همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی؛

عزاداری اربعین تبریزی‌ها در بازار بزرگ مظفریه + برنامه‌ها

عزاداری در بزرگترین بازار تاریخی سرپوشیده جهان که در تیمچه مظفریه متمرکز می‌شود، ۸ محرم آغاز شده و تا ۱۲ محرم ادامه می‌یابد و پایان بخش آن عزاداری اربعین در این بازار بزرگ تاریخی است.

به گزارش تبریز بیدار ، عزاداری مردم تبریز در بازار تاریخی چیزی نزدیک به قدمت خود بازار تاریخی است و کسبه و مردم این شهر، مهم‌ترین تجمع عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) را به دلیل عشق و علاقه وافر، هر ساله از هشتم تا دوازدهم محرم در تیمچه مظفریه بازار بزرگ تاریخی تبریز برگزار می‌شود و پس از آن در اربعین این عزاداری‌ها پایان می‌یابد.

بازار تبریز که از قدیم مرکز فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی بوده، در ۵ روز هشتم تا دوازدهم محرم، و اربعین و ۲۰ صفر تبدیل به مرکزی برای تجمع عزاداران سید و سالار شهیدان تبدیل می‌شود.

هر چند برنامه‌های پراکنده‌ای در قبل و بعد از این ایام در بازار برگزار می‌شود، ولی اوج آن و به صورت برنامه‌ریزی شده، به این مکان تاریخی منتقل می‌شود و بازاریان نیز با این میزبانی، ادامه دهنده راه پدران خود در گره زدن اقتصاد با مذهب می‌شوند، چرا که معتقدند برکت این عزاداری‌ها را در زندگی خود مشاهده کرده‌اند.

در ایام ۵ روزه، اکثر بازاریان با تعطیلی حجره‌های خود، با پارچه‌های سیاه، اعلام عزا می‌کنند و با توزیع نذورات و احسان، ضمن نشان دادن ارادت خود به ساحت مقدس ائمه اطهار (ع)، از دستجات و عزاداران سید و سالار شهیدان پذیرایی می‌کنند.

به گزارش تسنیم، ورود دستجات حسینی به بازار از ساعت ۱۲ ظهر شروع شده و تا پاسی از شب ادامه می‌یابد که در ذیل برنامه عزاداری و ترتیب حضور دستجات حسینی در بازار را مشاهده می‌فرمایید.

⚫️ اطلاعیه⚫️

برنامه نوبت بندی دستجات حسینی، اربعین سال ۱۳۹۵ در بازار تبریز

۱- جمشیدآباد

۲-ابوذر
۳- راسته کوچه
۴- دلخون
۵- ششگلان
۶- سیلاب
۷- سرخاب
۸-باغمیشه
۹- مارالان
۱۰- نوبر
۱۱- امیرخیز
۱۲-خیابان
۱۳- میرچوپان
۱۴- شتربان
۱۵-انتظاریون
۱۶- ویجویه
۱۷- عموزین‌الدین
۱۸-چرنداب
۱۹- چوستدوزان
۲۰- کوچه باغ
۲۱- شهیدقاضی
۲۲-لیل آباد
۲۳- حکم آباد
۲۴- قره آغاج

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.