تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۶۲۶۲۶

رئیس اداره عمران و بهسازی آذربایجان شرقی خبر داد:

تعیین تکلیف وضعیت تملک محدوده پیرامونی خانه ستارخان

رئیس اداره عمران و بهسازی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه سه پلاک اطراف خانه ستارخان به تملک میراث فرهنگی درآمده است از تعیین تکلیف وضعیت تملک محدوده پیرامونی این خانه خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، خانه ستارخان در محله امیرخیز تبریز در دوره انقلاب مشروطه و به ویژه در زمان جنگ‌های معروف ۱۱ ماهه تبریزیان در مقابل لشکر محمدعلی شاه، محل اجتماع و مقاومت مردم و مجاهدان بوده است.

این خانه تاریخی متعلق به سردار ملی ایران، طی چند سال قبل موزه بوده است اما بعد از آن به یک سازمان غیردولتی واگذار شدو اکنون ضرورت تملک محدوده پیرامون خانه ستارخان تبریز و بهسازی این بافت تاریخی، مورد تاکید مسئولان قرار گرفته است.

بابک نجفیان مهرآباد، رئیس اداره عمران و بهسازی استان آذربایجان شرقی درباره اقداماتی که تاکنون برای ساماندهی و تملک واحدهای مسکونی اطراف خانه ستارخان صورت گرفته است، اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که از میراث فرهنگی استان صورت پذیرفته ، سه پلاک اطراف خانه ستارخان به تملک میراث فرهنگی درآمده است.

به گفته وی، یک پلاک هم به تملک شهرداری در می‌آید که این امر نیز در شرف انجام است.

نجفیان با بیان اینکه بهره برداری خانه ستارخان در اختیار سازمان حقوق بشر اسلامی قوه قضاییه است، گفت: مالکیت خانه ستارخان در اختیار میراث فرهنگی است اما بهره برداری آن زیر نظر سازمان حقوق بشر اسلامی قرار دارد.