در نقد حال و روز نه چندان خوش آمریکا و برجام بی فرجام؛

از مرگ ترامپ تا تب برجام!

دموکرات ها از ترامپ، که نشان جنگ‌طلب بودن را جمهوری خواهانِ زاده جنگ به او داده‌اند، چون مرگی در مقابل دنیا و بخصوص ایران قرار می‌دهند که تنها راه مقابله و مقاومت در برابر سیاست‌های جنگ‌طلبانه ترامپ حفظ برجام است، برجامی که تهدید به پاره شدن است!

یادداشت میهمان؛ احمد رضا نظری

ترامپ با رأی الکترال رئیس‌جمهور شد، از آن روز خیابان‌های شهرهای آمریکا و بخصوص نیویورک شاهد صحنه‌های عجیبی است. اگر از قتل و ضرب و شتم  مانند رسانه‌های مدعی “حقوق شهروندی” با بی‌اهمیتی عبور کنیم، نمی‌توان از جنس اعتراض مردم به‌سادگی گذشت. 

ملتی که برای اعتراض پرچم کشورش را پاره می کندو آتش می‌زند، باکمی تأمل نمی‌شود مسئله را به انتخاب ترامپ تقلیل داد، البته نمی‌شود آن را به سیستم انتخاباتی آمریکا هم مربوط دانست. اصل ماجرا چیز دیگری است ملت آمریکا دیگر با نظام سیاسی فعلی ایالات‌متحده آمریکا احساس هویت نمی‌کند و تنها توانسته است از اختناق و آزادی نسبی بین حزبین در ایام انتخابات کشورش استفاده کند و در خیابان‌ها بروز کند.

حزب حاکم آمریکا نیز این تهدید اساسی را با انگیخته کردن طرفداران افراطی خودش تبدیل به فرصت کرده است که حداقل دو نتیجه مهم برایش دارد؛ اولی حفظ نظام حاکمیتی فعلی با استفاده از فریب ذهنی مردم است که قطعاً دو حزب موجود آمریکا بدون این سیستم دیگر وجود نخواهند داشت. دومین نتیجه ایجاد قدرت چانه‌زنی در مقابل ترامپ است. 

هیچ دور از ذهن نیست که اگر ترامپ هر آنچه در تبلیغات انتخاباتی گفته است را به مرحله اجرا بگذارد و تصمیم به تغییر و حتی متزلزل کردن هیئت حاکمه فاسد آمریکا _به ادعای خودش_ داشته باشد، سرنوشتی چون جان اف کندی در پیش خواهد داشت.

جان اف کندی رییس‌جمهور آمریکا بود که به‌صورت مشکوکی ترور شد و پرونده ترور وی یکی از پیچیده‌ترین پرونده در تاریخ آمریکا است که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

باید اعتراف کرد که سیستم سیاسی آمریکا استعداد و توانایی خاصی در تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها دارد؛ دموکرات‌ها از اعتراضات علیه اصل حکومت آمریکا علاوه بر دفاع از حفظ نظام موجود قدرت چانه‌زنی حزبی شان را افزایش می‌دهند. از ترامپ، که نشان جنگ‌طلب بودن را جمهوری خواهان زاده جنگ به او داده‌اند! چون مرگی در مقابل دنیا و بخصوص جمهوری اسلامی ایران قرار می‌دهند، که تنها راه مقابله و مقاومت در برابر سیاست‌های جنگ‌طلبانه ترامپ حفظ برجام است، برجامی که تهدید به پاره شدن است!

برجام معجزه قرن!
حال زمین‌بازی جمهوری اسلامی را از اجرای مفاد برجام به حفظ ظاهر کاغذ برجام تقلیل می‌دهند. داستان داستان مردی است، که تهدید می‌شود: اگر با گلوله کشته نشوی با توپ تانک می‌کشیمت!

در این زمین بازی باخت_ باخت برای جمهوری اسلامی که تا دیروز برجام را واجب الوجود اقتصاد،آب خوردن ، آلودگی و… می دانستند امروز در میدان مذکور شعار می دهند که برجام ما را از جنگ نجات داد!

بی راه نیست که این برجام را معجزه قرن نامید؛برجامی که مفادش برایمان سودی معادل تقریباً هیچ داشت،اما کاغذش ما را از جنگ نجات خواهد داد یا اصلاً داده است. این زمین بازی هرچند که تماما برد_برد برای ایالات متحده طراحی شده است، اما سودی هم برای مردان مذاکره کننده ما دارد که برجام و خود را از زیر سوال “چه شد؟” مردم خارج کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.