جنگ تمام عیار اوباما با کنگره بر سر ایران

اوباما کنگره را تهدید کرد در صورت تصویب طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران،‌ آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از عصر ایران،  اوباما کنگره را تهدید کرد در صورت تصویب طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران،‌ آن را وتو خواهد کرد.

دولت باراک اوباما رئیس ایالات متحده آمریکا ضمن اعلام این تهدید گفت که این طرح کنگره، توافق هسته ای با ایران (برجام) را با مانع مواجه می کند.

هم اکنون طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد که براساس آن جمهوریخواهان به دنبال جلوگیری از فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس و بوئینگ به ایران هستند.

کاخ سفید هم در واکنش به این طرح اعلام کرد شرکای آمریکا معتقدند که اگر این طرح،‌ اجرایی شود نقض توافق هسته ای ایران (برجام) خواهد بود.

ایران با دو غول هواپیماسازی جهان یعنی بوئینگ آمریکایی و ایرباس اروپایی قراردادهای جداگانه ای برای خرید حدود ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری امضا کرده است.

ایران بیش از ۳۰ سال تحت تحریم های شدید بوده به همین دلیل نتوانسته است ناوگان هواپیماهای تجاری خود را نوسازی کند.
 
برخی از اعضای کنگره آمریکا هم در مخالفت با این طرح گفته اند در صورت تصویب و اجرای طرح کنگره علیه فروش هواپیماهای مسافربری به ایران،‌ شغل های بسیاری در آمریکا حذف خواهند شد.

موافقان هم می گویند که ممکن است ایران از این هواپیماها در امور نظامی مانند انتقال افراد مسلح برای جنگ با نیروهای آمریکایی یا هم پیمانان در سوریه استفاده کند.
              
براساس طرح کنگره آمریکا،‌ وزیر خزانه داری آمریکا باید از صدور مجوزهای لازم برای اجرایی شدن فروش یا بازفروش هواپیماهای مسافری به ایران خودداری کند.
 
وزارت خزانه داری آمریکا تاکنون مجوزهایی را به بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیماهای مسافری به ایران صادر کرده بود.

قرار است مجلس نمایندگان آمریکا در هفته جاری این طرح را به رای بگذارد که با وجود حضور اکثریت جمهوریخواه، پیش بینی می شود تصویب شود.
 
با این حال پیش بینی می شود تصویب آن در مجلس سنای آمریکا با دشواری بسیار روبه رو شود زیرا نیازمند تایید سناتورهای دموکرات است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.