آخرین اخبار از سانحه قطار تبریز-مشهد؛

«مسئول بی‌اطلاع» عامل برخورد ۲ قطار در سمنان/ احتمال استیضاح آخوندی

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ضعف مدیریت یکی از عوامل اصلی برخورد دو قطار در مسیر تهران-مشهد محدوده ایستگاه هفت‌خوان سمنان است.

به گزارش تبریز بیدار ، محسن پورسیدآقایی در گفتگو با خبرنگاران، اظهار داشت: قطار مشهد ــ تبریز به‌دلیل سرمای هوا و یخ‌زدگی سیستم ترمز در مسیر متوقف شده بود که مورد به سیستم سی‌تی‌سی شاهرود به‌عنوان مرکز کنترل اطلاع داده می‌شود، در همین زمان قطار مشهد ــ سمنان در مسیر دستور توقف می‌یابد.

وی افزود: متأسفانه در این زمان به‌دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل؛ فرد جایگزین از سابقه و دلیل قرمز شدن چراغ بی‌اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار مشهد ــ سمنان مجدداً کسب تکلیف می‌کند به وی گفته می‌شود که “مسیر باز است و مشکلی نیست، شاید چراغ به‌دلیل برودت هوا قرمز مانده است” لذا به وی تلگراف می‌شود که حرکت کند.

وی بیان کرد:‌ در این لحظه قطار مشهد ــ تبریز در پشت یک قوس متوقف شده بود که قطار مشهد ــ سمنان وقتی با قطار پیش رو مواجه می‌شود به‌شدت با کوپه‌های انتهایی قطار مشهد ــ تبریز برخورد می‌کند و سانحه رخ می‌دهد.

وی افزود: نظر نهایی و دقیق در خصوص بروز سانحه پس از بررسی کمیسیون عالی سوانح اعلام خواهد شد.

ضعف مدیریتی عامل اصلی برخورد قطارها بود
غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به برخورد دو دستگاه قطار در محدوده ایستگاه هفت‌خوان، اظهار کرد: بدون تردید یکی از مهم‌ترین عوامل بروز این سانحه ضعف مدیریت در راه‌آهن است، مسئله ای که در نهایت باعث شده تا خطای انسانی این فاجعه را به بار آورد.

وی در خصوص طرح سئوال و استیضاح از وزیر راه و شهرسازی افزود: برای طرح سئوال و استیضاح وزیر راه باید منتظر بمانیم چه اتفاقاتی طی روزهای آینده روی می‌دهد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس پیش‌تر با اشاره به این‌که بی مبالاتی رئیس ایستگاه سمنان، عامل ایجاد این حادثه بوده به تسنیم گفته بود: مدیر ایستگاه قطار سمنان با دادن دستور حرکت، به قطاری که در ایستگاه  بوده، عامل برخورد دو قطار  بوده است.

وی افزود، یکی از قطارها در مسیر به علت مشکل فنی متوقف بوده است و قطار دوم بعد از حرکت از ایستگاه سمنان به قطار متوقف شده برخورد می‌کند.

کاتب ادامه داد: با توجه به اینکه قطار اول در بین راه متوقف بوده طبیعتا به قطار متوقف در ایستگاه نباید اجازه حرکت داده می‌شد.
منبع:تسنیم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.