تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۴۸:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۶۲۱۳۸

در حاشیه انتصابات 3 سال گذشته بلدیه چی تبریز؛

امواج 5 گانه انتصابات نجفی!

آن‌گونه که شواهد می‌نمایاند، نیمه دوم موج پنجم انتصابات تداوم خواهد یافت و صادق نجفی بارها از زمان آغاز به‌کار خود در شهرداری گفته است که «هیچ‌کس را از روی سفارش، منصوب نکردیم» اما برخی از اعضای شورای شهر نیز هستند که می‌گویند برخی از مدیران شهرداری«کارپردازان اعضای شورا» هستند.

سرویس شهری تبریزبیدار؛


تغییرات مدیریتی در هر سازمانی در حوزه مدیریتی و راهبردی تلاشی برای چابکی و پویایی سازمان و پر کردن خلأها و کمبودهای مدیریتی در جهت تقویت هرچه بهتر خدمت‌رسانی به مردم است.


این چابکی و پویایی در سازمان‌هایی با ساختار دموکراتیک و نظام‌مند به‌دوراز توصیه‌های های سیاسی و فشارهای بیرونی قدرت، نقش بسیار پررنگ و تاثیرگذاری در آینده خدمات‌دهی سازمان و نهادهای اداری بازی می‌کند، اما گاهی دیده‌شده است که در سطح کلان و یا خرد، این تغییرات "اتوبوسی" و همراه با توصیه‌های "بیرونی" انجام می‌پذیرد.


نمونه عینی سیطره سیاست بر مدیریت اداری و تأثیرگذاری بر انتصابات و جهت‌دهی یک سازمان را در سطح کلان، می‌توان در تغییرات دو دولت مهرورز و اعتدال مشاهده کرد که دولت مهرورز با جاروی نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب و کارگزار در سال 84 و دولت اعتدال با داس و کلید مدیران اصولگرا را سوار بر اتوبوس خروج از مناصب مدیریتی کرد.


یکی از آن دست افرادی که به هر دلیل عمر سیاسی و مدیریتی خود با روی کار آمدن دولت‌های اصولگرا و یا مهرورز پایان نیافت، صادق نجفی، شهردار فعلی تبریز است. او که در سال 92 با 11رأی به سمت شهردار تبریز انتخاب شد، در تصوری ناگفته  و صدالبته درست، سوگیری لزوماً مخالف و یا همسویی با شهردار پیش از خود نداشت و بسیاری انتظار داشتند که او نیز دست به عزل و نصب‌های اتوبوسی در مجموعه مدیریت ارشد شهرداری بزند.

اما صادق نجفی بیش از همه به خوبی می‌دانست که حلقه مدیریتی فعلی شهرداری و وجود مدیران ارشد شهرداری در دایره‌ایتعریف‌شده و می‌شود که با توجه به تأکیدات شورای شهر مبنی بر عدم ورود مدیران از خارج شهرداری به این نهاد، او باید با مدیران فعلی استارت کاری خود را آغاز می‌کرد.

صادق نجفی شورای شهر تبریز


موج 92؛
بر همین اساس نجفی برای تسلط بر مجموعه شهرداری به چندین ماه زمان نیاز داشت، اما در این میان نام برخی از مدیران دولت پیشین در استان را نیز از قلم نینداخت و در 7بهمن92، محمد اشرف نیا معاون عمرانی سابق استاندار آذربایجان شرقی را به سمت مشاور عالی و بیوک رئیسی مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست استان را به سمت معاون امور مناطق شهرداری تبریز منصوب کرد. انتصاب حجت‌الاسلام حمیدی به سمت معاون فرهنگی اجتماعی، فرخ جلالی در مدیرکل حوزه شهردار، سیف‌الله کاربالا در مدیرکلی جدید بازرسی،  تراب حسنی در مدیرکلی حراست، جلیل باحجب در رئیس پلیس شهرداری، محمدحسین حسن‌زاده در سازمان پارک‌ها،  میراعتماد عمادی در مدیرکلی روابط عمومی و بین‌الملل، محمدابراهیم رمضانی در ریاست مرکز پژوهش شهرداری تبریز ازجمله احکام نجفی در مدت‌زمان بود.


نجفی پس از گذشت 4 ماه از زمان معارفه خود، در 16اسفند92، مرتضی آبدار به‌عنوان معاون سرمایه‌گذاری و اقتصادی و قائم‌مقام شهردار تبریز، اکبر آقا محمدی به‌عنوان معاون اداری و مالی شهرداری تبریز، عباس عادلی شهیر به‌عنوان شهردار منطقه ۲، قادر امامی به‌عنوان شهردار منطقه ۴، فرهاد روشنی به‌عنوان شهردار منطقه ۶، یعقوب انصاری به‌عنوان شهردار منطقه ۹، حسین قلی زادهبه‌عنوان جانشین معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری  تبریز و محمدابراهیم رمضانی به‌عنوان  رئیس مرکز پژوهش، توسعه و تحقیق شهرداری تبریز منصوب شدند.


10 روز پس‌ازاین انتصابات، نوبت به ابقاهای صادق نجفی رسید و داود بهرا در منطقه یک، حسین اکبری در منطقه سه، یعقوب هوشیار در منطقه پنج، حسن گنجی در منطقه هفت، علی مدبر در منطقه هشت و باقر خوش نواز  در منطقه ۱۰، در سمت‌هایدوم خود ابقا شدند.

موج 93
ادامه تغییرات مدیریتی نجفی با آغاز سال 93 تداوم یافت و فیروز آذری فر به‌عنوان مدیرعامل سازمان ترافیک،  احمد زارعی در سمت مشاور عالی و بازرس ویژه شهردار و رضا خلیلی در سمت سرپرست سازمان گردشگری منصوب کرد.

این انتصابات در سال 93 در  شهریورماه و همزمان با آغاز سال دوم شورای شهر تداوم یافت و در انتصاباتی، محمدابراهیم رمضانی را در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه، مهدی مهرداد در سازمان میادین، سیروس تقی‌زاده در مشاورت عالی شهردار و محمدرضا روشنی در ریاست مرکز پژوهش و مطالعات و شمس اله فیروزیان در ریاست شرکت واحد اتوبوس‌رانی منصوب کرد. احکام نجفی تا پایان سال تداوم یافت و در بهمن 93 نیز مسعود برزگر جلالی به‌عنوانمدیرعامل جدید سازمان عون بن علی معرفی شد.

صادق نجفی ششگلانی


موج 94؛
تا نیمه ابتدایی سال 94 شهرداری تبریز شاهد تغییر و تحولات چشمگیری در عرصه مدیریتی شهرداری نبود، اما تعامل اعضای اقلیت شورا با طیف شهرام دبیری بیشک تابع غیرقابل‌انکاری بر عرصه مدیریتی شهر بر جای می‌گذاشت و بر این اساس بود که در پاییز 94 که دامنه آن تا پایان سال تداوم یافت، تغییرات مدیریتی را در شهرداری انجام داد.


در این انتصابات، مهدی یوسفی در شهردار منطقه یک، فرهاد روشنی در شهرداری منطقه ۳، سیاوش مکانی در شهرداری منطقه ۶، فیروز آذری‌فر در شهرداری منطقه ۱۱ و محمدعلیمولاخواه در شهرداری منطقه ۱۲، علی فرخی در مدیرعاملی سازمان زیباسازی، حسین اکبری در مشاورت شهردار، ایمان غنی‌زاده در سازمان عمران واکبر امجدی در قائم‌مقامی سازمان فضای سبز، محمدحسیناسحقی در مدیرعاملی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک، عباس عادلی‌شهیر در معاونت اقتصادی، مالی و سرمایه‌گذاری، رسول موسایی در شهرداری منطقه دو، عظیم صفری در مدیرکلی امور اداری و منابع انسانی، حسین عالیباف در شهرداری منطقه 4، داوود بهرا در شرکت بهره‌برداری مترو تبریز منصوب شدند.


موج 95؛
با آغاز موج دستگیری‌های شورا و شهرداری تبریز در ابتدای سال جاری، موج دستگیری‌ها به برخی از معاونت‌ها و ادارات کل شهرداری تسری یافت و با بازداشت تعدادی از آنها توسط نهادهای نظارتی و قضایی، صادق نجفی برای پر کردن پست‌های خالی مدیریتی دست به انتصابات تازه‌ای زد.

از سوی دیگر با بازنشستگی مرتضی آبدار قائم‌مقام شهردار، اکبر آقا محمدی معاون اداری مالی و انتقال محمدرضا قربانیان به سازمان همیاری شهرداری‌ها استان پازل انتصابات شهرداری تکمیل شد.

در این انتصابات، علی مدبر در معاونت خدمات شهری، محبوب تیزپاز در شهرداری منطقه 8، سعید علیزاده قویفکر مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت، یوسف سلامی مدیرکل حراست، محمدحسیناسحقی در معاونت عمرانی، پرویز عباس نژاد در شهرداری منطقه 3، حسین گنجی در شهرداری منطقه 12 و محمدعلیمولاخواه در شهرداری منطقه 7ازجمله این انتصابات بود.

صادق نجفی


موج 95؛ نیمه دوم؛
در نیمه دوم امسال صادق نجفی دست به تغییرات مهمی در شهرداری زد و در احکامی فرخ جلالی را به مدیرعاملی شرکت اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی، شمس‌اله فیروزیان در شهردار منطقه ۶، سیاوش مکانی در مدیرکل حوزه ریاست شهردار، حسین منیری‌فر در سازمان عمران، ایمان غنی‌زاده در معاونت فنی وعمرانی و احد فلاح را در سازمان آرامستانها منصوب کرد.


اما این پایان راه نبود و نجفی در آذرماه امسال دست به تغییرات دیگری در شهرداری زد و اکبر امجدی را در  شهرداری منطقه ۴، احمد فیضی در سازمان آمار و فن‌آوری اطلاعات، رضا پاکنهاد در  معاونت  اداری و مالی منطقه ۱۲،  اکبر امجدی در سرپرستی شهرداری منطقه 4، یعقوب وحیدکیا در مدیرعاملی شرکت بهره‌برداری مترو، مهدی یوسفی در معاونت حمل‌ونقل‌وترافیک، محمدعلی مولاخواه در شهردار منطقه 1، علی فرخی در شهردار منطقه ۷ و رضا خلیلی در مدیرعاملی سازمان زیباسازی منصوب کرد.


آنگونه که شواهد می‌نمایاند، نیمه دوم موج پنجم انتصابات تداوم خواهد یافت و صادق نجفی بارها از زمان آغاز به‌کار خود در شهرداری گفته است که «هیچ‌کس را از روی سفارش، منصوب نکردیم؛ ممکن است پیشنهادها و مشورت‌هایی را برای بررسی اهلیت افراد دریافت کنیم، اما هیچ‌گاه در انتصاب افراد، توصیه‌پذیر نبوده‌ایم»، اما برخی از اعضای شورای شهر نیز هستند که می‌گویند برخی از مدیران شهرداری"کارپردازان اعضای شورا" هستند.

نظرات

شهروند
IR

این انتصابات متعدد و بدون کارشناسی ضربه های مهلکی به حوزه شهری تبریز زده وخواهد زد.