مسئولان عراقی و ایرانی در صدور روادید اربعین دچار اشتباه سیاسی و استراتژیک شدند/ چرا با مذاکره روادید ارمنستان را لغو کرده اند اما برای عراق نتوانستند؟

امام جمعه غرب تهران گفت: معتقدم اقشار ضعیفی هستند که همین پول مختصر روادید را هم ندارند و چون اسکان توسط موکب ها و تغذیه هم به عهده همین مواکب بوده، مسئولان می توانستند با لغو روادید و با نگاه مردم دارانه ای که نداشتند، سفر به این کشور را برای هم میهنان به صورت رایگان در اختیارشان قرار دهند.

به گزارش تبریز بیدار ،  حجت الاسلام والمسلمین یحیی صالح نیا در گفتگو با خبرنگار ائل با اشاره به هویدا شدن دست عنایت خاص حضرت حق در اربعین حسینی، اظهار کرد: به فضل الهی این اجتماع عظیم در زیارت اربعین، ظهور امام عصر ارواحنا فداه را محقق می کند.

وی تصریح کرد: سپاه ده ها میلیونی حضرت ولی عصر (ع)، به دست خود امام حسین (ع) در حال تحقق است و این هم فقط به اراده خداوند متعال و ظرفیت بالای نهضت عاشورایی اباعبدالله الحسین (ع) امکانپذیر شده است.

امام جمعه غرب تهران ادامه داد: نکته ای که مهم است، این می باشد که همه باید به این جریان بپیوندند، یعنی هم شیعیان و هم اهل سنت و همه مظلومان و مستضعفان عالم و نهادها و اداراتی که می خواهند عقب نمانند، باید به این سیر عظیم میلیونی بپیوندند.

صدور روادید در سال های آینده بی معنا می شود

وی با بیان اینکه قطعاً صدور روادید برای حضور هم میهنان در سال های آینده بی معنا خواهد بود، ابراز داشت: این سفر فراتر از مسئله زیارت است، در واقع حضور انبوه و ده ها میلیونی اهل سنت و شیعیان و مسیحیان و خیلی از مستضعفان عالم، برای مراسم اربعین فقط برای بحث زیارت نیست، بلکه خیلی فراتر از این حرف هاست و به فضل الهی در سال های آتی خواهید دید که اتفاقات مبارک و میمونی در بحث اربعین خواهد افتاد.

راهپیمایی اربعین ابعاد فراتری از زیارت دارد

وی زیارت اربعین را فقط بحث حضور افراد برای یک امر مذهبی در یک قسمت از سال ندانسته و خاطرنشان کرد: ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این حرکت پرشوری که آغاز شده، بسیار فراتر از یک امر صرف مذهبی است.

اشتباه چندباره وزارت خارجه ایران در بحث زیارت اربعین

رئیس مرکز مطالعات فقه حکومتی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار مرتکب اشتباه اصرار بر صدور روادید شد و متاسفانه نتوانستند با طرف های عراقی برای حل این موضوع مذاکرات را انجام دهند و اگر حرکت های بهتری در حوزه سیاست خارجه انجام می شد، صدور روادید برای حضور در اربعین حسینی در کربلا، می توانست لغو شود.

وی با انتقاد از این مذاکرات با کشور ارمنستان برای حذف صدور روادید برای مسافرات به این کشور، گفت: من تعجب می کنم، کشورمان با مذاکرات مختلف، بحث روادید با کشور ارمنستان را برمی دارد، آن هم کشوری که رفتن به آنجا، آسیب های فراوان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و امنتی و اقتصادی برای ما دارد ولی این موضوع برای عراق در دستور کارشان نبوده و انجام ندادند.

وزارت خارجه کشورمان، نگاه مردم دارانه ندارد

صالح نیا بیان داشت: معتقدم اقشار ضعیفی هستند که همین پول مختصر روادید را هم ندارند و چون اسکان توسط موکب ها و تغذیه هم ب عهده همین مواکب بوده، مسوولان می توانستند با لغو روادید و با نگاه مردم دارانه ای که نداشتند، سفر به این کشور را برای هم میهنان به صورت رایگان در اختیارشان قرار دهند.

وی اشاره کرد: متاسفانه بدسلیقگی اصرار بر صدور روادید و اصرار بر دریافت وجوه برای بیمه، با وجود انبوه درمانگاه های صلواتی که آن جا وجود دارد، یک مقدار دور از واقعیت بود.

مردمی که بدون روادید به مرزها رفته اند، کار اشتباهی نکرده اند

امام جمعه تبریزی غرب تهران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: این را به عنوان فقیه اعلام می کنم، کسانی که بدون روادید مخصوصاً آن هایی که توان پرداخت همان وجوه کم را ندارند، به مرزها برای شرکت در پیاده روی اربعین رفته اند، از نظر من هم مأجور هستند و هم ان شالله با نگاه درست وزارت خارجه در روزهای آتی و نگاه درست مسوولین مرزی، از زیارت اربعین محروم نخواهند شد.

وی ادامه داد: از نظر فقهی من، این ها کار اشتباه و غیر قانونی انجام نداده اند، چون قانون در مورد مسئله اربعین باید به صورت واقع بینانه ای تصمیم می گرفت و دو دولت عراق و ایران در مورد زیارت اربعین، باید درست تصمیم گیری می کردند.

اشتباه سیاسی و استراتژیک عراق و ایران

صالح نیا در پایان تاکید کرد: تصمیم دو دولت عراق و ایران برای صدور روادید در زیارت اربعین، یک اشتباه سیاسی و استراتژیک و غیر قابل توجیه است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.