سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

سکوت اتحادیه اروپا در مقابل تمدید تحریم ها علیه ایران جای تعجب دارد / اروپا مقابل آمریکا نخواهد ایستاد

این نماینده مجلس تاکید کرد: در صورت نهایی شدن تمدید قانون داماتو، اتحادیه اروپا با آمریکایی ها همراهی خواهند کرد و در مقابل نقض برجام مقابل واشنگتن ایستادگی نخواهند کرد .

به گزارش تبریز بیدار ، سید حسین نقوی حسینی ، با اشاره به تمدید قانون داماتو، واکنش اروپا را ارزیابی کرد و گفت: ما در برجام تنها با آمریکایی ها توافق نکردیم، بلکه با کشورهای گروه ۱+۵ مذاکره و در نهایت برجام امضا شده است، این توافق به تایید اتحادیه اروپا رسید و با استقبال جامعه جهانی روبه رو بود.

نماینده مردم ورامین در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر در شورای امنیت سازمان ملل ثبت شد، پس توافق تنها با آمریکا نیست بلکه یک عضو متمرد است و توافق را نقض می کند اما با سکوت شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا مواجه هستیم.

وی اظهار داشت: دلیل سکوت شورای امنیت، اتحادیه اروپا و جامعه جهانی جای تعجب دارد، باید بگویند چرا در مقابل ناقض این توافق سکوت می شود. انتظار جمهوری اسلامی این است که آنها باید عضو متمرد خود را سر جایش بنشانند و با او برخورد کنند.

این نماینده افزود: البته جمهوری اسلامی ایران اقدامات قاطع خود را انجام می دهد و هرگز مجلس و دولت از منافع ملی کشور یک قدم عقب نخواهیم نشست، اما از اتحادیه اروپا انتظار داریم، اگر اتحادیه اروپا ابزار دست آمریکا است اعلام کنند ما هم بدانیم.

نقوی حسینی تاکید کرد: در مجلس مصوبه ای در زمینه اقدام متقابل و متناسب دولت در برجام دارد، طبق این قانون به صورت شفاف گفته شده که در صورت نقض برجام باید طبق بند ۳ اقدام کند در این بند صراحتا دولت موظف به انجام اقداماتی شده است.

وی گفت: بر این اساس دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم ها یا بازگرداندن تحریم های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف کند و توسعه سریع برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد. شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع است. دولت باید ظرف مدت چهار ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورای عالی امنیت ملی ارائه کند.

این نماینده افزود: هیات نظارت بر اجرای برجام، مرجع قضاوت است، هیات بعد از جمع بندی مسائل در صورتی که نقض برجام را اعلام کند، باید مشخص شود که در مقابل این نقض برجام چه مراحلی را باید عملیاتی کنیم، تا دولت بر اساس آن بسته های عملیاتی خود را پیاده کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: باید منتظر ماند و دید که اوباما تمدید داماتور ا امضا می کند یا آیا بخش های ناقض برجام را معلق می کند یا خیر تا نقض برجام مشخص شود اما به نظر می رسد این صحبت ها بازی جدید آمریکا است و اروپا هم در مقابل آمریکا نخواهد ایستاد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.