کری: برجام بهترین سند دوستی آمریکا با اسرائیل است

وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای حضور در سمت خود، در یک نشست تحلیلی متعلق به صهیونیست‌ها شرکت کرد و گفت که هیچ چیز بهتر از توافق هسته‌ای، دوستی دولت اوباما با تل‌آویو را نشان نمی‌دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا امروز میهمان مجمع «سابان» بود و در میان صهیونیست‌ها در خصوص دوستی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی سخن گفت.

کری در ابتدای این نشست، لوحی که بر روی آن از خدماتش به اسرائیل تقدیر شده بود را دریافت کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از دریافت این لوح و در ابتدای سخنان خود گفت «من شیفته اسرائیل هستم.»

جان کری به تاریخ تحرکات صهیونیستی اشاره کرد و با سخن گفتن از تحرکات «تئودور هرتزل» در ۱۲۰ سال پیش، از وی به عنوان شخصی که برای بنیان نهادن «تفکر صهیونیستی» تلاش کرد، تقدیر بعمل آورد.

در ادامه، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به ارائه سند برای نشان دادن دوستی دولت متبوعه‌اش با صهیونیست‌ها پرداخت و سندی بهتر از برجام نیافت.

جان کری ادامه داد: «هیچ چیز بهتر از این توافق، دوستی من و باراک اوباما و دولت (آمریکا با اسرائیل) را نشان نمی‌دهد. هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هم ما، هم جامعه جهانی و هم جامعه اطلاعاتی ما تأیید کرده‌اند که این توافق قابل اعتماد است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این توافق حتی بر معادن اورانیوم ایران نظارت ایجاد می‌کند و گذشته از محدودیت‌های ۲۵ ساله، با توجه به پرتکول پیشرفته (الحاقی) و بازرسی‌های سخت‌گیرانه، عمری ابدی دارد.»

جان کری برای دلگرمی بیشتر صهیونیست‌ها گفت: «حتی اگر ایران روزی برای ساخت بمب تلاش کند، آن روز هم گزینه‌های امروز را در اختیار خواهیم داشت.»

جان کری که روزهای آخر تکیه زدن بر مسند وزیر خارجه آمریکا را سپری می‌کند، در نشست امشب از نگرانی‌های خود در خصوص شهرک‌سازی و تبعات آن برای آینده صلح در خاورمیانه سخن گفت.

جان کری گفت :«من دوست‌دار اسرائیل هستم، اما باید واقعیت را بگویم، چراکه نگران آینده اسرائیل هستم.»

وی ادامه داد: «اسرائیل باید بین شهرک‌سازی و راهکار دو دولتی یکی را برگزیند.»

وزیر خارجه آمریکا در انتقادی صریح از بخشی از حکام رژیم صهیونیستی گفت: «راستگرایان اسرائیل سیاست شهرک‌سازی را به عنوان بخشی از یک سیاست کلان برای جلوگیری از صلح، پیش می‌برند.»

یکی از حضار از جان کری پرسید: «اسرائیل با چه کسی مذاکره کند برای صلح؟»

جان کری پاسخ داد: «موجودیت فلسطینی فعلی به نظر من موجودیت کامل و بی‌عیبی نیست ولی بهرحال می‌توان مذاکراتی متفاوت از مذاکرات قبلی، با آنها داشت. کشورهای عربی تا جایی که به من گفته‌اند، حاضرند که در بحث فلسطین، به جای جدیدی برسند.»

وزیر خارجه آمریکا در نشست امشب به راهکار پایان دادن به بحران سوریه هم اشاره کرد و در حالی که ارتش سوریه به رغم فشارهای رسانه‌ای غرب‌های مدعی حمایت از حقوق‌بشر در حال پیش‌روی در حلب است، گفت: «حتی اگر روسیه بتواند معارضین را از حلب بیرون براند، باز هم جنگ تمام نمی‌شود … این جنگ بدون یک راهکار سیاسی بلندمدت پایان نمی‌یابد.»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.