تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۲۱:۳۷:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۶۱۹۸۵

گذر و نظر؛

تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

یادداشت میهمان؛  مجید عباچی


اوایل آبان ماه امسال بود که فضای مجازی یک خبر را ماجرا ساز کرد و به دنبال آن افکار عمومی کشور و مخصوصاًتبریزی‌هابه‌نوعی متشنج شد. اما خبر چه بود؟


متأسفانهبی‌خبری عموم از برنامه‌های بنیاد خیریه مصلی تبریز، باعث شد عده‌ایفرصت‌طلب از این فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را بکنند و بر کمکاری‌های خود سرپوش بگذارند.


البته این نکته هم گفته شود که بهتر بود قبل از آغاز پروژه‌ی احداث پارکینگ، بنیادمصلیاطلاعیه‌ایمی‌داد، چونکه چندین پروژه در شهرها کلید می‌خورد در حالی که نصف کاره می‌ماند ولی درعین‌حال آن را رسانه‌هارسانه‌ایمی‌کنند.


این در حالی است که سابقه‌ی بنیاد مصلی اعظم امام خمینی (ره) بسیار درخشان است و در عمل خدمت‌رسانی خود را بر مردم ثابت کرده است، که در ادامه اشاره خواهد شد.

شکر خدا را که هستند نهادها و یا بنیادهای مردمی که در حفظ آثار تاریخی تلاش می‌کنند و هنگام مواجهه با اقداماتی که به آثار تاریخی آسیب می‌رساند واکنش نشان می‌دهند، اما کمی باانصاف باشند و حقایق را نیز بیان کنند.


ظرفیتی که امروزه در مصلی اعظم امام خمینی (ره) تبریز و کتابخانه و سالن اجتماعات، پس از پایان ساخت آن به‌دست آمده است، باید قابل‌توجهعده‌ای سطح نگر باشد که اتفاقاً در دوران ساخت این مجموعه‌ی عظیم به آن واکنش نشان دادند و خواستار توقف آن شدند، اکنون همگان اذعان دارند که مایه آبرو برای کلانشهر تبریز شده است.


در حالی که امروزه ارگ همچنان در جای خود مانده است و خواهد ماند، یکمجموعه‌یبینظیر نیز در کنار آن در حال فعالیت است. متولی اصلی ساخت این مصلی  حضرت آیت‌اللهشبستری (امام‌جمعه تبریز) است، که زحمات زیادی را در قبال این امربر دوش کشیدند و قطعاً چنین شخصیت مذهبی اجازه نمی‌دهد ارگ علیشاه اثر مذهبی و تاریخی از بین برده شود.

ولی همان‌گونه که اشاره شد، بودند افرادی که در آن زمان هم بنا به مصلحت‌های خودشان از روی غرض‌ورزی مخالفت کردند و افرادی هم از روی بی‌اطلاعی از واقعیت‌ها و براثرفضاسازی های مخالفان به ساخت این مجموعه بدبین شده بودند.

اما مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

ارگ تبریز+ارک تبریز

سازمان میراث فرهنگی چرا به ساخت پارکینگ به این دلیل که ارگ درخطر است در حالی که نیست واکنش نشان می‌دهد و سروصدا به راه می‌اندازد ولی در چند قدمی ارگ به خانه‌یفتح‌اللهیف که خود از آثار تاریخی است رسیدگی نمی‌کند؟! درختانی با عمر چند دهساله از داخل ساختمان رشد کرده‌اند، پس کجا هستند مدعیان حفظ آثار تاریخی؟!


هر سازمانی هم که بخواهد از اقدامات خود دفاع کند، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی دفاعیات قابل قبولی را نمی‌تواند ارائه دهد، چونکه در همین تبریز که آثار تاریخی و ارزشی همگی جلوی چشم مردم است، آنگونه که شایسته است از آنان حفظ و نگه‌داری شود و یا نسبت به ترمیم آنان اقدام شود، اقدامیقابل‌قبول صورت نمی‌گیرد.

جا دارد که از صبوری‌هایباتدبیر مدیریت بنیاد مصلی تبریز نیز تقدیری صورت بگیرد و اینکه به شایعات بی‌توجه نبودند و با ارائه‌ی دلایل منطقی نسبت به لزوم ساخت پارکینگ در محوطه‌یمصلی که یکی از دلایل آن ظرفیت‌سازی برای خودروهایمراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌یمصلیمی‌باشد که روزانه بیش از هزار نفر مراجعه‌کننده دارد و نیاز بود تصمیم به ساخت این پروژه گرفته بشود.

این پروژه‌ی ساخت پارکینگ بدون واردکردنهیچ‌گونه آسیبی و با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب آن به ارگ علیشاه در حال ادامه است، وطرحتوسعه‌یمحوطه‌ی ارگ به جهت تبریز 2018 کلید خورده است و به‌زودی به ماحصل آن شاهد خواهیم بود و افرادی که سیاه نمایی کردند، پس از آنکه عزم بنیاد مصلی در چنین شرایطی در خیال عموم غیرعقلانی به نظرمی‌رسد ولی پس از اتمام این دو پروژه همانند مصلی شرمنده می‌شوند و خواهند دید که چه بنیادی و چه افرادی در مقام حرف، صادق و در مقام عمل خیرخواه مردم هستند و ارگ همچنان باقدرت در جای خود مانده است و خواهد ماند.