برای بررسی حادثه قطار تبریز؛

نشست تخصصی کمیسیون عمران مجلس با آخوندی

نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس امروز در نشستی با وزیر راه و شهرسازی، به بررسی علل تصادف دو قطار مسافربری سمنان پرداختند.

به گزارش تبریز بیدار ،  نمایندگان کمیسیون عمران مجلس امروز (یکشنبه ۷ آذرماه) در جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی به بررسی جزئیات حادثه تصادف دو قطار مسافربری در سمنان پرداختند.

گفتنی است؛در این جلسه “عباس آخوندی” وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیستم اتوماسیون راه آهن ۸ ماه است که راه اندازی شده،گفت:این سیستم تا ۳ سال پیش دستی بوده و مشکلات بسیاری را داشته است.

وی با بیان اینکه “پورسید آقایی” مدیرعامل شرکت راه آهن،قطعاً موفق ترین مدیر ۴۰ سال اخیر دراین حوزه بوده است،افزود:باتوجه به اینکه این حادثه دلخراش در دوره تصدی وی رخ داده است، مدیرعامل شرکت راه آهن از مسئولیت خود استعفا داد.

آخوندی با تاکید براینکه هر سیستمی ایراداتی دارد،تصریح کرد:درخصوص عوامل بروز حادثه اخیر بررسی های لازم در حال انجام است.

وی با اشاره به برخی انتقادات درخصوص اینکه وزارت راه تمام توان خود را بر روی حمل و نقل هوایی گذاشته است،افزود:وزارت راه و شهرسازی بیشترین توان خود را در بحث حمل و نقل ریلی گذاشته و تاکنون توفیقات خوبی نیز در این زمینه حاصل شده است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد:کمیسیون سوانح این وزارتخانه درحال حاضر در حال پیگیری بوده و با بررسی جزئیات این حادثه علت آن را مشخص خواهد کرد.

گفتنی است؛در ادامه این نشست،”محمدرضا رضایی کوچی” رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه فعالیت ۸ ماهه سیستم اتوماسیون شرکت راه آهن ایرادهایی نیز داشته است که نباید تکرار شود،گفت:مسئولان ما نباید آزمون و خطای یک سیستم جدید را در اینگونه مواقع امتحان کنند.

وی با اشاره به اینکه سیستم اتوماسیون شرکت راه آهن از سوی شرکت داخلی تولید شده است، تصریح کرد: این سیستم باید آزمون های خود را پس می داد و از اعتبار بین المللی برخوردار می شد.

رضایی کوچی با تاکید براینکه اشتباه نیروی انسانی درحادثه تصادف دو قطار مسافربری مشهود است، افزود: کنترل هوشمند بعد از اشتباه نیروی انسانی در این حادثه وجود نداشته است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه گزارش ها درخصوص حادثه اخیر به کمیسیون عمران مجلس از سوی شرکت راه آهن و همچنین وزارت راه ارجاع خواهد شد، گفت: تا پایان بررسی ها نمی توان اظهارنظر دقیقی درخصوص علت این حادثه داشت.

وی با اشاره به استعفای مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت:استعفای “پورسیدآقایی”تسکینی بر درد مردم بوده است.

وی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت راه آهن در بررسی برنامه ششم تلاش زیادی در راستای کمک به تقویت شبکه ریلی کشور داشته است،افزود: عذرخواهی و استعفای وی کاری پسندیده بوده و در راستای حفظ اعتماد مردم به سیستم ریلی کشور صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مسئولیت شرکت راه آهن باید به شخصی واگذار شود که با برنامه ریزی دقیق بتواند ارتقا یافته ترین سیستم حمل و نقل ریلی را در کشور اجرایی کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.