مطالبه نماينده تبريز از وزير جديد ارشاد؛

جایگاه موسیقی آذربایجانی را ارتقا دهید

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در بیان مطالبات خود از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار ارتقای جایگاه موسیقی آذربایجانی شد.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی در گفت و گو با خبرنگاران،‌اظهار کرد:‌ آذربایجان سال های طولانی یکی از مهمترین جایگاه های موسیقی اقوام در کشور بوده و موسیقی اقوام و عاشیق ها برای سالیان متمادی زبانزد نخبگان موسیقی جهان و خصوصا در آسیای میانه بوده است.

 وی افزود: اکنون به دلیل کم توجهی به دستاوردهای فرهنگی اقوام در سال های گذشته همین دستاورد و ابزارهای موسیقی آن مانند تار توسط کشورهای دیگر مصادره شده است.

 وی ادامه داد: تاسف بارتر آنجاست به جای اینکه تبریز و آذربایجان مهد پرورش موسیقیدانان این گونه سبکهای هنری باشد هنرمندان برای آموزش به خارج از کشور می روند که این خود آسیبی به فرهنگ کشور به شمار می رود.

ساعی اضافه کرد:‌حوزه مهم دیگری که وزیر ارشاد باید به آن توجه داشته باشد اهالی رسانه و مطبوعات هستند. آنهایی که با تلاش های ویژه خود همواره در تلاش برای آگاهی بخشیدن به جامعه و افکار عمومی بوده اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ابراز کرد:‌ هرچند مطبوعات که روزهای بسیار سختی را در گذشته داشته اما این روزها آرامش به این حوزه بازگشته است. آرامشی که البته کافی نیست و بی شک آقای دکتر صالحی امیری با برنامه هایی که در این مسیر داشته و دارند می توانند سایر خواسته های این حوزه را نیز برطرف کنند.

 وی عنوان کرد: امروزه که مسئله حجاب و عفاف از دغدغه های اصلی مسئولین ارشد نظام است و یا معضلات اجتماعی که متاسفانه در سایه رقابت های سیاسی برای سال ها به فراموشی سپرده شده بود می‌تواند با استفاده از ظرفیت های بومی اقوام نظیر پوشش های قومیت منطبق بر فرهنگ ایرانی اسلامی و توجه به نقش خانواده و انسجام قومیتی به راحتی رفع شود و اتفاقا وزیری که خود سالها تجربه و دغدغه مسایل فرهنگی و مدیریتی را داشته می‌تواند با همکاری نخبگان کشور در رفع این دغدغه ها موثر باشد.

 نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با بیان اینکه این روزها در ضعف شدید برنامه های صدا و سیما مردم آن اقبال جدی به سینما پیدا کرده اند، ادامه داد:‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ارتباط مستحکم تری میان اهالی سینما و وزارت ارشاد برقرار کند تا رشد قابل توجهی که در اقتصاد این بخش طی سه سال گذشته و به برکت دولت آقای روحانی ایجاد شده چندین برابر شود.

ساعی افزود:‌بر کسی پوشیده نیست توجه به معیشت و مسایل اجتماعی و اقتصادی هنرمندان باعث رشد و تعالی فعالیت های فرهنگی خواهد شد و انتظار می رود صالحی امیری در این حوزه نیز موثر واقع شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.