شهردار تبریز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو تاکید کرد؛

چشم‌انداز ۲۰۱۸، نیازمند نقش‌آفرینی دانشگاه/ مسیر توسعه، از دانشگاه می گذرد

شهردار تبریز با بیان این‌که مسیر توسعه، از دانشگاه می گذرد، گفت: موقعیت‌ و قابلیت‌های مرکز علمی و کاربردی شهرداری تبریز، باید در خدمت اهداف عملی شهر باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، صادق نجفی که در مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو در مرکز علمی و کاربردی شهرداری تبریز سخن می‌گفت، با بیان این مطلب اظهار داشت: علی‌رغم پیشرفت‌های گسترده، هنوز انسان، محور توسعه و منشا تکنولوژی است؛ قابلیت‌های عملی این عنصر حیاتی، تنها در صورتی به بروز و ظهور خواهد رسید که با عنصر علم و دانش، مطابق باشد.

وی نقش دانشگاه را در همین ارتباط مورد توجه قرار داد و افزود: دانشگاه، مرکز علم، معرفت، خودباوری و تعهد است و محتوای آن باید در راستای رفع نیازهای جامعه تنظیم و هدایت شود.

شهردار تبریز تصریح کرد: مرکز علمی و کاربردی شهرداری، با اتکا به همین رویکرد، مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های مدیریت شهری را گرد هم آورده و برنامه‌های بلندمدت آن، قطعاً در خدمت حوزه‌های تخصصی عمران، معماری، خدمات، شهرسازی و برنامه های هوشمندسازی خواهد بود.

نجفی در ادامه با اشاره به این‌که تبریز با پنج دوره سابقه پایتختی کشور، همواره مهد فرهیختگان عرصه علم و فرهنگ و فضیلت بوده‌است، تاکید کرد: استمرار این نقش تاریخی، در گرو همت علمی و عملی دانشجویان است؛ دانشجو باید با تکیه بر خودباوری و تقویت روحیه مطالبه‌گری، همواره نقش نوید‌بخش و تعیین‌کننده در جامعه داشته‌باشد؛ و البته در مقابل، مسئولان نیز باید بستر این نقش آفرینی را در برنامه های اجرایی و محتوایی تقویت کنند.

وی یادآور شد: رویداد مهمی چون تبریز ۲۰۱۸، به سادگی حاصل نشده و به سادگی نیز محقق نخواهد شد؛ رساندن این  چشم‌انداز فکری به سرمنزل مقصود، بدون نقش‌آفرینی دانشگاهیان میسر نیست.

شهردار تبریز اظهار داشت: تجربه‌های جهانی نشان می‌دهد که در شرایط محدود ظرفیت‌های تولیدی، ۷۵ درصد درآمد و اشتغال معطوف حوزه خدمات شده است؛ این شاخص، امتیازی است که می‌تواند با کارکرد دانشگاه، زمینه‌های تقویت اقتصاد مقاومتی را رقم زند.

وی متذکر شد: اگرچه تاریخ تبریز، سراسر افتخار و مباهات است، اما معتقدم درجا زدن در تاریخ، سودمند نیست؛ چشم‌انداز مهمی چون تبریز ۲۰۱۸، فرصت مغتنمی است که می‌تواند پیشینه درخشان شهر را با فروغ بیشتری تکرار کند.

نجفی همچنین با تبریک روز دانشجو، یاد شهدای دانشجو را گرامی‌ داشت و از دانشجویان برگزیده مرکز نیز قدردانی کرد.

پیش از سخنان شهردار تبریز، رئیس مرکز علمی و کاربردی شهرداری تبریز، گزارشی از روند فعالیت‌های دانشگاه ارایه داد.

علیرضا سلطانی، با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر، بسترهای بین‌المللی شهر تبریز در حال گسترش بوده است، خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز در سال‌های اخیر به افتخارات متعددی از قبیل جایزه جهانی خشت طلایی و تقدیر از سوی رئیس‌جمهور نایل شده که موید تلاش‌های شهردار است.

وی در ادامه با اشاره به این که علی‌رغم پیشرفت های متعدد، نقش خلاقیت‌ و ایده، هنوز تعیین‌کننده است، گفت: مهارت‌ها باید به تناسب نیازهای روز طراحی و تقویت شود؛ مرکز علمی و کاربردی شهرداری تبریز نیز با در نظر داشتن همین اصل، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خود را پیگیری می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.