تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۵۴:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۶۲۱۲۱

سرمایه ای که با سیاسی بازی ها نابود می شود؛

عقده می گشایم، چون هستم!!

در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و آنچه که در این میان بیشترین آسیب را دیده سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم بوده است.


سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛ مهدیار نصرتی


اگر به طور ساده بخواهیم تعریفی از اعتماد عمومی ارائه دهیم، باید گفت که پذیرش گفتار و رفتار یکدیگر در چهارچوب روابط متقابل توأم با یک باور درون‌زا بدون واهمه و ترس است.

اعتماد عمومی همان سرمایه اجتماعی است و این سرمایه  می‌تواند کشور را در مسیر توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار دهد. در واقع اعتماد عمومی محوری است که به پشتوانه آن، حاکمیت می‌تواند از گذرگاه‌ها و فشارها عبور کند.

برای جوامع در حال توسعه‌ای مثل کشور ما نیز، اعتماد عمومی کلید و حلال بسیاری از مشکلات است و اعتماد محصول وابستگی مشترک و متقابل فرد و جامعه و احساسات مشترک مبنی برنیازها و الزامات مشترک می باشد که ازطریق فعالیت ها و بحث های مشترک تقویت می شود. بنابراین اعتماد دارای مولفه هایی مانند انسجام اجتماعی، مبادله، نقد و گفت و گو، رشد اقتصادی، رسانه ها و ارتباطات میان فردی است.


هدف از این نوشته و ارائه توضیحات ابتدایی، پرداختن به موضوعی بود که روز جمعه توسط برخی از رسانه های خبری منتشر و در آن خبر از بازداشت یکی از نویسندگان طنزپرداز کشورمان می داد. اینکه  زمانی رسانه ملی یکی از پرمخاطب ترین برنامه های خود را به این فرد می دهد تا مردم را بخنداند خود محل بحث دیگریست و خوب و بد بودنش نیز جدا از محل بحث فعلی ما، اما آنچه که در این مقال نیاز به یادآوری است آن است که در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای عقده گشایی ها و انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته که اولی خود را نماینده انقلاب و دومی خود را نماینده مردم می پندارند(غافل از اینکه نه این یکی نماینده واقعی انقلاب است و نه آن یکی نماینده واقعی مردم و اصلا انقلاب و مردم تفکیک پذیر نیستند) در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و تجربه ثابت کرده هربار یکی به دنبال عقده گشایی و افشاگری می رود آن یکی ساکت می شود.

در این ماجرا نیز عده ای که به دنبال عقده گشایی های جناحی بودند بلافاصله خبر و نام آن طنزپرداز را در صدر خبرها و نوشته هایشان قرار دادند و  تاختند و  تازاندند.

تجربه ثابت کرده در این گونه موارد آنچه که به چشم نمی آید و بیشترین آسیب را نیز متحمل می شود اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است. این را در نظر بگیرید که مردمانی هر روز پیگیر اخبار هستند و روزی خبر از اختلاس فلان صندوق، روز دیگر اختلاس فلان آقازاده، روزی فلان املاک و روز دیگر ایجاد گرانی ها را نظاره گر باشند و هر از چندگاهی که به یکی دل می بندند و برایش میلیونی رای می دهند باید باز هم سرخورده شده و خبر دستگیری این چهره را به دلیل کاری خلاف  بشنوند و امر به اینجا ختم نشده و شاهد سیاسی کردن این ماجرا گردند.

بی شک سرمایه اجتماعی این مردم که در ابتدا به عوامل و شاخصه های آن اشاره شد می تواند تا مرحله نابودی پیش رود و قربانی جناح بازی و عقده گشایی فلان افراد و گروهها شود.


*توضیح: هدف از این نوشتار روشن کردن تکلیف افرادیست که از هر امری برای استفاده های سیاسی استفاده می کنند و نحوه رفتار با شخص بازداشت شده تنها نمونه ای از مصادیق بی شمار این روند در طول ماههای گذشته بوده است.

* عکس تزئینی است

نظرات

IR

خدا را شکر که حد اقل این اختلا ف ها وجود دارد و مردم از هزارمورد یکی را دانسته و آگاه می شوند . وای به روزی که در سهم خواهی باهم به توافق برسند و پدر ملت را بیش از این در آورند .