مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز مطرح کرد:

زباله های عفونی بیمارستان ها تهدیدی برای سلامت شهروندان و محیط زیست

مدیرعامل سازمان مدیریت از ورود موثر این سازمان به بحث دفع پسماندهای عفونی در شهر و جلوگیری از تهدید علیه بهداشت عمومی و اجتماعی سخن گفت.

به گزارش تبریز بیدار ، علیرضا اصغری اظهار داشت: با وجود اینکه جزو وظایف ذاتی سازمان مدیریت پسماندهای شهری نیست ولی به علت وظیفه انسانی پیگیر موضوع دفع پسماندهای عفونی در شهر و جلوگیری از تهدید علیه بهداشت عمومی و اجتماعی به این موضوع اقدام کرده ایم.

اصغری افزود: با توجه به اهمیت ویژه بی خطرسازی پسماندهای عفونی به لحاظ مخاطرات زیست محیطی و تهدید علیه سلامت و بهداشت عمومی پیشرو بودن سازمان مدیریت پسماند در خصوص جمع آوری و جداسازی زباله ها عفونی اقدام به تشکیل جلسات با مسئولان استانی و تهیه شیوه نامه اجرایی با مشارکت بخش خصوصی کرده است ولی متاسفانه همکاری مناسبی از سوی نهادهای متولی صورت نگرفته و تاکنون اقدام اساسی این مورد صورت نگرفته است .

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهری تبریز افزود: در راستای الزامی نمودن بی خطر سازی پسماندهای عفونی و بیمارستانی ازطریق دستگاه قضایی و برخی سازمان های مرتبط موضوع به صورت دقیق و شبانه روزی پیگیر است.

وی ضرورت رعایت چارچوب قانونی و عمل به وظیفه قانونی هر ارگان تولید کننده زباله های عفونی با هزنیه مراکز تولید کننده و اجرای سیستم جامع خود کنترلی مراکز و آموزش و فرهنگ سازی مراکز درمانی را گام موثر در راستای حل این مشکل دانست.

اصغری گفت: اقدامات جدی و اساسی در خصوص برخورد با مراکز درمانی متخلف اعم از مطب ها و کلینیک ها و بیمارستان ها طی دو ماه گذشته صورت گرفته است که درصورت تکرار جرایم با حکم دادستان استان نسبت به پلمپ این مراکز اقدام می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز در پایان گفت: یکی از تولید کنندگان اصلی آلایندگان زیست محیطی تولید کنندگان صنایع دارو و کارخانجات شیمیایی هستند که در بازرسی های به عمل آمده از این مراکز تا ۱۰ روز آینده در صورت تکرار تخلفات شدیدا برخورد خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.