اخبار کوتاه شهری؛

میزان فرسودگی ناوگان تاکسیرانی تبریز بالاتر از میانگین کشوری/ احداث قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی در تبریز

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تبریز بر ضرورت نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر تاکید کرد و گفت: از مجموع ۱۱۱۴۴ دستگاه تاکسی موجود در تبریز، بیش از ۵۳۰۰ دستگاه، مدل ۱۳۸۵ و پایین تر هستند.

به گزارش تبریز بیدار ، فرخ جلالی با اشاره به اینکه حدود ۱۲۰ هزار دستگاه از ۳۲۰ هزار دستگاه تاکسی موجود در کل کشور با عمربیش از ۱۰ سال فرسوده هستند، اظهار داشت: متاسفانه میزان فرسودگی ناوگان تاکسیرانی تبریز از میانگین کشوری بالاتر بوده ودرواقع از مجموع ۱۱۱۴۴ دستگاه تاکسی موجود بیش از ۵۳۰۰ دستگاه مدل ۱۳۸۵ و پایین تر هستند.

وی گفت: تلاش می‌شود از موقعیتی که پس از عقد قرار داد نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور باتبدیل به احسن ۹۰ هزاردستگاه تاکسی فرسوده پیش آمده است نهایت استفاده را نموده و تا سال ۲۰۱۸ که شاهد ورود گردشگران به کلانشهر تبریز خواهیم بود نسبت به تبدیل به احسن تاکسی‌های فرسوده اقدام نماییم.

مدیرعامل تاکسیرانی تبریز ادامه داد: تاکسی‌های فرسوده نه تنها تأثیر نامطلوب بر مبلمان شهری داشته و موجب آلودگی هوا می‌شوند بلکه فعالیت با آن‌ها بعلت هزینه‌های بالای تعمیر و نگهداری و مصرف بیش از حد سوخت برای رانندگان نیز مقرون به صرفه نیست.

وی افزود: از مالکین محترم خودروهای تاکسی فرسوده درخواست میشودکه جهت جلوگیری از تبعات احتمالی در اسرع وقت و قبل از اتمام مهلت اعلامی با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت ثبت نام و برای طی سایر مراحل از جمله اخذ تسهیلات بانکی و تحویل خودرو فرسوده به مرکز اسقاط و دریافت تاکسی جایگزین به سازمان تاکسیرانی تبریز مراجعه فرمایند.

جلالی درخصوص نحوه تبدیل به احسن تاکسی‌های فرسوده نیز با توضیح اینکه ارزش گواهی اسقاط این خودروها ۵/۵ میلیون تومان بوده و مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام بانکی با سود ۱۶ درصد نیز پرداخت می‌شود ادامه داد: الباقی قیمت خودرو جایگزین باتوجه به نوع خودرو انتخابی توسط راننده پرداخت می‌شود.

وی افزود: این شرایط بصورت کشوری تعیین و هیچکدام از سازمان‌های تاکسیرانی در سراسر کشور درخصوص شرایط اعلامی تصمیم گیرنده نبوده و فقط مجری بخشنامه‌های ابلاغی ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور می‌باشند که از طریق اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اعلام می‌گردد.

فرخ جلالی افزود: با این حال سازمان تاکسیرانی تبریز پیگیری‌های گسترده ای را برای تسهیل در شرایط اعلامی انجام داده که از نتایج آن اجرای طرح کلید به کلید می‌باشد بدین مفهوم که دوره انتظار دریافت تاکسی جایگزین پس از تحویل تاکسی فرسوده که سابقآ مدت‌های زیادی طول می‌کشید دیگر وجود نداشته و تاکسی جایگزین همزمان با تحویل تاکسی فرسوده دریافت می‌شود.

شهردار تبریز: دستیابی به شهر پویا در گرو تعامل مستقیم با شهروندان است
صادق نجفی در جریان دیدارهای هفتگی خود با شهروندان با حضور در شهرداری منطقه ۳ بر اهمیت برنامه دیدارهای مردمی در مناطق تاکید کرد و گفت: رسیدگی به مشکلات شهروندان در چارچوب مسیر خدمتگزاری و دستیابی به راهکار مناسب برای حل مشکلات آن‌ها از دستاوردهای ارتباط چهره به چهره با شهروندان است؛ از این رو دستیابی به شهری پویا در گرو تعامل مستقیم با شهروندان حاصل است.

وی افزود: کاهش اطاله حضور ارباب رجوع در شهرداری‌ها، میزان رضایتمندی شهروندان را افزایش می‌دهد و می‌توان با اجرای این طرح گامی بسیار مهم در امر دستیابی به شهری پویا همرا ه با رشد و توسعه متوازن برداشت.

نجفی همچنین بر اهمیت شهرداری منطقه ۳ و نقش عمرانی و خدماتی آن در مرکز شهر اشاره کرد و اظهار داشت: برخورداری صد در صدی این بخش از شهر تبریز از خدمات همه جانبه شهرداری اعم از زیر ساخت‌های ارتباطی و حمل و نقل عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

عمده مسائل مطرح در دیدار مردمی دکتر نجفی در شهرداری منطقه ۳ تبریز مربوط به حوزه‌های شهرسازی ومشارکت های اجتماعی بود.

شهردار تبریز: تکریم ارباب رجوع باید سرلوحه برنامه‌های خدمتگزاری قرار گیرد
صادق نجفی به صورت سرزده از شهرداری منطقه ۲ تبریز بازدید کرده و در گفت‌وگو با مجموعه اداری و مراجعه‌کنندگان، در جریان روند خدمت‌رسانی در این منطقه قرار گرفت.

شهردار تبریز در حاشیه این بازدید، با اشاره به موقعیت خاص شهرداری منطقه ۲ خاطرنشان کرد: این منطقه، در یکی از محورهای اصلی شهر واقع شده و بخش مهمی از روند توسعه شهر را به خصوص در حوزه گردشگری از آن خود کرده است؛ از این رو، برنامه‌های عمرانی و خدماتی منطقه ۲ باید با اهمیت و حساسیت ویژه‌ای پیگیری شود.

وی با تاکید بر این‌که تکریم ارباب‌رجوع، تحت هیچ شرایطی نباید مورد غفلت گیرد، اظهار داشت: این اصل اساسی، از هر دو حوزه توصیه‌های دینی و رویکردهای اداری حائز اهمیت بوده و باید سرلوحه برنامه‌های خدمتگزاری و منابع انسانی قرار گیرد.

نجفی، پیشرفت‌های پروژه مترو را در خدمت روان‌سازی ترافیک این منطقه خواند و اظهار داشت: با شتابی که در روند تکمیل فازهای یک و دو خط یک قطار شهری تبریز شاهدیم، تراکم ترافیکی و ارتباطاتی این منطقه در آستانه تحول مهمی قرار گرفته است.

 احداث فرهنگسرای شعر آئینی یک ایده ابتکارآمیز و ارزشمند است
عضو شورای اسلامی شهر تبریز در مراسم کلنگ زنی احداث قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی در بوستان شادی، با اشاره به تقارن این مراسم با اربعین سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، اظهار داشت: احداث فرهنگسرایی با مضمون شعر آئینی یک ایده ابتکارآمیز و ارزشمند است.

داوود امیرحقیان در ابتدای این مراسم ضمن تسلیت اربعین سرور و سالار شهیدان، گفت: اربعین از راه رسیده و رنگ عزا را بر روح و جان و زندگیمان نشانده است.

وی با اشاره به تقارن اربعین با حرکت کاروان‌های زیارتی از تمامی نقاط جهان، بخصوص عزاداران کشور عزیزمان ایران به سوی کربلا و برپایی مراسمات مذهبی و زیارتی، گفت: آن دسته از عزیزانی که از همراهی خیل عظیم عاشقان حسینی بازمانده‌اند، امروز با حضور در این مراسم و تجلیل از مقام شاعر اهل بیت عصمت و طهارت (ع)؛ شهاب، زیر پرچم امام حسین (ع) از ثواب معنوی برخوردار خواهند بود.

امیرحقیان ضمن تقدیر از شهردار منطقه چهار در راستای برپایی این مراسم، افزود: اقدامات عمرانی شایسته ای در سال جاری از سوی منطقه ۴ انجام پذیرفته و با تلاش‌های شبانه روزی همه عوامل منطقه روز به روز شاهد عمران و آبادی منطقه هستیم.

این عضو شورای اسلامی شهر در ادامه با اشاره به کلنگ زنی قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی در بوستان شادی، گفت: برای اولین بار در روز اربعین حسینی، کلنگ اولین فرهنگسرا با کاربری فرهنگی و مذهبی با نام شعر آئینی بر زمین زده شد که مختص حسینیون خواهد بود.

آغاز عملیات اجرایی احداث قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی توسط شهرداری منطقه ۴
حسین عالی‌باف گفت: احداث قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی، نقطه عطفی در راستای اقدامات عمرانی و فرهنگی منطقه محسوب می‌شود.

عالی باف احداث قرائتخانه و فرهنگسرای شعر آئینی را برای اولین بار در سطح کشور، نقطه عطفی در راستای اقدامات عمرانی و فرهنگی شهرداری منطقه ۴ و ترویج فرهنگ عاشورایی در جامعه برشمرد.

شهردار منطقه ۴ از حمایت‌های اعضای شورای اسلامی و شهردار تبریز در احداث فرهنگسرای شعر آئینی، قدردانی کرد و با اشاره به لزوم توجه به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی گفت: این فرهنگسرا در دو طبقه جمعاً با ۱۰۵۰ متر مربع زیربنا و اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال احداث می‌شود.

وی ادامه داد: از جمله امکانات فرهنگسرای شعر آئینی، می‌توان به سالن کنفرانس، کتابخانه و کلاس‌های سمعی و بصری اشاره کرد که همه این امکانات در راستای آموزش‌های شهروندی و ترویج فرهنگ عاشورایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اجرای پیرایش شهری و حذف زوائد بصری از ابتدای خیابان عباسی تا میدان شهید فهمیده
علی فرخی با اعلام این خبر افزود: حدف زوائد بصری، نازیبایی‌ها و تابلوهای غیرمجاز از چهره شهر ضرورتی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: سازمان زیباسازی نیز بر حسب وظیفه ذاتی خود، نسبت به حذف این موانع و زوائد اقدام می‌کند تا فضاهای عمومی شهر، به دور از اغتشاشات و آلودگی‌های بصری باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی تاکید کرد: در این طرح که به ترتیب در محلات مختلف شهر اجرا می‌شود، تابلوهای غیر مجاز، میله‌های بلا استفاده در رفوژهای خیابان‌ها و موانع موجود در پیاده روها توسط عوامل اجرایی سازمان حذف می‌شود.

فرخی اظهار داشت: این طرح به صورت شبانه در مسیرخیابان عباسی تا میدان شهید فهمیده اجرا می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.