رفیق دیروز و رقیب امروز اردوغان

«عبدالله گل» به صحنه سیاست بازمی گردد / احتمال تشکیل حزب جدید در ترکیه

رئیس جمهوری سابق ترکیه درباره اخبار مربوط به تلاش خود برای تشکیل حزب جدید اعلام کرد این ادعاها را تأیید نمی‌کنم اما من سیاستمداری هستم که خیلی خوب می‌دانم که چگونه حزب جدیدم را تشکیل دهم.

به گزارش تبریز بیدار ،   «عبدالله گل» یازدهمین رئیس جمهوری ترکیه در مراسم افتتاح موزه‌ای به نام خود در شهر «کایسری» در یک کنفرانس خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

عبدالله گل با ارزیابی مسائل ترکیه و جهان به ادعاهای تشکیل حزب جدید در مقابل حزب «عدالت و توسعه» این ادعاها را تأیید نکرد، اما یک جمله قابل تأمل گفت: «این ادعاها را تأیید نمی‌کنم اما من سیاستمداری هستم که خیلی خوب می‌دانم که چگونه حزب جدیدم را تشکیل دهم.»

عبدالله گل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شما با «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق انگلیس در اردن دیدار کرده‌اید، پاسخ داد: «کسانی که مرا می‌شناسند خیلی خوب می‌دانند که من یک سیاستمدار مردمی هستم. فردی هستم که به ارزش‌های ملی کشورم احترام قائل هستم، در عین حال دموکراسی، قانون و تمام ارزش‌های کشورهای غربی را خیلی خوب می‌شناسم و دیدار و مذاکره با مقامات غربی می‌تواند قدرت ترکیه را در سطح بین‌المللی افزایش دهد. اما اگر من بخواهم کار سیاسی انجام دهم و حزب جدید تشکیل دهم نیازی به حمایت کشورهای غربی و اروپایی ندارم، حمایت مردم ترکیه برای من کافی است.»

وی ادامه داد: «من کسی هستم که مقام ریاست جمهوری خود را با افتخار و سربلندی تمام کردم و بعد از تحویل مقام ریاست جمهوری به رجب طیب اردوغان، بارها گفته‌ام که قصد ندارم در حوزه سیاست فعال باشم. بعضی‌ها قصد سیاه‌نمایی نسبت به بنده دارند. من سیاستمداری هستم که خیلی خوب می‌دانم چگونه کار سیاسی کنم و حزب جدیدم را تشکیل دهم. من همان کسی هستم که زمانی که در حزب فضیلت کسی جرئت نامزدی برای ریاست این حزب را نداشت با جسارت تمام نامزد شدم و بعد از آن دوره بود که از داخل حزب فضیلت، حزب عدالت و توسعه متولد شد. در حال حاضر قصد این را ندارم که از داخل حزب عدالت و توسعه حزب جدیدی تشکیل ندهم اما این به این معنی نیست که اندیشه‌های سیاسی خودم را با رئیس‌جمهور، مقامات دولتی و مردم ترکیه مطرح نکنم. ادعاهایی که مبنی بر تشکیل حزب جدید از داخل حزب عدالت و توسعه را به بنده نسبت می‌دهند، یک سیاه نمایی از طرف دشمنان بنده است. به نظرتان دیدار بنده با تونی بلر به معنای تشکیل حزب جدید است؟ بنده به کنفرانس امنیتی در اردن به عنوان سخنران دعوت شده بودم و دیدار با مقاماتی که در آن کنفرانس حضور داشتند کاملاً طبیعی است.»

گفتنی است، شبکه تلویزیونی «آکیت تی وی Akit TV» وابسته به اردوغان در گزارشی اعلام کرد که «عبدالله گل» برای تشکیل حزب جدید خود در برابر اردوغان، رایزنی‌های خود با مقامات کشورهای غربی را آغاز کرده است و در این راستا با «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق انگلیس در اردن دیدار داشته است.

«آکیت تی وی» در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه پس از استعفای «احمد داوود اوغلو» تحولات جدیدی در داخل حزب «عدالت و توسعه» در حال شکل‌گیری است، گزارش داد که عبدالله گل با یارگیری از داخل حزب عدلت و توسعه از جمله: «احمد داوود اوغلو» ، «بولنت آرینچ» ، «حسین چلیک» ، «مهمت بشیر آتالای» ، «علی باباجان» ، «مهمت شیمشک» و «محمدعلی شاهین» ، حزب جدید خود را تشکیل خواهد داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.