رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

صحت فاضلاب‌های وارده به دریاچه‌ ارومیه باید مورد بررسی قرار گیرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: صحت ریزش فاضلاب‌ها به حوضه‌ دریاچه‌ ارومیه باید مورد بررسی قرار گیرد و کارشناسان نیز باید خطرات احتمالی این گونه رفتارها را با استفاده از آینده‌پژوهی بررسی کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدحسین صومی در سمینار یک روزه‌ تحلیل اثرات سلامت بحران دریاچه ارومیه برای مدیران ارشد دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت در جامعه نقش کم‌رنگی در حوزه‌ی احیای دریاچه‌ی ارومیه داشتند و با اعلام آمادگی از ۱.۵سال پیش خواستار ایفای نقش در این حوزه شدیم.

وی با بیان اهداف و سیاست‌‌های شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه و جایگاه و نقش آن گفت: با اجرای ۱۰ سال پیش طرح کوهورت در آذرشهر و همچنین اجرای کوهورت در شبستر و خامنه به تاثیر خشک شدن دریاچه بر مناطق همجوار پی برده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه به عنوان متولی سلامت بیش از ۱۴جلسه در مورد مخاطرات احتمالی سلامت بحران دریاچه ارومیه برگزار کرده‌ایم، گفت: برخی طبق شایعات و آمارهای غیرعلمی از افزایش شیوع سرطان خبر می‌دهند و این در حالی است که رسدها در حوزه‌ی دریاچه با سایر مناطق تفاوت چندانی ندارد.

صومی گفت: طرح ایجاد پایگاه در قالب مرکز تحقیقاتی منطقه در معاونت پژوهشی تصویب شده و به زودی ابلاغ خواهد شد تا مشکلات زیست محیطی با تکیه بر زیست کره و طراحی کوهرت در حوزه‌ی پژوهشی حل شوند.

وی تاکید کرد: در بررسی‌ها و پژوهش‌‎ها باید تمام تاثیرات را بررسی کنیم و مداخلات باید قبل از بروز بحران انجام شوند و هر اتفاقی و تغییری در حوزه‌ زیست محیطی و به خصوص دریاچه‌ ارومیه باید پیوست سلامت را داشته باشد.

صومی بیان کرد: صحت ریزش فاضلاب‌ها به حوضه‌ دریاچه‌ ارومیه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و کارشناسان نیز باید خطرات احتمالی این گونه رفتارها را با استفاده از آینده‌پژوهی بررسی کنند و نیازهای احتمالی و اثرات تهدیدات زیست محیطی را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه برخی کارشناسان از متاثر شدن جهت باد غالب منطقه و تغییر مسیر آن به دلیل خشکی دریاچه خبر می‌دهند، گفت: در حوزه‌ سلامت مشکلات سلامتی مردم حاشیه‌ دریاچه‌ ارومیه تفاوت چندانی با سایر مناطق ندارد و هر شخص غیرمتخصصی نمی‌تواند در مورد افزایش آمار برخی بیماری‌ها متاثر از این پدیده سخن بگوید و صرفا متخصصان حوزه‌ سلامت در این مورد صاحب نظر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: حل مشکلاتی از این دست همکاری تمام اقشار جامعه اعم از مسئول و غیر مسؤول را می‌طلبد و از رئیس دانشگاه تا بهورز در روستا باید در راستای حل این مشکل همکاری کنند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز با در نظر گرفتن یک سایت در بندر شرفخانه و تعیین مرزهای دانش با پشتکار وارد حل مشکلات سلامت خشکی دریاچه‌ی ارومیه خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.