تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۴۵:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۶۲۰۸۹

سایت های همسریابی و بی تدبیری نبود نظارت دولت

کسب درآمد به بهای حراج آبرو و احساسات شهروندان!

در سايه شوم عدم ساماندهي مسئولانه دولت تدبير و اميد ،حق حضور وهمسريابي امن در فضاي سايبري براي شهروندان محقق نشده است و سايت هاي همسريابي براي مديران آنها تبديل به دكان و براي برخي كاربران تبديل به سايت تله گذاري و سوء استفاده شده است.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ یونس یوسفی


ازدواج به عنوان يكي از عوامل بقاي نسل بشري و اجتماع انساني ، يكي از ضروريات زندگي انسان ،مخصوصا در دين مقدس اسلام مي باشد. جامعه اي كه در آن نسل ها با آگاهي بالا و موقعيت مناسب ازدواج نمايند ،آرامش و سكون بيشتري حكمفرما خواهد بود و افراد جامعه حس مسئوليت افزون تري خواهند داشت.


متاسفانه شاخص ازدواج در جامعه ما سير نزولي پيدا كرده است و طلاق عاطفي و قانوني به شكل سرسام آوري در حال افزايش است. از طرفي ديگر با توجه به كمرنگ شدن معيارها و شيوه هاي ازدواج سنتي و حاكميت روش هاي جديد و اكثرا ناامن تشكيل خانواده - كه در بسياري از موارد ريشه آن به فرهنگ هاي بيگانه مي رسد - اين امرنيز باعث تزلزل بيشتربنيان خانواده هاي ايراني شده است.


به دنبال شيوع و رواج حضور و استفاده عموم مردم از شبكه هاي ارتباطي اجتماعي ، پاي ازدواج اينترنتي نيز به جامعه ما باز شده است ، بدين صورت كه افراد بدون آشنايي قبلي و با استناد به برخي عكس ها و مطالب ادعايي ياد شده اقدام به خواستگاري از طرف مقابل مي نمايند.


دولت تدبير و اميد از ابتداي روي كار آمدن ، نسبت به فعاليت منسجم و مسئولانه فرهنگي شانه خالي كرده است و هر بار كه در مظان پاسخگويي بوده است اقدام به فرافكني و انداختن بار مسئوليت فرهنگي بر دوش نهادهاي ديگر فرهنگي نموده است و بزرگترين حساسيت فرهنگي دولت محترم در مورد برگزاري يا لغو كنسرت ها بوده است كه آن هم مشوش به شائبه هاي ديگري به غير از دغدغه فرهنگي مي باشد .در مساله ازدواج اينترنتي نيز- مثل مساله امر به معروف و نهي از منكر و مقابله با هجمه فرهنگي ماهواره اي دشمن - دولت مسئوليت را بردوش نيروي انتظامي گذاشته است و اين نيرو نيز بر حسب وظيفه ، به جز انسداد سايتها ابزار ديگري ندارد كه طبق آمار تا كنون 700 سايت بدون مجوز همسريابي اينترنتي فيلتر شده است.

همسريابي اينترنتي مساله بغرنجي است كه مسائل فرهنگي- اجتماعي و فناوري به گونه اي در هم آميخته شده است .از طرفي با گذشتن نزديك به 4 سال از روي كارآمدن دولت و سپري شدن ماههاي پاياني عمر اين دولت، اقدام جدي در مورد شبكه ملي اطلاعات صورت نگرفته است و از طرفي با عدم حمايت دولت از پيام رسان هاي داخلي مانند نرم افزار ارتباطي سلام و روي خوش نشان دادن به شبكه هاي ارتباطي اجتماعي مانند تلگرام و ... ،كه آبشخور آنها كشورهاي غربي و دشمنان اين ملت هستند موجب نوعي ولنگاري فرهنگي شده است.
در شرايط كنوني از طرفي ناهنجاري فرهنگي و از طرفي نبود فضاي مطمئن وامن همسريابي اينترنتي و از طرفي تشديد طلاق و ضعف بنيان خانواده ،موجب بروزپديده اي بنام آشنايي آسان اما هراسناك واكثرا نامشروع در زير چترسايت هاي همسريابي اينترنتي مي شود كه در بسياري از موارد موجب قرباني شدن زنان و دختران ايران زمين مي شود.

اميد است دولت آقاي روحاني در راستاي عمل به قانون اساسي و تحقق منشور حقوق شهروندي ، مقدمات ازدواج آسان و سالم شهروندان و مخصوصا جوانان اين مرز و بوم را فراهم آورد كه يكي از مقدمات آن مديريت و ساماندهي سايت هاي همسريابي مطمئن و امن مي باشد.

شايان ذكر است كه بر اساس ماده 53 منشور حقوق شهروندي ، حق شهروندان است که از تدابیر و حمایت‌های لازم برای تشکیل، تحکیم، تعالی و ایمن‌سازی خانواده، تسهیل ازدواج مبتنی بر ارزش‌ها و سنت‌های دینی و ملی برخوردار شوند و همچنين بر اساس ماده 35 منشور حقوق شهروندي ،حق شهروندان است که از امنیت سایبری و فناوری‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی، حفاظت از داده‌های شخصی و حریم خصوصی برخوردار باشند و با كنار هم قرار دادن اين دو حق شهروندي ،وظيفه دولت در قبال ساماندهي سايت هاي همسريابي به وضوح آشكار مي شود.