بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاههای استان آذربایجان شرقی

رئیس جمهور به اندازه لغو یک سخنرانی به این حادثه اهمیت دهد! / آخوندی از مردم آذربایجان عذرخواهی کند

در بیانیه شواری تبیین مواضع بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی آمده است: از رییس جمهور محترم خواستاریم که اهمیتی در حد لغو یک سخنرانی به این حادثه بدهند و حداقل هیئتی از دولت را مسئول رسیدگی به ابعاد این حادثه غیرقابل توجیه مامور نمایند .

به گزارش تبریز بیدار ،  به دنبال تصادف قطار مسافربری تبریز-مشهد، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان آذربایجان شرقی، بیانیه ای به قرار زیر صادر کرد:

خبر تاسف بار حادثه دلخراش برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان سمنان که حامل زایران امام مهربانی ها امام علی بن موسی الرضا(ع) بود باعث تالم خاطر شدید مردم ایران بویژه مردم شریف و ولایی آذربایجان گردید .

حادثه غیر قابل توجیهی که طی آن حدود چهل نفر از هموطنان و همشهریان ما در عروجی شهادت گونه در مسیر زیارت غریب الغربا به لقاء الله شتافتند.

جای بسی تعجب است در عصری که سیستمهای کنترل شبکه و مانیتورینگ بدان حد گسترش یافته که بشر توانایی کنترل اشیاء پرنده در ماورای جو را نیز دارد، چطور ابعاد حادثه به خطای انسانی تقلیل یافته و علت تامه آن را عدم توجه مامور کنترل ایستگاه به روشن بودن چراغ قرمز و دستور به حرکت به قطار سمنان مشهد اعلام کرده اند،  حتی در سیستمهای کنترل قدیمی و سنتی نیز این دلیل غیر قابل قبول و غیر قابل اعتنا ست.

قابل قبول نیست که حتی با وجود عدم عملکرد سیستم کنترل راه آهن ، سیستم ایمنی و ترمز خود قطار عمل نکرده و باعث تصادفی بدان شدت شده که چندین واگن را از ریل خارج کرده ودر مرحله ی بعدی چرا باید واگن قطار دچار حریق شود، آیا فناوری ساخت واگن در این حد ضعف دارد که نتواند واگن ضد حریق بسازد؟!

قابل قبول نیست که سازمانهای امدادگر چندین ساعت بعد از حادثه و بدون تجهیزات کافی در محل حادثه حاضر شده اند و بنا به گفته شاهدان عینی آمار حادثه در اثر عدم حضور به موقع و مجهز نیروهای امدادگر افزایش یافته است. اصلا مگر قطار بدون پزشک، کمکهای اولیه، تجهیزات آتش نشانی و … در این عصر قابل تصور است؟

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی ضمن عرض تسلیت این حادثه غمبار محضر نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) و خانواده های داغدیده از این مصیبت دردناک ، مطالبی چند در این خصوص معروض می دارد.

۱ـ از رییس جمهور محترم خواستاریم که اهمیتی در حد لغو یک سخنرانی به این حادثه بدهند و حداقل هیئتی از دولت را مسئول رسیدگی به ابعاد این حادثه غیرقابل توجیه مامور نمایند و با مسببان واقعی آن برخوردی در حد ابعاد گسترده حادثه نمایند. مطمئنا وزرای راه و شهرسازی ، صنایع و معادن و بهداشت و درمان جزء متهمین ردیف اول در حادثه هستند و باید جوابگوی عملکرد ضعیف نیروها و سیستم تحت امرخود در این زمینه باشند.

۲ ـ از دولت فخیمه جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که به جای توجه به مطالبات دو درصد از مردم در زمینه حمل و نقل هوایی ، تدبیری مناسب برای بهبود کیفیت حمل و نقل جاده ای و ریلی که عموم مردم اعم از فقیر و غنی از آن استفاده می نمایند بنماید و ناوگان حمل و نقل زمینی را در حدود استانداردهای اولیه زندگی شهری ارتقا دهد تا من بعد شاهد چنین حوادث دردناکی نباشیم.

۳ ـ از وزیر راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی انتظار داریم که ضمن عذرخواهی رسمی از مردم آذربایجان به خاطر مصاحبه ای که ضمن آن ابعاد حادثه را به خونبها تقلیل داده اند ، مسئولیت این حادثه را تماما به عهده گرفته ودر جهت کاهش آلام مردم غیور و ولایتمدار آذربایجان هر چه در توان دارند به منصه ظهور برسانند.

۴ ـ از مجلس شورای اسلامی و به خصوص مجمع نمایندگان استان خواستاریم که به عنوان نمایندگان این مردم موضوع را تا حصول نتیجه واقعی پیگیری نمایند و از تمام ظرفیتهای قانونی خود در جهت کشف علتهای واقعی این حادثه استفاده نمایند و مردم را از پیشرفت تحقیقات به صورت مبسوط مطلع نمایند.

در ضمن بسیج دانشجویی مطالبه از نهادهای مسئول در این قضیه و ارائه گزارش به قاطبه مردم را وظیفه ذاتی خود می داند و این وظیفه را تا حصول نتیجه به صورت مداوم پیگیری خواهد نمود.

                                                   والسلام علی من اتبع الهدی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاههای استان آذربایجان شرقی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.