جزئیات جدید‌ از سانحه برخورد دو قطار در هفت‌خوان

راه آهن مقصران حادثه قطار تبریز- مشهد را اعلام کرد

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای جزئیات وقوع سانحه برخورد دو قطار مسافری سمنان-مشهد و تبریز-مشهد که‌ بین سمنان و دامغان در منطقه راه‌‌آهن شمال شرق رخ داد را منتشر کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، راه‌آ‌هن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای‌ جزئیات وقوع سانحه اخیر برخورد قطار‌های مسافری در سمنان را تشریح کرد.

در ابتدای این اطلاعیه آمده است: در ساعت ۷:۲۲ صبح روز ۹۵/۹/۵، قطار مسافری سمنان – مشهد شماره ۳۲۴۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۵۵۷ و ۵ دستگاه سالن مسافری) در بلاک گرداب – هفتخوان (کیلومتر ۲۹۱) به انتهای قطار مسافری تبریز – مشهد شماره ۴۸۰۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۶۲۲ و ۱۳ دستگاه سالن مسافری) که به دلیل مشکلات ناشی از برودت هوای سرد و ترمز خود به خودی قطار متوقف شده بود، برخورد می‌کند که‌ در این حادثه متاسفانه تعدادی از مسافران و ماموران قطار جان خود را از دست داده و تعدادی از مسافران نیز دچار مصدومیت می‌شوند. 

 

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در این سانحه لکوموتیو ۱۵۵۷ از خط خارج، واژگون شده و دچار حریق می‌شود و سه سالن انتهایی قطار تبریز – مشهد و ۵ سالن قطار سمنان – مشهد نیز دچار حریق‌ و هر دو بلاک زوج و فرد مسدود می‌شوند. 

 

‌توالی رخدادها تا وقوع حادثه طبق مستندات مندرج در این اطلاعیه به این ترتیب است که در ساعت ۶:۱۴ مورخ ۹۵/۹/۵، قطار ۴۸۰۲ تبریز – مشهد با ۴۳۲ نفر مسافر از ایستگاه گرداب به سمت هفت‌خوان حرکت می‌کند که مطابق اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت وقایع، قطار مذکور از ساعت ۶:۳۲ به علت برودت هوا و ترمز خود به خود قطار در کیلومتر ۲۹۱ متوقف بوده است. همچنین ساعت ۷ صبح کشیک ماموران CTC و کنترل خاتمه یافته و ماموران جدید جایگزین می‌شوند. 

 

در ادامه اطلاعیه راه‌آهن آمده است: در ساعت ۷:۰۸ لکوموتیوران قطار ۴۸۰۲ تبریز – مشهد طی تلفنگرام شماره ۱ سیار از طریق ایستگاه هفتخوان به کنترل ترافیک شاهرود اعلام می‌کند: «به علت یخ زدن ترمز قطار، در کیلومتر ۲۹۱ متوقف هستیم که پس از رفع عیب، ادامه سیر خواهیم داد»؛ در ساعت ۷:۰۸ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان – مشهد با ۱۱۰ نفر مسافر وارد ایستگاه گرداب شده و در ساعت ۷:۰۹ به صورت عبوری به ایستگاه هفت‌خوان حرکت می‌کند؛ در ساعت ۷:۱۴ قطار مسافری سمنان – مشهد ۳۲۴۲، با توجه به قرمز بودن چراغ بلاک میانی در پشت چراغ IB60  متوقف و لکوموتیوران قطار با اعلام مراتب توقف و قرمزبودن چراغ از کارشناس CTC کسب تکلیف می‌کند، کارشناس CTC شاهرود به صورت شفاهی از طریق بیسیم مجوز خاموش کردن سیستم ATC و ادامه سیر تا ایستگاه هفت‌خوان را به لکوموتیوران قطار سمنان – مشهد اعلام می‌کند و قطار در ساعت ۷:۱۸ از محل حرکت می‌کند، همچنین کارشناس CTC ضمن مکالمه با کنترل منطقه نسبت به گزارش خرابی IB61 اقدام می‌کند. 

 

در بحش دیگر اطلاعیه راه‌اهن آمده است: در ساعت ۷:۲۲ کنترلر کنترل ترافیک شاهرود، طی تلفنگرام به شماره ۷۷۶۱- ۹۵/۹/۵ مراتب خرابی را به مامور علائم، اعلام می‌کند؛ ساعت ۷:۲۲ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان – مشهد با سرعت Km/h 132 (سرعت مجاز در بلاک ۱۴۰ Km/h) با قطار ۴۸۰۲ تبریز-مشهد (متوقف) برخورد می‌کند؛ براساس مستندات موجود ماموران کنترل ترافیک شاهرود، ماموران اپراتور CTC، ماموران قطار ۴۸۰۲ تبریز -مشهد و ماموران قطار ۳۲۴۲ سمنان-مشهد از جمله افراد درگیر در این حادثه بوده‌اند. 

به گزارش فارس ساعت ۰۷:۴۵ صبح روز جمعه پنجم آذرماه‌ قطار مسافری سمنان-مشهد از محل لکوموتیو با انتهای قطاری مسافری متوقف تبریز-مشهد برخورد می‌کند که در این حادثه بیش از ۴۵ نفر جان می‌بازند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.