رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی عنوان کرد:

ناآگاهی و سادگی افراد یکی از عوامل افزایش جرائم سایبری

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: امروزه کلاهبرداران از عدم آگاهی و سادگی افراد از فضای مجازی جهت دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان سوءاستفاده کرده اند.

به گزارش تبریز بیدار ، سرهنگ محسن محمودی افزود: امروزه سوء استفاده کلاهبرداران و افراد ناباب از فضای سایبری برای دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان افزایش یافته و با سوء استفاده از ناآگاهی و سادگی افراد در این فضا مرتکب جرائمی می شوند که می تواند جنبه های مختلف این افراد قربانی را تحت الشعاع قرارداده و گاهاً منجر به نابودی آنان شود.

وی ادامه داد: با بررسی پرونده های متشکله در پلیس فتا استان متوجه می شویم اعتماد بیش از حد به دیگران در فضای مجازی، نشراطلاعات خصوصی در فضای مجازی ، عدم داشتن اطلاعات کافی در نحوه ی انجام اقدامات مالی در بانکداری الکترونیک ، در اختیاردیگران قراردادن اطلاعات توسط خود افراد، عدم استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای مطمئن و امن ، اعتماد بیش از حد به سایت های خارجی و… مواردی هستند که منجر به سوءاستفاده دیگران می شوند و افراد در دام کلاهبرداران گرفتار می شوند.

محمودی تصریح کرد: برخی از افراد احساس می کنند جرائم فضای مجازی جرائم بسیار محدود و کوچک بوده و شاید آنان در این جرائم گرفتار نشوند درحالیکه این جرایم در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط افرادیکه در فضای مجازی حضور دارند به این افراد نیز ضربه خواهند زد حتی پرونده هایی تشکیل شده است که قربانیان در شبکه های اجتماعی حضور نداشته اند و در فضای حقیقی اطلاعاتی از خود را در اختیار دیگران قرارداده بودند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: بعنوان مثال بعضی از افراد تصاویر شخصی خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار میدهند و یا مطالب خصوصی و خانوادگی خود را در حضور افراد ناآشنا مطرح می کنند که بعداً این افراد از آن سوء استفاده می نمایند که لازم است این موارد را در نظر داشته باشیم که کوچکترین اطلاعات ما که به نحوی در اختیار دیگران قرار می گیرد می تواند به راحتی توسط افراد سودجو در فضای مجازی منتشر گردد که گاهاً جبران خسارات وارده از نظر حیثیتی بسیارسخت و گاهاً غیرممکن می باشد.

وی گفت: شهروندان عزیز میتوانند برای کسب اطلاعات و ارتقاء آگاهیهای خود در این زمینه و یا در صورت برخورد با مواردی که در خصوص آن تخصص و دانش لازم را ندارند با پلیس فتا استان آذربایجانشرقی از طریق پست الکترونیکی: Az.sh_fata@police.ir و شماره تلفن های ۲۱۸۸۷۵۵-۲۱۸۸۷۵۶ ارتباط برقرارنموده و اطلاعات لازم را در زمینه مورد نظر دریافت نمایند. ضمن اینکه شهروندان با مراجعه به سایت www.cyberpolice.ir می توانند اطلاعات جامع و کافی در زمینه پرونده های متشکله و اقدامات پلیس فتا کسب کنند. که بطور حتم مطالعه آنها می تواند از وقوع جرم و قربانی شدن افراد در جرایم سایبری جلوگیری کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.