رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز خبرداد:

تشکیل پزشک خانواده برای ۶۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی

رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز گفت: برای ۶۰ درصد از جمعیت استان آذربایجان شرقی شامل بیش از دو میلیون نفر پرونده فعال پزشک خانواده تشکیل شده است.

به گزارش تبریز بیدار ،  محمدحسین در گفتگویی اظهار داشت: تاکنون همه افراد شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت با برخورداری از حدود ۱ میلیون و ۱۲۰ هزار نفر و ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر به مراکز درمانی دعوت و برای آن ها پرونده پزشک خانواده تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: جمعیت تبریز و ۴ شهر بزرگ استان سرشماری و کار دعوت آن ها به مراکز درمانی در حال انجام بوده به طوری که بیش از ۴۰ درصد جمعیت حاشیه شهر تبریز و ۲۰ درصد جمعیت مراکز این شهر تحت پوشش مراکز درمانی قرار گرفته اند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه انتظار می رود تا پایان سال ۹۶ همه افراد استان برای تشکیل پرونده به مراکز درمانی دعوت شوند، یادآوری کرد: برای افراد پس از دعوت به مراکز درمانی تحت پوشش، پرونده سلامت به صورت الکترونیکی پر می شود.

صومی، ادامه داد: ۲۰ مجتمع سلامت در مجموعه شهر تبریز وجود دارد که ۳ تا ۵ مرکز سلامت تحت پوشش آن ها بوده و در این مراکز به ازای ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته می شود.

وی گفت: این پزشکان تا ساعت ۳ بعد از ظهر در مراکز بهداشتی و درمانی حضور داشته و هر روز به ۱۰ خانوار مراجعه کننده یا افراد دعوت شده خدمات درمانی ارایه می کنند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه با ساماندهی خدمات سلامت در قالب پزشک خانواده افراد و خانواده آن ها می توانند به هنگام مریضی برای کنترل و درمان به پزشک خانواده خود مراجعه کنند و در صورت صلاحدید پزشک خانواده آن ها به سطوح ۲ یا ۳ برای دریافت خدمات درمانی ارجاع می شوند.

صومی، کاهش هزینه های درمانی و برخورداری از پرونده الکترونیک سلامت و حامی پزشک را از مزایای طرح پزشک خانواده و ارجاع بیماران به مراکز درمانی سطوح ۲ و ۳ اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: ساماندهی کل حوزه بهداشت از اواخر تیر ماه امسال تمام شده و در گام اول روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، در گام بعد شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر و سپس کلان شهرهای تبریز و ۴ شهر استان سرشماری شدند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.