تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۲۹:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۶۲۵۴۶

در بیانیه مشترک نخست وزیران عراق و ترکیه عنوان شد:

ترکیه حفظ تمامیت ارضی عراق و خروج از بعیشقه را قبول کرد / تلاش برای از بین بردن تهدید های فرقه ای و قومی

شورای عالی همکاری‌های راهبردی عراق و ترکیه در بیانیه پایانی نشست سوم خود در بغداد بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دو کشور، مبارزه مشترک با تروریسم و افزایش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

به گزارش تبریز بیدار ، دفتر اطلاع‌رسانی حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سومین نشست شورای عالی همکاری راهبردی عراق و ترکیه، شنبه (18 دی/ 7 ژانویه) به ریاست بن علی یلدریم و حیدر العبادی، نخست وزیران ترکیه و عراق برگزار شد و در پایان آن، طرفین در بیانیه مشترکی بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دو کشور، تحقق امنیت و ثبات متقابل، مبارزه مشترک با تروریسم و افزایش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.


در این بیانیه مشترک، دستیابی به امنیت و ثبات متقابل، تلاش مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و در رأس آن گروه تروریستی داعش در چارچوب احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی به‌عنوان پایه و اساس روابط دو کشور با همکاری ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا، مورد تأکید قرارگرفته است.

در این بیانیه آمده است که عراق و ترکیه ضمن تأکید بر جلوگیری از حضور گروه تروریستی داعش در خاک دو کشور و خودداری از هرگونه اقدام علیه امنیت کشورهای یکدیگر، در خصوص دستیابی به تفاهم برای حفظ منافع دو کشور و مقابله با چالش‌های مشترک بر اساس چشم‌انداز راهبردی و همکاری دوجانبه در راستای امنیت و ثبات منطقه و همچنین از بین بردن تمامی تهدیدهای پیش روی آن، ازجمله جبهه‌بندی‌های فرقه‌ای و قومیتی توافق کردند.

این بیانیه حاکی است که عراق و ترکیه ضمن توافق بر سر افزایش همکاری‌های دوجانبه در خصوص مدیریت آب رودخانه‌های دجله و فرات و پروژه‌های آبی مشترک، بر اهمیت افزایش سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور ازجمله در زمینه بازسازی مناطق آسیب‌دیده از عملیات تروریستی و فعال‌سازی توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های امضاشده و همچنین ضرورت تلاش برای جهش فراگیر در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری با هدف تحکیم روابط فرهنگی و اجتماعی بین ملت‌های دو کشور و افزایش همبستگی میان آن‌ها تأکید کردند.

طرفین در این بیانیه همچنین بر این مسئله تأکید کردند که اردوگاه نظامی «بعشیقه» در شمال شرق استان مرزی نینوا در شمال غربی عراق، اردوگاهی عراقی است و طرف عراقی بر موضع ثابت خود در قبال این اردوگاه و ضرورت خروج نیروهای نظامی ترکیه از آن برای بستن این پرونده پافشاری کرده و طرف ترکیه‌ای نیز به‌نوبه خود خاطرنشان ساخته است که به یکپارچگی عراق و احترام به حاکمیت آن پایبند است.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده است که دولت ترکیه از پیروزی‌های نیروهای مسلح و امنیتی عراق در عملیات آزادسازی نینوا و نابودی عناصر گروه تروریستی داعش ستایش کرده است.


این گزارش می افزاید  روابط دو کشور ترکیه و عراق، پس از آغاز عملیات آزاد سازی موصل و  بر سر حضور نظامیان تُرکیه در پایگاه نظامی بعشقیه برای استفاده در عملیات آزادسازی موصل، دچار تنش شده بود و حکومت عراق این حضور نظامی ترکیه را تجاوز تلقی کرده بود.