تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۳:۰۹:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۶۱۷۱۴

اقتراح/

در 3 سال گذشته برجام چه تأثیری بر اقتصاد ایران داشته است؟

شما درباره نگاه دولت به موضوع برجام و عملکرد دولت های طرف مقابل برایمان بنویسید.

به گزارش تبریز بیدار ، از مهم‌ترین وعده‌های حسن روحانی در سال 92 و در کوران رقابت‌های انتخاباتی، بهبود مسائل اقتصادی در 100 روز و برطرف نمودن تحریم‌هایی بود که در دو سال پایانی ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، اقتصاد کشور را دریکی از سخت‌ترین مراحل حیاتی خود پس از انقلاب قرار داده بود.


تحریم‌هایی که به گمان رئیس‌جمهور روحانی ریشه در حل پرونده هسته‌ای ایران و مذاکره با غرب و آمریکا داشت و این بار نیز یک دهه پس از مذاکرات سعدآباد، خود «شیخ دیپلمات» هدایت و رهبری این دور مذاکرات را بر عهده گرفت.


توافق سوم آذر 92 در ژنو و بیش از یک و نیم سال مذاکرات هسته‌ای، موافقین و مخالفین فراوانی را در دو سوی میدان صف‌آرایی کرد، اما درنهایت "صبح بدون تحریم"(تیتر رسانه‌های حامی دولت) در 27 سال گذشته طلیعه گرفت و این بار "آفتاب برجام" به تکیه‌کلام سخنرانی‌های رئیس‌جمهور اعتدالی ایران تبدیل شد.


اما کمتر از 10 ماه بعد، باروی کار آمدن یکی از تندروترین نئوکان های آمریکایی به سمت ریاست جمهوری و تصویب لایحه تمدید تحریم‌های "ایسا"(داماتو)، برجامی که قرار ممد حیات باشد و مفرح ذات، به یک‌باره نقض شد و واکنش‌های پسینی آن آغاز شد.


حال شما برایمان بنویسید؛

# آیا شما نیز برجام را "خورشید تابان" می‌دانید و بر گفته رئیس‌جمهور محترم صحه می‌گذارید؟

# آیا برجام توانسته است حداقل در یک سال گذشته گرهی از مشکلات اقتصاد کشور را حل نماید؟

# آیا همان‌گونه که رئیس‌جمهور روحانی وعده داده بود، او توانست هم چرخ هسته‌ای و هم اقتصاد را با هم بچرخاند؟

# نظرتان درباره القابی نظیر "بی‌سواد"، "بی شناسنامه"، "بزدل"، "بروید به جهنم" و ... درباره منتقدین برجام استفاده کرده است، چیست؟

# آینده اجرای برجام باروی کار آمدن دونالد ترامپ و انتخابات ریاست جمهوری آتی را چگونه می‌بینید؟

# به عملکرد اقتصادی دولت و اجرای برجام چه نمره‌ای می‌دهید؟

نظرات

امیر
IR

هیچ اندر هیچ

تبریزلی
IR

برجام با اینکه کاری برای اقتصاد کشور نکرد ولی همین که دست هیولای تحریم ها ره شدیم خودش دستاورد بزرگیه

سعید از تبریز
IR

برجام به گورستان تاریخ پیوست و اقتصاد ایران را به همراه خود به ورطه تورم و بیکاری سوق داد

برجامیان
IR

برجام و ما ادراک برجام/ خوب سر ملت شیره مالیدن

اذربایحان
IR

هرچی سر بعضی از مردم بیاد حقشونه. افراد هیجانی که عقلشونو از دست میدن و تو خیابونها شادی میکنن الان باید ثمره زحمات آقایون رو هم ببینن

احمد
IR

مخالای روحانی جمع بشن می تونن زمینش بزنن و رئیس جمهوری یک دوره ایش بکنن منتها بدبختی اینجاس که اصولگراها روی هر چیزی وحدت دارن جز وحدت!!!!!!!!!!!

ahmad
IR

bikhial barjam dadash

رضایی
IR

آتیلین بابا. همتون سیاست باز هستید و فقط فشار این سیاسی کاری هاتون به ملت میاد/گور متن برجام

آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
IR

سلام-بالاخره مذاکرات هسته ای اگر به برجام ختم نمی شد چی می شد؟ و به علت مشکل بودن پاسخ این سوال علت تن دادن حاکمیت به برجام بود به نظرم مشکل اقتصاد ما تحریم نیست بلکه نگاه غلط در داد وستد و تولید است کسب ثروت به جای خدمت

رهبر فقط سید علی
IR

برجام و ما هو برجام لعنت الله علی البرجام هی مطلع الفجر این رئیس جمهور دولت تدبیر امید واقعا چطوری میخواد جواب 70 و اندی میلیون نفر رو بده ؟؟؟!!!

محمدرضا
IR

برجام باعث شد بدتر از افغانستان نشیم ... دلواپسا کشورو تو سراشیبی نابودی قرار داده بودند ... حداقل اثر برجام این بود که شرایط کشور بدتر نشه ... مگه تحریمای سازمان ملل شوخیه هر کشوری تحت تحریمای سازمان ملل بود نابودیش به دو سال نکشید ... رشد چهاربرابری ارزش دلار ، تورم نزدیک به پنجاه ،رشد منفی شش و ... اگه ادامه داشت نابود بودیم مثل همه کشورایی که نابود شدن