سعیدی انتقاد کرد:

دولت به جای ارائه آمارهای متناقض به صورت کالا به کالا بحث صادرات را تشریح کند/واردات تراکتور از کشورهای خارجی کمر تراکتورسازی تبریز را خم کرده است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: میزان صادرات ایران روز به روزدر بخش های مختلف کاهش پیدا کرده است، لذا دولت به جای ارائه آمارهای متناقض به صورت کالا به کالا بحث صادرات را تشریح کند و بگوید که صادرات کدام کالاها افزایش پیدا کرده است.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد اسماعیل سعیدی در واکنش به بخشی از اظهارات رئیس جمهور، در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” گفت: آمارهایی که دولت ارائه می دهد نمیدانم واقعا از کجا می آورند، سال گذشته صادرات ما نسبت به سال ۹۳ ، ۱۶ درصد کاهش داشته است و این را آمارهای رسمی نشان می دهد و این طور این نیست که بگوییم این آمار را یکسری افراد کوچه بازاری از خودشان در آوردند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: سال گذشته کشور با یک واقعیت تلخی روبرو بود و آن کاهش صادرات به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور بود که یکسری مشکلات را دراین زمینه داشتیم.

سعیدی با تاکید بر اینکه دولت به جای ارائه آمارهای متناقض به صورت کالا به کالا بحث صادرات را تشریح کند، عنوان کرد: در ۶۰ سال گذشته در فهرست صادرات غیرنفتی ما اولین کالایی که وجود داشت فرش بوده است، دولت باید بیاید این اقلام را بررسی کند و بگوید که کدام کالاها میزان صادراتشان نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

صادرات فرش از سال ۶۰ تا کنون هیچ رشدی نداشته است

وی میزان افزایش صادرات فرش از سال ۶۰ تا کنون را صفر درصد خواند و تصریح کرد: در خصوص فرش، در دهه ۴۰ تا اوایل دهه ۶۰ کشور ایران جز اولین صادر کننده های فرش در جهان بود و اولین رقم ارز آوری مادر خصوص فرش بود لذا دولت که می گوید صادرات غیر نفتی ما نسبت به ۶۰ سال گذشته رشد داشته است ، یک نسبتی را به ما نشان دهد که در حال حاضر نسبت به آن زمان صادرات فرش ما چقدر افزایش پیدا کرده است .

وضعیت بحرانی ۳۰۰ قطعه ساز شهر تبریز به دلیل رکود حاکم بر کشور

این نماینده مجلس در ادامه با معرفی شهر تبریز به عنوان یکی از سه قطب صنعتی کشور، اظهار کرد: در تبریز که قطب صنعت ایران است حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ قطعه ساز داریم که در حال حاضر بیش از ۳۰۰ قطعه ساز ما با بحران روبرو هستند.

سعیدی ادامه داد: تبریز در گذشته قطب صادرات تراکتور بوده است ولی دولت یازدهم چند شرکت خارجی را به ایران آوردند و تراکتور را از آن کشورها وارد ایران می کنند بنابراین صادراتی که آقای روحانی می گوید بخش عمده آن تراکتور است که عملا با وارد کردن تراکتور میزان صادرات ما با واردات این کالا هم خوانی ندارد.

واردات تراکتور از کشورهای خارجی کمر تراکتورسازی تبریز را خم کرده است

وی با بیان اینکه میزان صادرات ایران روز به روزدر بخش هایی مختلف کاهش پیدا کرده است، تشریح کرد: وضعیت صادرات ما نه تنها بهبود نیافته بلکه کاهش هم پیدا کرده چرا که قوانین حاکم بر صادرات ما که هم از نظر روش ها و هم نظامات حاکم به صورت سنتی است اقتصاد ما را صادرات محور نکرده است و لازم است که این قوانین اصلاح شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی رکود را واقعیت تلخی دانست که سایه خود را بر کشور انداخته است و افزود: صنعت فولاد یکی از شاخص های سنجش توسعه اقتصادی کشور است ولی امروز کارخانجات فولاد کشور زیر ۲۰ درصد فعالیت می کنند، چه اتفاقی افتاده است و چه بلایی بر سر تولید ما در بخش صنعت و کشاورزی آمده است؟

سعیدی تشریح کرد: وضعیت حال حاضر کشور وضعیت خوبی نیست لذا رکود حاکم بر اقتصاد کشور هنوز ادامه دارد با اینکه دولت تسهیلاتی برای رونق اقتصاد در نظر گرفته است و نوبخت هم این تسهیلات را در مصاحبه خود به عنوان اقدام مفید دولت معرفی کرد ولی این آمارهایی که آقایان می دهند من از نزدیک اطلاع دارم که این آمارها واقعی نیست.

تسهیلاتی که در اختیار تولید کننده ها قرار می گیرد سراسر بهره است

وی به دولتی ها توصیه کرد برای درک بهتر وضعیت جامعه به میان مردم بروند و ادامه داد: ببیشتر بانک هایی که نامه ستاد تسهیلات را دریافت کردند، اولین حرفی که به وام گیرنده می گویند این است که بخشی از بدهی خود را بده بعد می گویند ۱۰ درصد پول شما را بلوکه می کنیم و بعد آن بدهی را با ۴۰ درصد سود حساب می کنند و از فرمول هایی استفاده می کنند که بهره در بهره است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تولید کننده دستش میسوزد و از شدت درد دستش را در دهانش می کند لذا مجبور است برای ادامه کار تن به این وام های سراسر بهره دهد در حالی که این تسهیلات بدهی تولید کنندگان را افزایش می دهد.

سعیدی در پایان با اشاره تعطیلی چند واحد صنعتی به دلیل بدهی به بانک ها افزود: دولت بهره این تسهیلات را دست بانک ها می دهد و بانک ها پدر تولید کنندگان را در آوردند ؛ پلمپ واحدهای تولیدی به دلیل همین بدهی ها خود گواه این مطلب است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.