینطوربودند. روزهای پنجشنبه روزه بودیم. زمان افطار هم چیزی نداشتیم بخوریم. اما با این حال عشق بود،شوق بود و درس بود. این زندگی های امروز که نبود. امروز زندگی ها خوب است اما در گذشته معنویت بود. الحمدلله الان زندگی ها بهتر است. البته بهتراز این هم شایسته طلبه است….الان در آذربایجان مدارس وطلبه های خوبی داریم و زندگی ها نسبتاً خیلی بهتر از آن روزها است ولی خبری از این معنویات و این علما نیست. باید به داد تبریز برسند. هر کس هم هست طلاب را می پراند و دور می کند. علما وطلاب صاحب ندارند.اما کسانی هستند که آنها را بگزند و دلسرد کنند تا بپرند وبه جاهای دیگر بروند.

یک شرط مدیریت حوزه های علمیه و علما این است که سیاسی نباشد. یعنی باید افرادی از علما در استان و کشور باشند که دنبال مسائل سیاسی بروند و حضور داشته باشند. اما کسانی که حوزه را ا داره می کنند باید فقط حوزوی باشند. فقط مدیر حوزه باشند و طلبه ها را بشناسند. نباید مدیریتشان به بعضی مسائل مختلف آمیخته شوند.اگر آمیخته شوند خواه ناخواه در مسائل سیاسی آنطرفی و اینطرفی و درگیر تقسیم بندی وگروه بندی می شوند و نارضایتی پیش می آید و مشغولیت ها و دلمشغولی های دیگری پیدا می کنند…. در این استان حوزه ای هست که مدیرش فقط مدیر است. اصلاً از ا ول چشمش را باز کرده تا طلبه را بشناسد. شب و روز در حوزه با طلبه است و جز طلبه با کسی کاری ندارد. آن حوزه موفق و بهترین حوزه علمیه این استان است. هر کجا اینطور باشد موفق است. اما هر کجا رنگ و صبغه سیاسی گرفته و ا ز اینگونه مسائل بوده و طلبه ها را به این مسائل کشانده اند جنبه های علمی، اخلاقی و تقوایی آسیب دیده است. این یک عامل است. چنین مدیریتی اینجا وجود ندارد. و باید بگوییم منظور از سیاسی نبودن حوزه های علمیه عدم ورود آنها به جناح بندیها و بازیهای سیاسی رایج در جامعه می باشد زیرا سیاست به اسلامی و غیراسلامی تقسیم شده و تصریح شده که سیاست ما از دیانت ما جدا نیست یعنی سیاست دینی و اخلاقی ، نه سیاست تحریفی و بازیهای سیاسی.»

تحمل در برابر اتهامات جاه طلبان و دنیا خواهان تازه به دوران رسیده

کمتر از ده روز از بازنشر این سخنان میگذشت که حجت الاسلام حسین تقی زاده،  رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، در نامه ای سرگشاده نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد. وی در ابتدای این نامه ضمن بازخوانی نقش مهم و تاثیرگذار حوزه های علمیه کشور و “مجاهدت ها و مدیریت قدرتمند و کم نظیر نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی”، از حوزه علمیه تبریز بابت “تحمل و بردباری در مقابل اتهامات جاه طلبان و دنیا خواهان تازه به دوران رسیده و سیاسیون مغرض و راحت طلبان بی خاصیت و نیز در برابر سایر فراز و نشیب ها” تقدیر کرد و در ۵ بند به صورت مستند به اظهارات حجت الاسلام هاشم زاده هریسی واکنش نشان داد.

وی در پایان این نامه نوشت«اگر حوزه های علمیه راه و مسیر خود را دور از سیاست جمهوری اسلامی و بی تفاوتی در مقابل توطئه های استکبار جهانی و ایادی آنان در داخل و خارج انتخاب نماینده آن وقت حوزه های علمیه از آرمانهای حضرت امام(رحمه ا…) و اهداف شهدا و منویات ولی امر مسلمین زمان امام المسلمین حضرت آیت ا… الظمی امام خامنه ای(مد ظله العالی) فاصله خواهد گرفت و خروجی آن حوزه ها کسانی خواهند بود که ترویج تشیع لندنی برای اختلاف انگیزی و یا تحت تاثیر توطئه های سران فتنه و عوامل آن قرار بگیرند و در اینصورت قدرت اظهار نظر و محکومیت آنها را نخواهند داشت و یا همانند همجٌ رعاع(بنا به تعبیر حضرت علی(ع) که فرموده است: کسانی که با مختصر وزش بادی تکان می خورند و از جا به در می روند)  و خود را زودتر می بازند و خودشان را به عنوان عوامل خود باخته و بی خاصیت در اختیار ترویج تفکرات غربی و همپیمانان آنان قرار داده و موجب تضعیف اصول اساسی نظام جمهوری اسلامی و شخصیت های انقلابی و تاثیر گذار می شوند.»

عجیب و قابل تامل؛ نشتر خواهم زد!!!

اما این نامه حجت الاسلام تقی زاده، توسط نماینده مجلس خبرگان رهبری بی پاسخ نماند و ۳ هفته پس از آن در روزهای پایانی مهرماه، حجت الاسلام هاشم زاده در اظهارنظر عجیبی، نسبت به نامه سرگشاده انتقادی در رابطه با مصاحبه وی گفت «چنانچه اطلاع دارید اخیراً در مدح متملقانه و اغراق آمیز فردی و در فحش، ناسزا و نسبت های دروغ به اینجانب به ظاهر بنام فردی معلوم الحال بنام تقی زاده که از روحانیت فقط یک عمامه به سر دارد و بس، متنی پر از دروغ و فحش منتشر شده است که در فرصت مناسب پاسخ شکننده و جانانه به آنها خواهم داد آمر و عامل اصلی و ضمیر مستتر که در زیر این فحش نامه مخفی شده و ماهیت آنها را افشا خواهم نمود دمل و غده ای که در استان مظلوم و در عین حال غیور و  آزاده ما بوجود آمده نشتر خواهم زد تا آب چرکین و عفین آن فرو ریزد و منظور من از آنچه گفته و خواهم گفت دفاع از حقوق روحانیت و حوزه های علمیه و حقوق مردم شریف استانمان و از قداست ولایت و انقلاب و اسلام در استان ولایت مدارمان می باشد»

پس از انتشار این اظهارنظر عجیب، جمعی از روحانیون سرشناس استان و مدیران حوزه های علمیه استان در نامه ای که به صورت اختصاصی در اختیار پایگاه خبری-تحلیلی تبریزبیدار قرار گرفته است، نسبت به اظهارات حجت الاسلام هاشم زاده هریسی واکنش نشان دادند. تبریزبیدار برای اولین بار این نامه را جهت ثبت در تاریخ برای مخاطبین خود منتشر می کند.

بسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج میرزا هاشم هاشم زاده هریسی زیده توفیقاته

با هدا سلام و تحیت

مصاحبه های جنابعالی که به ترتیب در هفته نامه حریم و پایگاه خبری منتسب به شما و خبرگزاری نصرنیوز به فاصله چندماه و چندین روز درج و منتشر شد و آغاز آن هم در ابتدا از ناحیه آن جناب شروع شده است ملاحظه گردید. با عنایت به محتوای هر سه مصاحبه که از زبان شما به عنوان نماینده مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه استان در مجلس خبرگان گفته شده است، ما جمعی از دلسوزان و خدمتگزاران اسلام و روحانیت معظم استان را بر آن داشت که برادرانه موارد ضروری را متذکر شویم شاید که همه ما و شما مشمول رحمت و توفیق الهی قرار گرفته باشیم.

۱- عقلای قوم و علمای عامل و صاحبان عقل و شعور بر این عقیده هستند که قبل از زیرسوال بردن حوزه های علمیه آذربایجان به ویژه حوزه با برکت تبریز و طرح مسائل در رسانه ها، در صورت داشتن هرگونه ایرادات، نقطه ضعف ها و یا مشکلات دیگر را به همراه پیشنهادات سازنده به حضور شورای محترم مدیریت حوزه علمیه استان خاصه حوزه علمیه تبریز، حضوری یا مکتوب مطرح و یا تحویل می دادید تا بعد از بررسی کامل و کارشناسانه صحت و سقم موضوع از طرف شورا، اقدامات لازم و مقتضی انجام می گرفت، متاسفانه جنابعالی قبل از هرگونه اظهار نظر به مسئولین مربوطه و اقدام به مصاحبه و درج برخی مطالب خلاف واقع در هفته نامه حریم امام به شماره ۲۱۳ روز پنجشنبه مورخ ۲۶ فروردین سال ۹۵، به همراه دونفر از آقایان و چندماه بعد در آستانه بازگشایی مدارس علوم دینی در پایگاه اطلاع رسانی خود در تاریخ۲۷ شهریورماه۹۵ و به فاصله نزدیک به یک ماه مجددا با تمام بی مهری و دور از انصاف، حوزه علمیه وزین و پرتحرک تبریز و طلاب عزیز و زحمت کش و مدیریت محترم آن را زیر سوال برده و تضعیف کرده اید، در حالی که از اظهارات و مصاحبه های شما چنین برداشت می شود که اولا از وضعیت، پیشرفت، و ترقی حوزه علمیه تبریز در تمام ابعاد، بیگانه و کاملا بی اطلاع هستید و ثانیا گزارش دهندگان و مشاوران همفکر حضرتعالی بی اطلاع بوده و یا با غرض ورزی اطلاع رسانی کرده اند.

۲- پیشنهاد می شود جوابیه حجت الاسلام و المسلمین آقای تقی زاده که کاملا وزین، مستدل و واقع بینانه درباره ارتقای کمی و کیفی و مدیریتی و زعامتی حوزه های علمیه تبریز در سال های اخیر بود، به طور دقیق و منصفانه مطالعه فرمایید و نیز از جنابعالی دعوت می شود با هماهنگی قبلی با مدیریت شورای استان از پیشرفت، ارتقا سطح دروس، پایه ها، جذب بیش از حد طلاب و جد و جهد و تلاش محصلین علوم دینی با درایت اساتید گرانقدر در تدریس و تدرس و کسب معنویت و خواندن نماز شب و رعایت ادب در گفتار و نوشتار آنان و بطور خلاصه از پیشرفت کمی و کیفی حوزه علمیه تبریز، بازدید فرمایید تا با رسیدن به واقعیت ها نسبت به مطالب مطرح شده جهت احقاق حق حوزه و طلاب گرامی تجدید نظر و به نحوی جبران نمایید. از این جهت که اینگونه اظهارات و رفتارهای بدون اطلاعات کافی، به تفرقه و تشویش در اذهان عمومی بویژه در بین دلسوزان انقلاب اسلامی و حوزویان خواهد انجامید و در مقابل، به اتحاد، همبستگی و همدلی بسیار خوبی که در میان مردم شریف و مسئولین محترم استان حاکم است خدشه وارد خواهد کرد.

۳-در سومین مصاحبه خودتان ابتدا از شخصیت فقیه وارسته و انقلابی مرحوم آیت الله مهدوی کنی و شاگردی و الگوبرداری از ایشان را مطرح کرده اید، این خود خیلی کلام پسندیده و خوشحال کننده است ولی الگو برداری کامل در آن است که در تمام ابعاد آن فقید سعید را سرلوحه خود قرار دهید، چون می دانید ایشان علاوه بر کشیدن مرارتها، شکنجه ها، و تبعید های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، با تمام توان خود به محض پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) معمار کبیرانقلاب اسلامی و نائب بر حق امام زمان(عج) رابرای خود الگو قرار داد و به عنوان یاور صدیق آن حضرت در مقابل توطئه های دولت موقت، بنی صدر خائن، گروهک های ملحد و التقاطی، سلطنت طلبان، جبهه ملی، نهضت آزادی و کلیه مخالفان نظام اسلامی در داخل و در برابر ترفندهای استکبار جهانی در خارج تا آخر عمر شریفش ایستاد و بعد از ارتحال ملکوتی حضرت امام(ره) به عنوان یار و یاور صدیق ومخلص ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) بدون مداهنه از منویات معظم له پیروی و اطاعت کردند و انتخاب آن عالم ربانی به ریاست مجلس خبرگان رهبری در یک دوره حساس در دفاع از ولایت و رهبری انقلاب اسلامی و پاسداشت خط اصیل حضرت امام(ره) و ارزش های انقلاب اسلامی در برابر دگر اندیشان، مخالفان رهبری و سران فتنه بود، در کجای گفتارها، نوشتارها، اظهارات و مصاحبه های آن عالم و فقیه سفر کرده به یاوران انقلاب اسلامی و علما و طلاب انقلابی بویژه یاران و نمایندگان مقام عظمای ولایت، چه با ایما و اشاره، چه با صراحت جسارت شده است؟ ایشان عامل وحدت، واقع بین، فقیه عادل، اخلاقی و سیاسی و سلم محض در برابر اوامر و نواحی رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند پس شما که بحمدا…بنا به اظهار خودت افتخار شاگردی و الگو برداری از ایشان دارید باید همانند آن عالم مجاهد عمل کنید و بجای هدف قرار دادن فقیهان انقلابی و یاران از جان گذشته رهبرمعظم انقلاب و شخصیت های مورد تکریم ویژه مقام شامخ ولایت، دشمنان اسلام ناب و ولایت فقیه و هم پیمانان آنان از جمله سردمداران فتنه، همفکران و حامیان آنان را نشانه قرار دهید تا خدایی نکرده ما و شما شامل این حدیث شریف معصوم نباشیم که فرمودند: «…والراد علیهم کالراد علینا و…»

۴- با کمال اعتذار از جنابعالی سوال می شود در کدامیک از استانهای کشور نماینده مجلس خبرگان رهبری غیر از جنابعالی از نشتر سخن گفته و خدمتگزاران صدیق نظام را مورد تهدید به نشترزدن کرده و آن هم با عبارات توهین آمیز، سخیف، شرم آور و دشمن شادکن.

ما هنوز هم باور نمی کنیم که این عبارات نسنجیده از زبان شما باشد چراکه اگر این ایده و تفکر و اندیشه در یک نماینده خبرگان رهبری در آن جایگاه والا باشد آن وقت عزت، کرامت، بصیرت و غیرت دینی و بزرگواری موکلین استان مربوطه خود را زیر سوال می برد و این خود یک کم لطفی، جفا و گناه نابخشودنی نسبت به مردم انقلابی، ولایتمدار استان آذربایجان شرقی به حساب می آید و دلسوزان انقلاب اسلامی و جوانان عزیز غیرتمند و جان بر کف و انقلابی را وادار خواهد کرد که از جنابعالی بازخواست نمایند که جایگاه فعلی شما کجا و نیشترزدن کجا!!!

در پایان جهت دفاع از مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ارزشهای اسلامی و مقام و منزلت ولایت و امامت و حرمت یاران فداکار و از جان گذشته مقام معظم رهبری با کمال احترام و رعایت ادب و انصاف متذکر می شویم که همه صاحب منصبان بویژه نمایندگان محترم خبرگان رهبری لازم است در تمام شئون و اعمال و رفتار و گفتار و نوشتار خودشان خداوند عزوجل شانه را حاضر و ناظر بدانند و از گفتار یا نوشتن هرگونه مطالب سخیف و اختلاف برانگیز و رسانه ای کردن آن پرهیز نمایند در غیراینصورت عواقب هرگونه مسائل پیش آمده در آینده مقصر بوده و باید پاسخگو باشند.

Image title

Image titleImage titleImage title

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.