تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۶۲۳۹۷

ما و ساختارهای مریض توسعه یافتگی!

احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مسعود زین العابدین

یکی از عوارض زندگی مدرن و  توسعه مهارگسیخته روزگار ما، نابودی کانون های خرد اما موثر اقتصاد، فرهنگ، سیاست، اجتماع و... است. از جمله هنرنمایی های لیبرالیسم چه از نوع عیان و چه از نوع مستترش که در جوامع فعلی وجود دارد، این بوده که با کوتاه کردن فاصله ها به مدد طراحی شبکه بین المللی تبادل اطلاعات، جهان را کوچک کرد و داعیه دهکده جهانی را برای بشر به ارمغان آورد. این دهکده، چون دیگر بزرگ نبود و ارتباط بین آحادش تسهیل شده بود، قوانین و نهادها و کانون های جدیدی برایش ساخته شد که سنت های گذشته را یکی یکی در خود بلعید.


اقتصاد خرد که از داد و ستد محلی تغذیه می شد، از بین رفت و دکان های کوچک، جایشان را به هایپراستارهای غول پیکر دادند. مسجد و مکتب به عنوان کانون های خرد اما موثر تربیت و تعلیم، جایشان را به نظام های عریض و طویل اما کم خاصیت آموزشی دادند.


وظیفه تعاون ، تعاضد و حمایت مالی از دوش گروه های کوچک عشیره ای و خانوادگی برداشته شد و به بانک های بزرگ با سرمایه های کلان داده شد.

در فرهنگ هم اگر نخواهیم به مصاف نسخه ها و وصله های نچسب جهانی در قالب یونیسف و یونسکو و... برویم، ساختارهای جدیدی همچون فرهنگسرا و آموزشگاه آزاد و... با تمرکز ثروت دولتی آنچنان به مصاف مسجد رفتند که تا سالها باید دوید تا بخشی از این جراحت را ترمیم کرد ، از این دست  نمونه ها  فروان اند.


قرار نیست یک طرفه و ظالمانه همه مظاهر تمدن نو را سرکوب کنیم، از سوی دیگر این حدیث نیز، مفصل تر از اینهاست و مجال خودش را می طلبد اما به همین نکته کوتاه بسنده می کنم که احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

امروز هستند کسانی که از این نظام بانکی ظالم دست شسته اند و با همین صندوق های کوچک خانوادگی، به دور از دیوانسالاری های کمرشکن و  اسلام مالی های شبهه دار، باری از دوش مستضعفان بر می دارند.


شاید بعدها در این باره مطالبی دقیق تر و فنی تر نوشتم، اما همین یادداشت کوتاه را به بهانه بازنشر جملات زیر پذیرا باشید:

جوانان، اجتماعات خانوادگی تشکیل دهند و کمکهای افراد خانواده را جمع کنند و در درجه اول به مصرف فقرای همان خانواده برسانند و اگر نیازی نبود، به فقرای دیگر رسیدگی کنند.
بیانات رهبر معظم انقلاب؛ ۸۱/۹/۱۵