مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد

آغاز نقشه‌برداری ژئوفیزیکی محدوده ارک تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از آغاز نقشه‌برداری ژئوفیزیکی باستان‌شناسی محدوده ارک تبریز با حضور تیم ژئوفیزیک به‌منظور پایش دقیق‌تر لایه‌های باستان‌شناسی در محدوده ارک و حریم خانه فتح‌الله یف خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، مرتضی آبدار در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اعلام این مطلب اظهار داشت: بعد از گودبرداری در محدوده مقابل عمارت فتح اله یف و بر اساس بازدید میدانی کارشناسان مقرر شد تا تیم فنی نسبت به نقشه‌برداری و انجام تحلیل‌های باستان‌شناسی اقدام نمایند.

وی افزود: در این راستا بعد از پیگیری صورت گرفته از سوی استانداری و این اداره کل با هماهنگی با معاونت میراث فرهنگی کشور از تیم ژئوفیزیک پروژه میراث جهانی پارسه و پاسارگاد برای انجام بررسی‌های بیشتر دعوت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه این پایش ها به‌منظور تشخیص وجود یا عدم وجود آثار تاریخی باستانی در محدوده عمارت فتح اله یف و حریم ارگ صورت می‌گیرد، گفت: در این شیوه با استفاده از تکنیک‌های نقشه‌برداری و سیستم‌های ژئوفیزیک و ارسال امواج الکترومغناطیس به عمق زمین و سنجش واکنش آن به وجود یا عدم وجود آثار و نیز پلان‌های منظم هندسی در عمق پنج الی ۸ متر زمین پی برده می‌شود که از دقت، سرعت و ضریب اطمینان بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: این تیم طی دو روز عملیات نقشه‌برداری ژئوفیزیکی را انجام خواهند داد و پس از اتمام عملیات میدانی، نتایج به‌دست آمده در کارگروه‌های ویژه معاونت میراث فرهنگی کشور بررسی و نتایج تحلیل‌ها متعاقباً از سوی سازمان مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.