اقتراح/

در ۳ سال گذشته برجام چه تأثیری بر اقتصاد ایران داشته است؟

شما درباره نگاه دولت به موضوع برجام و عملکرد دولت های طرف مقابل برایمان بنویسید.

به گزارش تبریز بیدار ، از مهم‌ترین وعده‌های حسن روحانی در سال ۹۲ و در کوران رقابت‌های انتخاباتی، بهبود مسائل اقتصادی در ۱۰۰ روز و برطرف نمودن تحریم‌هایی بود که در دو سال پایانی ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، اقتصاد کشور را دریکی از سخت‌ترین مراحل حیاتی خود پس از انقلاب قرار داده بود.

تحریم‌هایی که به گمان رئیس‌جمهور روحانی ریشه در حل پرونده هسته‌ای ایران و مذاکره با غرب و آمریکا داشت و این بار نیز یک دهه پس از مذاکرات سعدآباد، خود «شیخ دیپلمات» هدایت و رهبری این دور مذاکرات را بر عهده گرفت.

توافق سوم آذر ۹۲ در ژنو و بیش از یک و نیم سال مذاکرات هسته‌ای، موافقین و مخالفین فراوانی را در دو سوی میدان صف‌آرایی کرد، اما درنهایت “صبح بدون تحریم”(تیتر رسانه‌های حامی دولت) در ۲۷ سال گذشته طلیعه گرفت و این بار “آفتاب برجام” به تکیه‌کلام سخنرانی‌های رئیس‌جمهور اعتدالی ایران تبدیل شد.

اما کمتر از ۱۰ ماه بعد، باروی کار آمدن یکی از تندروترین نئوکان های آمریکایی به سمت ریاست جمهوری و تصویب لایحه تمدید تحریم‌هایایسا“(داماتو)، برجامی که قرار ممد حیات باشد و مفرح ذات، به یک‌باره نقض شد و واکنش‌های پسینی آن آغاز شد.

حال شما برایمان بنویسید؛

# آیا شما نیز برجام را “خورشید تابان” می‌دانید و بر گفته رئیس‌جمهور محترم صحه می‌گذارید؟

# آیا برجام توانسته است حداقل در یک سال گذشته گرهی از مشکلات اقتصاد کشور را حل نماید؟

# آیا همان‌گونه که رئیس‌جمهور روحانی وعده داده بود، او توانست هم چرخ هسته‌ای و هم اقتصاد را با هم بچرخاند؟

# نظرتان درباره القابی نظیر “بی‌سواد“، “بی شناسنامه”، “بزدل”، “بروید به جهنم” و … درباره منتقدین برجام استفاده کرده است، چیست؟

# آینده اجرای برجام باروی کار آمدن دونالد ترامپ و انتخابات ریاست جمهوری آتی را چگونه می‌بینید؟

# به عملکرد اقتصادی دولت و اجرای برجام چه نمره‌ای می‌دهید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.