تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۴۲:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۶۲۶۵۵

در گفتگو با یک روان شناس بررسی شد؛

عملکرد درست والدین به هنگام شب ادراری کودکان

کافی با اشاره به راه های درمان شب ادراری ابراز داشت: اگر کودک شما پس از یک دوره ی چند هفته ای یا چند ماهه که دیگر خودش را خیس نمی کرد ناگهان دچار شب ادراری شده علت می تواند هیجانات ومشکلات عاطفی باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، در دوره ای از کودکی ، یکی از مسائلی که باعث اذیت شدن والدین می شود، شب ادراری فرزندشان است  و این مساله  نه فقط برای خانواده بلکه برای خود کودک نیز آزار دهنده است.. بسیاری از خانواده ها برای درمان این مسئله به پزشک می روند. 

دکتر علیرضا کافی روان شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با تبریزبیدار اظهار داشت: شب ادراری عبارت است از تخلیه مکرر و بی اراده ی ادرار بعد از سه سالگی که هنگام شب یا روز اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته حدود ۵۰ درصد کودکان در سن دو سالگی و ۸۵ در صد در سه سالگی و ۹۰ درصد در چهار سالگی می توانند ادرار خود را در طول روز کنترل کنند.

کافی افزود: علل شب ادرای به دو دسته ی عوامل عضوی و عوامل فیزیکی و روانی تقسیم می شود که از عوامل عضوی می توان به کامل نشدن دستگاه عصبی، ضایعات وعفونت مجاری ادرای واز علل روانی به ترس، استرس، کشمکش خانوادگی و بد رفتاری والدین اشاره کرد.

این روان شناس با اشاره به راه های درمان شب ادراری ابراز داشت: اگر کودک شما پس از یک دوره ی چند هفته ای یا چند ماهه که دیگر خودش را خیس نمی کرد ناگهان دچار شب ادراری شده علت می تواند هیجانات ومشکلات عاطفی باشد.

وی خاطر نشان کرد: والدین باید در این مواقع رفتاری مثبت وخونسرد داشته باشند چرا که بیداد و عصبانیت مشکل او را حل نکرده بلکه به شدت آن می افزاید.