در نشست «مسئولیت بسیجی بودن » مطرح شد؛

تفاوت تفکر بسیج و سایر اندیشه ها را می توان در طراحی موتور موشک و خودرو دریافت / تقلیلِ مسئولیت و بی توجهی به مسائل اجتماعی از جمله ی چالش های بسیج است

جعفری آذر اظهار داشت: تلقی امام از بسیج شجره‌ی طیبه‌ای هست که در هر عصر و هر دورانی ثمری باید بدهد که متناسب با آن دوران باشد و این درخت باید هر چه پیش می‌رود تناورتر شود.

به گزارش تبریزبیدار، نشست  «مسئولیت بسیجی بودن» با محوریت بررسی امام خمینی(ره) بمناسبت تشکیل سازمان بسیج مستضعفین در حسینیه‌ی هنر تبریز برگزار شد.

 

علی جعفری آذر کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی در این نشست اظهار داشت: پیام امام به بسیج مستضعفین در شرایط خاصی صادر شده است. در شرایطی که جنگ تمام شده است و امام ضرورت‌های دوران جدید و مسئولیت‌های بسیج در این دوران را بیان کرده‌اند. این پیام وقتی خوب درک خواهد شد که پیام امام در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را بخوانیم. این پیام بخشی از راهبرد آینده و ژرف‌نگرانه‌ی حضرت امام خمینی(ره) را در برگرفته است.

وی افزود: تلقی امام از بسیج شجره‌ی طیبه‌ای هست که در هر عصر و هر دورانی ثمری باید بدهد که متناسب با آن دوران باشد و این درخت باید هر چه پیش می‌رود تناورتر شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بخشی از آینده‌نگری‌های امام در این پیام تحقق یافته. آن‌جا که حرف از ایجاد هسته‌های مقاومت در جهان حرف زده است. با لطف الهی اندیشه‌ی جهانی‌کردن بسیج در حال تحقق است.

جعفری آذر خاطرنشان کرد: این فرموده‌ی امام که «اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد گردید»، یعنی توقف ممنوع است، خیانت ممنوع است، عقب ماندن ممنوع است، کم کاری ممنوع است. این تفکر امروز به شدت مورد نیاز جمهوری اسلامی است. اینکه ما موشک‌های فوق پیشرفته ساخته‌ایم و از این طرف در طراحی موتور یک خودروی ساده گیر کرده‌ایم تفاوتش در همین تفکر بسیج و نبود تفکر بسیجی است.  

وی افزود: این تلقی اشتباه که بسیج را متهم به هزینه‌افزایی برای کشور می‌کند، تفکری مغرضانه است. تفکر بسیجی هزینه‌زا نیست، اتفاقا برعکس هم هست.

این فعال فرهنگی و اجتماعی تبریز عنوان کرد: بخشی از پیام امام درباره مبارزه با تحجرگرایی است. یک نمونه از تحجرگرایی اگر بخواهیم مثال بزنیم به بعضی هیئات برمی‌خوریم که می‌گویند ما نمی‌خواهیم سیاسی باشیم. ما آمده‌ایم که برای حسین گریه کنیم. این مگر تحجر نیست؟ اصلا قیام عاشورا مگر جز برای مبارزه با کفر و استبداد و استکبار بود؟ مگر از عاشورا جز مبارزه با امریکا و اسرائیل و امثالش درمی‌آید؟ جز مبارزه با ظلم و تبعیض برمی‌آید؟ جز سیاست برمی‌آید؟
 

رشیدی: تقلیلِ مسئولیت و بی توجهی به مسائل اجتماعی از جمله ی چالش های بسیج است

در ادامه روح الله رشیدی مسئول دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی در استان گفت: در پیام حضرت امام به بسیج، معمولا جاهایی که به نفع بوده بولد شده و فقراتی که مستلزم زحمت بوده است به فراموشی سپرده شده است.

وی مطرح کرد: امام در نامه‌شان به سیدحمید روحانی برای ثبت تاریخ انقلاب هم مثل عمین پیام به مبارزه ملت با تحجر تاکید کرده و تا آخر عمر هم که این پیام به بسیج یک‌ نمونه است، مبارزه با تحجر را با قدرت ادامه داده است و جالب است که امام را متهم به تحجر می‌کنند. دلیل این مساله همین به فراموشی بردن بخش‌هایی از سیره‌ی امام است.

رشیدی اظهار داشت: تقلیلِ مسئولیت بسیج از جمله‌ی خطراتی است که پیش روی ماست. بی‌توجهی به مسائل اجتماعی از نمودهای این مساله است.

این فعال فرهنگی و اجتماعی افزود: بسیجی باید ظلم‌ستیز باشد. ظلم هم فقط منحصر به اسرائیل و امریکا نیست. با ظلم همه جا باید مقابله شود. چند روز است که با برودت شدید هوا گازِ چند حاشیه‌نشینِ مستضعف را قطع کرده‌اند. این هم ظلم است و وظیفه‌ی بسیجی مقابله با این قبیل رویه‌هاست. بسیجی نباید برخورد تشریفاتی با مسائل داشته باشد.

 

نقیان: اسم اشرافی‌گری را عوض کرده‌ایم و گذاشته‌ایم «اقتضای زمان»!

حجت الاسلام نقیان در ادامه ی این نشست با بیان اینکه حضرت امام در این پیام به خلوص و سادگی بسیج غبطه می‌خورد و ویژگی‌های ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) است را بر می‌شمارند، گفت: مبارزه با تحجر و پول‌پرستی از جمله‌ی این‌هاست. ما عموما دچار هر دوی این مسائل شده‌ایم. اسم اشرافی‌گری را عوض کرده‌ایم و گذاشته‌ایم «اقتضای زمان»! یا اسم ربا را عوض کرده‌ایم و گذاشته‌ایم «دیرکرد» در حالی که هیچ تغییری در ماهیت امور ایجاد نشده است.

وی افزود: بخشی از پیام امام تاکید تاسیس بر بسیج طلبه و دانشجوست. دو تشکلی که امروز متاسفانه از این پیام امام دور مانده است. این دو تشکل در پیش‌برد این پیام و تاکیدات امام چندان موفق نبوده است. آن زمانی می‌شود موفقیت را دریافت که هم و غم دشمن معطوف به هجمه آوردن به این تشکل‌ها باشد و الان این‌طور نیست.
 

جلیلی: اگر ساختار بسیج بر نرم افزارش تفوق آید، آغاز افولش فرا می رسد

در پایان این نشست هم اندیشی، وحید جلیلی کارشناس مسائل فرهنگی و مسئول دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی کشور در گفتگوی تلفنی مطرح کرد: ماهیت تاسیس بسیج بر اساس تبدیل تهدیدها به فرصت اتفاق افتاده است. این ایجاد فرصت‌ در پیام سال ۶۷ هم به وضوح روشن است که سعی در فعال‌سازیِ ظرفیت‌های جامعه است. 

وی افزود: اساس کار امام تکیه بر ظرفیت‌های موجود بود که نگاه خلاق امام نه تنها ظرفیت‌های موجود را شناخت، بلکه ظرفیت‌های مغفول را هم کشف کرد.

جلیلی گفت: به ذهن چه کسی خطور می‌کند که در هر آبادی‌ای از شهر گرفته تا روستایی دوردست واحدی ایجاد کند که علاوه بر مسئولیت امنیت، ظرفیت‌های موجود در آن منطقه را هم فعال می‌کند.

کارشناس فرهنگی گفت: توجه امام به نرم افزار بسیج در این پیام آخر به وضوح روشن است که اگر بسیج نسبتش را با نرم افزار خود پیدا نکند، منحرف می‌شود. اگر ساختار بسیج بر نرم افزارش تفوق آید، آغاز افولش خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از مسائل مهمی که در این پیام کمتر به آن توجه شده این قسمت از کلام ایشان است که «ملتی که در خط اسلام ناب محمدی و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است باید همه‌اش بسیجی باشد »

جلیلی در پایان عنوان کرد: نمی‌شود که در خط اسلام ناب بود و در خط مبارزه بود و با استکبار و‌تحجر و پول پرستی درافتاد و توجه به همه‌ی جوانبش نکرد. از مبانی فکری گرفته تا صحنه‌ی سیاست و اقتصاد و ‌‌‌…

منبع: زیتون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.