سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد:

خطا درتعیین هویت پیکرحادثه قطار تبریز، مشهد درحد صفر است

سازمان پزشکی قانونی گفت: خطا درتعیین هویت پیکر شهدای انفجار حله و قطار تبریز، مشهد درحد صفر است .

به گزارش تبریز بیدار ،   احمد شجاعی در نشست خبری به تشریح عملکرد سازمان پزشکی قانونی در حوادث اخیر افزود: این سازمان در دو هفته گذشته روزهای پرکاری داشته و حوادث متعددی مانند حادثه تروریستی سامرا ، واژگون شدن اتوبوس ، حادثه تروریستی حله عراق و تصادم قطار تبریز، مشهد رخ داده است . 

وی به گستردگی حادثه حله اشاره کرد و گفت: این حادثه تروریستی همراه با انفجار و سوختگی پیکرها بود و اجساد به علت سوختگی و متلاشی شدن ، غیرقابل تشخیص بودند . 

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: از این حادثه قطعاتی از اجساد سوخته و متلاشی شده به پزشکی قانونی ارجاع شده بود که امکان شناسایی ظاهری غیرممکن بود بنابراین نمونه برداری ژنتیکی (دی ان ای) از اجساد و خانواده متوفیان صورت گرفت تا کار تطبیق انجام شود . 

وی به فعالیت ۲۴ ساعته مرکز پزشکی قانونی کهریزک برای نمونه برداری و تطبیق اشاره کرد و گفت: در مدت ۴ روز، کار تشخیص هویت پیکرها به پایان رسید تا قبل از تشییع ، احراز هویت صورت گیرد تا هر پیکر با اسم و هویت مشخص تدفین شود. 

شجاعی افزود : در نهایت در حادثه تروریستی حله ، از بین پیکرها ، قطعاتی که به ما داده بودند و نمونه های که از خانواده های مراجعه کننده صورت گرفته بود ۱۳ هزار و ۸۰۰ مورد کار تطبیق در سه مرحله انجام شد که  ۵۷ نفر شناسایی و تشخیص هویت شدند . 

وی گفت : در حادثه قطار تبریز – مشهد نیز کار تطبیق به علت سوختگی بسیار سخت و مشکل بود اما در نهایت دو هزار و ۹۵۰ مورد کار تطبیق طی سه مرحله صورت گرفت که از برخی پیکرها چند بار نمونه برداری شد ، چون گاهی یک بافت برای نمونه برداری جواب نمی داد . 

شجاعی ادامه داد : در این مرحله نیز در نهایت ۴۳ نفر شناسایی و تشخیص هویت شدند . 

رییس سازمان پزشکی قانونی به اعلام اولیه راه آهن در خصوص مفقودی های حادثه قطار سمنان اشاره کرد و گفت: راه آهن ۴۹ مورد مفقودی اعلام کرده بود که البته این آمار مربوط به راه آهن است و درباره افرادی که ادعا شده کسی به ما مراجعه نکرده است بلکه آن موضوعی که به ما تحویل داده بودند از خانواده و پیکرها نمونه برداری کردیم و تطبیق دادیم . 

وی افزود: بنابراین ما فقط ۴۳ مورد را در حادثه قطار شناسایی کرده ایم و برای کسانی که تشخیص هویت شدند گواهی فوت می دهیم  و ۶ خانواده نمونه داده اند که با نمونه ها انطباق ندارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی درباره هزینه های نمونه برداری از پیکرها و خانواده ها نیز گفت: ما از خانواده ها هیچ وجهی دریافت نکرده ایم حتی افراد ما برای نمونه گیری به درب خانه افراد رفتند . 

شجاعی افزود : این کارها هزینه بسیار هنگفتی به ما تحمیل کرد بویژه که قطعات نمونه برداری گران هستند و هزینه نمونه برداری هر جسد ۸۰۰ هزار تومان تمام می شود که قطعا باید جبران شود . 

وی ادامه داد : در حادثه منا نیز ما هر چه وسیله(کیت) داشتیم هزینه کرده و هنوز وجهی دراین باره دریافت نکرده ایم هرچند هیات دولت مصوبه ای در این خصوص داشته است اما تاکنون وجهی به ما نداده اند . 

منبع: خبرگزاری صداوسیما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.