وزیر کشور در نشست‌ خبری:

یک میلیون و ۶۲۰ هزار زائر اربعین وارد کشور شده‌اند

وزیر کشور گفت: تا کنون ۱۶۲۰۰۰۰ نفر وارد کشور شده اند و تا الان یک مورد گره ترافیکی نبوده و این به دلیل زیرساخت هایی مثل پل و اتوبانهایی هست که ایجاد شده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم،عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در نشست‌خبری که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به برگزاری پیاده روی اربعین، اظهار داشت: در سال ۹۴ هفته اول پس از اربعین نحوه برگزاری مراسم مورد ارزیابی واقع شد و ۹۱ مورد نقطه قوت و ۱۵۰ مورد نقطه ضعف شناسایی شد.

وی ادامه داد: بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار روادید (ویزا)  امسال صادر شده است همچنین بیش از ۱۰ هزار اتوبوس و ۲۳۰ هزار پارکینگ برای خودروها در نظر گرفتیم.

رحمانی فضلی در خصوص آخرین آمار ورود زائرین گفت: تا کنون ۱۶۲۰۰۰۰ نفر وارد کشور شده اند و تا الان یک مورد گره ترافیکی نبوده و این به دلیل زیرساخت هایی مثل پل و اتوبانهایی هست که ایجاد شده است و ۱۲۰ تن دارو به عراق فرستادیم، ۱.۵میلیون غذا بین زوار توزیع شد.

وی با بیان اینکه هیچ اعتبار مشخصی برای مراسم اربعین نیست و همه بودجه ها دستگاهی و مردمی است، گفت:  اولین اولویت ما در اربعین مساله امنیت بود که تاکنون یک مساله امنیتی نداشته ایم.

وزیر کشور،با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد زوار از مرز مهران تردد کردند، گفت: ۹۰ هزار خودرو در مهران پارک کرده بودند. دیشب فقط ۱۶۰ هزار نفر از مهران وارد شدند. مشکل اصلی امسال افراد حاضر در مرز بدون ویزا بود، ناگهان امسال بیش از ۱۰۰ هزار نفر یکجا در مهران حضور یافتند و به لطف خدا توانستیم فضا را کنترل کنیم. 

وی افزود: به نیروی انتظامی متاسفانه با چوب و سنگ حمله و جسارت شد و نهایتا مجبور شدیم از کرمانشاه و لرستان مسیرها را ببندیم. در آن روز ستاد کل نیروهای مسلح سپاه و بسیج به صورت فوق العاده وارد میدان شدند و مساله کنترل شد. تعدادی از زوار حدود ۶۰۰ نفر از مسیرهایی که کنترل نمی شد از کشور خارج شدند که حاکمیت عراق آنها را برگرداندند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: هیچ کسی ادعا نمی کند که کار ستاد اربعین کار خاص دولت است و یا مسئله تقسیم غنایم باشد. بهره برداری سیاسی از مساله اربعین حتما گناه نابخشودنی است. امیدواریم با شناسایی نقاط ضعف مشکلات را حل کنیم، مطمئنیم که اربعین نباید دولتی شود و باید از طریق مردم صورت پذیرد.

وی افزود: اصلا و ابدا نگاه دولت ترجیح امری بر امر دیگر نیست هر چیزی در جای خود. تجمعات و مراسم ها در جای خود، امنیت و رکود هرکدام جای خود. ولایت، وحدت و پیشرفت نقطه مشترک ماست و نباید مورد خدشه واقع شوند.

وزیر کشور در مورد سخنرانی لغو شده در مشهد نیز گفت: حتما فکت و داده ای وجود داشته که آقای رئیس جمهور در خصوص نفوذ در مراکز حساس تذکر دادند.

وی افزود: دستگاه های اطلاعاتی کشور از جمله وزیر اطلاعات باید پاسخگو باشند. این “نفوذ  در مراکز حساس” که آقای روحانی فرمودند الزاما نمی تواند از سوی دولت های خارجی باشد. می توانست این اتفاق در مشهد اتفاق نیفتد تا اربعین تحت الشعاع قرار نگیرد.

رحمانی فضلی بیان داشت: دو نوع تجمع داریم تجمع و مراسم در محدوده داخل دانشگاه ها که به عهده دانشگاه است و وزارت کشور حق ورود ندارد و لغو مراسم هایی  که از دیروز  مطرح شده هیچ کدام ربطی به ما ندارد.

وزیر کشور افزود: در مساجد هم وضع به همین منوال است و ما مشکلی نداشته ایم تا الان؛ اما در باقی نقاط باید از ما مجوز بگیرند و ما تعهد می دهیم که آن مراسم را هم تامین امنیت کنیم و فرقی نمی کند مراسم برای کدام جناح یا گروه باشد.

رحمانی فضلی افزود: در مشهد اگر مراسم برگژار می شد هیچ اتفاقی نمی افتاد، دولت جمهوری اسلامی مقتدر است و مشکلی پیش نمی آید.

وی ادامه داد: مرکز تجمع قوای امنیتی و انتظامی در وزارت کشور و شورای تامین استان است و اگر گزارشی در مورد امکان اغتشاش و یا شلوغ کردن باشد باید گزارش به شورای تامین برسد نمی شود که دادستان برنامه را لغو کند. حتی جا و مکان هم در مشهد تغییر داده شد اما باز هم مراسم را لغو کردند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: روز قبل از مراسم آقای مطهری به من زنگ زد و توضیح داد  و من هم به رئیس شورای تامین گفتم که شما نامه بزنید به دادستان و بگویید که وزیر کشور کل مسولیت مراسم را برعهده می گیرد اما بازهم نشد. من حتی با دادستان کل هم صحبت کردم.

رحمانی فضلی گفت: در مقطع کنونی تند  کردن فضا به نفع هیچ کسی نیست و باید همه خویشتندار باشند. باید در مورد استنباط دادستانی تصمیم گرفت که آیا این استنباط می تواند درست باشد یا نه. فضای سیاسی در استانه انتخابات باید معقول و توام با خویشتنداری باشد. ایجاد انشقاق در کشور کار درستی نیست و نباید این مساله مشهد را بزرگ کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.