در بازدید بیمقدار از تحریریه تبریزبیدار مطرح شد؛

مدیریت مس ایران برای توسعه سونگون راغب نبود / دستگیری های شورای شهر تبریز بزرگنمایی شد / برجام بدون آمریکا نقض نمی شود

شهاب الدین بیمقدار از جمله چهره هایی است که با سابقه نمایندگی در دهه اول انقلاب در آوردگاه انتخابات مجلس دهم برای بار سوم کرسی نمایندگی مردم را کسب کرد و گفتگو با وی حاوی نکات جالبی است.

به گزارش تبریز بیدار ، شهاب الدین بیمقدار از جمله چهره هایی که با سابقه نمایندگی در دهه اول انقلاب در آوردگاه انتخابات مجلس دهم برای بار سوم کرسی نمایندگی مردم را کسب کرد. گفتگو با وی که یکی از سیاسیون دهه ۶۰ بوده و بعدها در مسیر اقتصادی گام برداشته حاوی نکات جالبی است. مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

تبریزبیدار: با تشکر از حضور شما در تحریریه تبریزبیدار، به عنوان اولین سوال بفرمایید چه شد که شما پس از غیبت دو دهه ای در عرصه سیاسی کشور و تجریه نمایندگی در دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی، در آستانه انتخابات مجلس دهم، تصمیم گرفتید در انتخابات شانس خود را بیازمایید و بار دیگر نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را بر عهده بگیرید؟

بیمقدار: با تشکر از حسن نظر شما دوستان گرامی، اولین دلیل این مساله به قول و قراری است که با خدای خودم بسته ام و در سفرهای زیارتی خصوصا کربلا، از خدا خواسته ام همیشه در جهت خدمت گزاری و ایجاد اشتغال برای مردم حرکت کنم، از سوی دیگر با روی کار آمدن دولت جناب آقای روحانی نظرم بر این بود که مجلسی باید روی کار باشد که دولت را در مسیر کار و کوشش کمک کند. این دو انگیزه باعث شد که به بازگشت در عرصه سیاسی راغب شوم.

الان هم بیشتر وقتم در مجلس صرف همین دو مساله است از سویی برای ایجاد کارآفرینی تلاش کرده و برنامه های توسعه ای را دنبال می کنم از سوی دیگر در حال حاضر عضو فراکسیون امید مجلس و هیات رئیسه این فراکسیون هستم. به نظر بنده باید کارهای جاری مملکت را با تدبیر و منطق پیگیری کرد و با جنجال کاری از پیش نمی رود چرا که مردم آسیب می بینند در حالی که مسئولین بالا دستی در این جنجالها آسیب نمی بیینند. می شود طوری حرف زد که برخی از مردم خوششان بیاید اما کاری از پیش نمی رود.

 استیضاح وزیر راه توافقات ما با وی برای بهبود راه های استان را به تعویق می اندازد

در همین قضیه قطار تبریز- مشهد نظر بنده بر عدم استیضاح وزیر است و از من پرسیدند گفتم که چون با این وزیر برای توسعه راه های استان به توافقاتی رسیده ایم و استیضاح وزیر و آمدن وزیر جدید اجرای این توافقات را به تعویق می اندازند. در حالی که هم مجلس ورود کرده و سخت به دنبال برخورد با خاطیان است هم دولت و این همه پیگیری به نظرم کافی است مدیر عامل راه آهن هم استعفا داد که این امر مبارکی است. با این وجود متاسفانه در حادثه کم کاری ها صورت گرفت دیر رسیدن عوامل امدادی، نبود وسائل ایمنی در تشدید این حادثه موثر بود اما با این وجود نباید احساسی تصمیم گرفت و این احساسات به ضد مردم تبدیل شود ضررش به چشم مردم می رود و به همین دلیل گفتم با استیضاح مخالف بودم چون در این فقره خطی و سیاسی برخورد نکردم.

در آخرین جلسه مجمع نمایندگان استان که با همین وزیر راه داشتیم به توافقات خوبی مثل پایان پروژه خط آهن تبریز- میانه، تکمیل اتوبان تبریز- سهند و جاده تبریز –اهر، اتوبان به سمت مرز نوردوز و آغاز عملیات احداث اتوبان تبریز – بازرگان رسیدیم که در صورت رفتن این وزیر این توافقات به هوا می رود.

شهاب الدین بیمقدار

از نمایندگی و مشاوری بهزاد نبوی تا منطقه آزاد و شرکت حمل و نقل خصوصی

تبریزبیدار: در این مدت که در عرصه سیاسی کشور حضور نداشتید کجا مشغول به کار بودید؟

بیمقدار: پس از دو دوره نمایندگی در ابتدای انقلاب، به مدت ۴ سال مشاور وزیر صنایع سنگین وقت آقای بهزاد نبوی بودم، پس از آن به عنوان مشاور شرکت ملی مس در پروژه مس آذربایجان و فولاد آذربایجان با وزیر وقت آقای آیت الهی کار می کردم و پس از آن از کار دولتی خوشم نیامد و از سال ۷۱ با تاسیس یک شرکت حمل و نقل بین المللی به کار خصوصی مشغول بودم، سال ۸۳ با مدیریت جناب میلانی در منطقه آزاد ارس به عنوان معاون توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری دعوت به کار شدم که با آغاز دولت نهم از این سمت برداشته و پس از آن به همان شرکت خصوصی خودم بازگشتم و این شرکت در حال حاضر هم موجود و ادامه فعالیت می دهد.

دولت سازندگی جرأت داشت / دولت اصلاحات رشد معقولی تمام شاخص ها / دولت احمدی نژاد دولت اصولگرایی نبود

تبریزبیدار: نظر شما در خصوص عملکرد دولتهای سازندگی، اصلاحات و اصولگرایان چیست؟ خصوصا در قبال توسعه استان ما کدام یک موفق تر عمل کرده است؟

بیمقدار: دولت سازندگی به نظر من خیلی با دل و جرأت عمل کرد و خرابی های پس از جنگ را با فاینانس خارجی توانست به عمرانی برساند، در استان ما کارهایی صورت گرفت که ساخت سد ها و آغاز بهره برداری گسترده از معدن سونگون از همین دوره شروع شد، در دولت اصلاحات تنها دولتی است که نمودار رشد و عملکرد منطقی داشت و ادامه ساخت اتوبان تبریز- تهران که از دوران سازندگی آغاز شده بود از همین دوره آغاز شد، در دولت آقای احمدی نژاد که نمی توان آن را دولت اصولگرایان نامید متاسفانه بی قانونی حاکم شد و با وجود درآمدهای بالا راندمان خوبی حاصل نشد.

در فراکسیون شفافیت سازی به ریاست آقای محمودصادقی به دنبال شفافیت هستیم 

این یک واقعیت است که اگر قانون در کشور حاکم شود کارها سامان می یابد حتی اگر درآمد نفتی نداشته باشیم چون اعتماد مردم به دولت شکل می گیرد و این اعتماد در سایه اجرای قانون و شفاف سازی به دست می آید و نتیجه اینکه کارها با همکاری مردم صورت بگیرد. بنابراین باید کارها بر اساس قانون باشد به عنوان طرح با جمعی از نمایندگان طراحی کردیم که استخدام ها بر اساس ضوابط باشد که با تقدیم طرح متوجه شدیم که این مسئله در مجلس گذشته و در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسیده اما باید به دنبال اجرای آن بود. در همین فراکسیون شفافیت سازی به ریاست آقای دکتر صادقی و نائب رئیسی بنده، به دنبال شفافیت هستیم نه اینکه تنها به دنبال بر ملا کردن فسادهای گذشته باشیم.

باید مردم را به درون کارها بکشانیم و تولیدات آنها را صنعتی کنیم تا شغل جدید ایجاد شود به عنوان نمونه خوشبختانه در همین استان ما در حال حاضر خوشه تولید کفش و آجیل و خشکبار در شهرک های صنعتی در حال راه اندازی است که جای خوشحالی دارد که این موارد به اشتغال پایدار ختم می شود.

اینکه می گویند برجام نتیجه نداشت اشتباه است نتیجه های فراوان داشت

تبریزبیدار: عملکرد دولت آقای روحانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بیمقدار: بنده به عملکرد دولت روحانی نمره قابل قبولی می دهم چرا که با انجام یک سری امور نظم را به مملک برگرداند اما کامل نتوانسته است مثل همین احیای سازمان برنامه و بودجه و اموری از این دست کارها بر اساس روال صورت گیرد بر خلاف دولت قبل، الان در دولت کسی حرف غیر منطقی نمی زند، همین مذاکراتی که دولت انجام داد و به برجام ختم شد خیلی کار بزرگی بود. می گویند نتیجه نداشت من میگویم داشت، ببینید همین بالا رفتن میزان فروش نفت نتیجه همین مذاکرات است، کشتی هایمان بیمه دارند به دیگر کشورها ازجمله اروپا می توانیم صادرات کنیم، رفت و آمد هیات های خارجی به کشور که برخی از انها به نتیجه اجرایی رسید، علاوه بر این پایین کشیدن تورم بالا که از دولت گذشته مانده بود که البته رکود کوچکی  از انتهای دولت قبل مانده که با پایین آمدن تورم رکود تشدید یافته که رفع آن هم زمان بر است در این زمینه مثل اینکه کم کم درحال خارج شدن از رکود هستیم که با افزایش سرانه مصرف انرژی و بیمه شوندگان این مورد را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

با نبود بودجه مدیریت استان کاری نمی تواند انجام بدهد


تبریزبیدار: عملکرد دولت در قبال استان آذربایجان شرقی چگونه بوده است؟

بیمقدار: عملکرد دولت در قبال دریاچه ارومیه رضایت بخش نیست، حال عنوان می کنند علیرغم تزریق بودجه به بحث دریاچه در سال ۹۴ و ۹۳ ولی در سال ۹۵ به دلیل کمبود بودجه تا کنون هیچ رقمی در این زمینه خرج نشده است. و در این زمینه نباید کوتاهی خرج شود چرا که خشک شدن دریاچه بلایی است که بیشتر کشور را درگیر خود می کند.

در بحث اقتصاد مقاومتی مدیریت دولت در استان موفق عمل کرده است و طبق آمار در بیشتر موارد از رده چهارم پایین تر نمی آید ولی مساله اصلی در مدیریت به درآمد باز می گردد با توجه به بالا بودن بودجه جاری کشور، و کمبود اعتبارات بیشتر پروژه ها خوابیده و این موارد به مدیریت استان بر نمی گردد، مالیات هم به خزانه واریز می شود با این موارد کاری نمی توان از پیش برد، در همین سال ۹۵ تا کنون بودجه عمرانی واریز نشده فقط مهر ماه مقداری برای جاده تبریز – اهر اختصاص یافت که این موارد به دلیل کمبود بودجه صورت می گیرد.

بیمقدار

مناطق آزاد  برنامه ای برای رسیدن به هدف اصلی خود ندارند

تبریزبیدار: با توجه به اینکه استان آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح است عملکرد منطقه آزاد ارس را در این راستا چگونه ارزیابی می کنید؟

بیمقدار: اجرای اقتصاد مقاومتی که در استان به صورت پایلوت مطرح است نسبت به سایر استان ها بهتر عمل کرده و ارزیابی نسبت امکانات موجود و بودجه کم کشور عملکرد موفق تری داشته است در بحث مناطق آزاد در کشور علیرغم ترسیم اهداف درست در قانون گذاری برای آن هنوز به آنجا نرسیده و به نظر بنده هم برنامه ای برای رسیدن به این نقطه ندارند، قانون گذار ذکر کرده که این مناطق با هدف تعامل با اقتصاد جهانی ایجاد شده است متاسفانه هیچ کدام به این هدف نرسیده اند و تسهیلاتی که برای تولید کنندگان مثل معافیت مالیاتی لحاظ شده بود در جهت تولیداتی صرف شد که می توانست در دیگر مناطق هم تولید شود. مناطق آزاد باید تولیدات صادرات گرا داشته باشد. در زمینه جذب گردشگری باید نقش ایفا کند در همین استان ما گردشگری از وضعیت نا مطلوبی برخوردار است در اینجا منطقه آزاد می تواند نقش ویژه ایفا کند همین مسافرانی که به مقصد ارمنستان و نخجوان مسافرت می کنند ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری است که باید استفاده شود.

واردات بی رویه کالا به مناطق آزاد آنطور که  گفته می شود صحیح نیست / سیستم گمرک مشکل دارد

تبریزبیدار: نقش مخرب مناطق آزاد و ورود بی رویه کالا را چگونه ارزیابی می کنید؟

بیمقدار: واردات بی رویه کالا در این مناطق که گفته می شود صحیح نیست و این حجم واردات در گمرک اصلی سرزمینی بیشتر است و مخرب بودن واردات بی رویه که گفته می شود در این مناطق صورت می گیرد. واردات مناطق آزاد بیشتر مربوط به بار مسافری است که آن هم حدی برای آن تعیین شده است. اما مشکل اصلی در سیستم گمرک سیستم صورت می گیرد که با اصلاح این سیستم ها می توان از قاچاق عمده جلوگیری کرد. عمده قاچاق به همخوان نبودن اصل محموله با اظهار نامه و بار نامه برمی گردد.

شرکت مس آذربایجان تنها یک نام است / رضا رحمانی قول همکاری ویژه داده است

تبریزبیدار: چرا با وجود تاکیدات رهبر انقلاب در جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی ولی همچنان در شرکت مس آذربایجان این مورد همچنان دیده می شود و صنایع تبدیلی که نقش ویژه ای در ایجاد اشتغال در منطقه هم دارد برقرار نمی گردد؟ آیا محیط زیست در این زمینه سنگ اندازی می کند؟

بیمقدار: البته شرکت مس آذربایجان تنها یک نام است و انتقال سهام صورت گرفته و مالکیت معدن مس سونگون در اختیار شرکت صنایع مس ایران است ولی در این زمینه مجمع نمایندگان استان جلساتی برگزار کرد و قرار بر این شد که جناب آقای حسن نژاد و خانم آقاپور بحث انتقال سهام و مالکیت این معدن را پیگیری کنند و بنده و آقای علیزاده نماینده محترم ورزقان هم به دنبال ایجاد پالایشگاه ذوب و صنایع تبدیلی باشیم البته بعد از انتصاب آقای رحمانی به عنوان قائم مقام وزیر صنعت و ریاست هیأت مدیره شرکت صنایع مس ایران ایشان قولهای مساعدی برای اجرایی کردن تصمیمات مجمع نمایندگان استان داده اند. محیط زیست هم با رعایت یک سری موارد مانع نشده و دلیل اجرا نشدن این مهم در طول سالهای اخیر نبوده و امیدواریم با اجرا شدن این تصمیمات شاهد انتقال کنسانتره مس در جاده ورزقان نباشیم.

وجود باند کرمان را تأیید نمی کنم اما مدیریت مس ایران برای توسعه سونگون راغب نبود 

تبریزبیدار: آیا وجود باند کرمان در شرکت صنایع مس ایران و مانع شدن توسعه صنعت مس آذربایجان را تایید می کنید؟

بیمقدار:
 در خصوص وجود باند باید مدرک داشته باشیم که بنده چون مدرک ندارم این را تایید نمی کنم اما این واقعیتی است که مدیریت شرکت صنایع مس برای ایجاد صنایع تبدیلی در معدن مس سونگون رغیت نداشته که البته با پیگیری های نماینده مردم ورزقان و مجمع نمایندگان در حال قانع شدن هستند و به نظرم این پیگیری ها در این دوره به نتیجه برسد.

لیست امید برنده قطعی انتخابات مجلس در تبریز بود

تبریزبیدار: ارزیابی شما از نتایج نهایی انتخابات مجلس در شهر تبریز چیست؟ با توجه به اینکه از هر دو طیف سیاسی ۳ کاندیدا موفق شدند به بهارستان راه پیدا کنند.

بیمقدار: البته این نتیجه که می فرمایید در تبریز به دست آمد این طور نبوده است بنابه آمار بالای ۶۰ درصد آرا شهر تبریز به نفع لیست امید بوده و با احتساب دو شهرستان دیگر در این حوزه انتخابیه نتیجه تساوی بدست آمد. در تبریز به نظرم مردم به لیست امید اقبال بیشتری داشتند و معتقدم کل شهر تبریز همانند تهران به لیست امید رای داده اند.

 در خصوص دستگیری ها بیش از اندازه بزرگنمایی شد

تبریزبیدار: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات سال آینده شورای شهر هستیم ارزیابی شما با توجه به دستگیریهای سال جاری در شورای شهر چیست؟ آیا شما هم همانند دیگر نمایندگان از لیستی حمایت خواهید کرد؟

بیمقدار: قطعا شورای اصلاح طلبان استان به دنبال تهیه لیست انتخاباتی برای انتخابات پیش رو شورای شهر خواهند بود و هر چه آنها به نتیجه برسند بنده هم از لیست امید حمایت خواهم کرد.

در خصوص دستگیری های شورای شهر تبریز هم بیش از اندازه بزرگنمایی شد و جرم افراد به اندازه ای که گفته شده نبود و هیچ کدام به جرمهای سنگینی که گفته می شود اقرار نکرده اند و به نظرم این اتفاق برای وجهه شهر تبریز اتفاق خوشایندی نبود و نباید در خصوص آن اغراق شود و باید خیلی دقت شود چون پای آبروی افراد در میان است.

برجام را با دیگر کشورها ادامه دهیم تا آمریکا منزوی شود 

تبریزبیدار: به نظر شما آیا آقای روحانی بار دیگر می تواند اعتماد مردم را در انتخابات ریاست جمهوری کسب کند یا روحانی اولین رئیس جمهور چهار ساله خواهد شد؟ با توجه به اینکه برجام در حال نقض شدن است و نارضایتی از رکود و وضع اقتصادی از سوی دیگر چه تاثیری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت.

بیمقدار: البته این تمدید تحریم هنوز توسط رئیس جمهور آمریکا امضا نشده و به احتمال فراوان اوباما آن را وتو خواهد کرد و طبق برجام گویا آمریکا لغو این قانون را در سال هفتم برجام قول داده بنابراین باید با تامل رفتار کرد و این همه جنجال رسانه ای اولین تأثیرش در گران شدن دلار مشاهد شد. از سوی دیگر با این کار آمریکا برجام لغو نمی شود چرا که برجام فقط آمریکا نیست و ۵ کشور دیگر و سازمان ملل نیز آن را امضا کرده اند و با نقض تعهدات از سوی آمریکا ما باید مسیر را با دیگر کشورها ادامه دهیم و آمریکا را منزوی کنیم. بله اگر اروپا هم در این مسیر کم کاری کرد آن زمان باید مقابله مثل کنیم پس باید با درایت رفتار کنیم و از رفتار هیجانی بپرهیزیم و گرنه تاثیر آن را در گران شدن دلار و طلا و تعلل سرمایه گذاران خارجی خواهیم دید. ما در همین اجلاس اخیر اوپک در سایه برجام پیروز شدیم بنابراین نباید دستاورد برجام را به این راحتی از دست دهیم.

روحانی رئیس جمهور ۴ ساله نیست  مگر اینکه خدای ناکرده اتفاقی بیافتد

در زمینه انتخابات قبول ندارم که می گویند روحانی رئیس جمهور ۴ ساله است اما قبول دارم که نقصان ها و نارضایتی هایی وجود دارد و  این بدان معنا نیست که مردم به روحانی اعتماد نکنند. خصوصا قشر متوسط جامعه قانع شده اند که آرامش بر کشور حکمفرما شده و این یعنی مقدمه رشد اقتصادی و اجتماعی است با این تفاسیر روحانی را رئیس جمهور بعدی هم می بینم مگر اینکه خدای ناکرده اتفاق خاصی بیافتد.

مردم از وام های میلیاردی توسعه روستایی آگاه شوند / رسانه ها آگاه سازی کنند

تبریز بیدار: حرف آخر:

بیمقدار : حرفی نیست فقط از رسانه ها به عنوان ابزار آگاهی مردم می خواهم در زمینه آگاه سازی مردم خصوصا مردم منطقه آذربایجان در زمینه کار آفرینی اقدام کنند در سایه همین نا آگاهی ها خیلی از فرصت ها از دست می رود به عنوان نمونه در حال حاضر وام ۱۰ میلیارد ریالی اشتغال زایی به ۲۵ خانوار روستایی برای ایجاد اشتغال و کارگاه های کوچک داده می شود که متاسفانه در سایه نبود اطلاعات کافی و کج سلیقگی ها در میان برخی از مردم این تسهیلات بدون جذب در استان به مرکز بر می گردد در حالی که اگر حداقل ۲۵ خانوار با ثبت یک شرکت دور هم جمع شوند می توانند هم برای اشتغال خانواده خود اقدام کرده و هم به توسعه استان کمک کنند بعد نگوییم فلان استان در مرکز کشور چرا پیشرفت کرد تفاوتها در همین جاهایی است که منیت ها و خودخواهی وجود دارد و مانع توسعه پایدار است از رسانه ها می خواهیم این موارد را به اطلاع مردم برسانند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.