نسرین پیرسمساری در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار؛

با رانت خواری مبارزه خواهم کرد/توجه به مناطق حاشیه نشین جزءاولویت های بنده خواهد بود/متعجبم برخی اعضای شورا این روزها به یاد انتقاد از خودشان افتاده اند

نسرین پیرسمساری یکی از بانوانی است که طی دوره های مختلف توانسته است کارآمدی و مردم مداری خود را نشان دهد و اکثریت قریب به اتفاق مدیران اصولگرا و اصلاح طلب استان از وی به عنوان بانویی در خور شان انقلاب اسلامی نام می برند.

به گزارش تبریز بیدار ،  بانوان یکی از اثرگذارترین قشرهای جامعه می باشند که همواره در مواقع حساس و گوناگونی که کشورمان درگیر بوده است به کمک آن آمده اند. البته بودند در طول سالیان اخیر  بانوانی که نامشان یادآور حواشی و روزهای بد مردم و مسئولین بوده است. بانوانی که اگر کمی از خواسته های نامشروع خود می کاستند هیچ گاه شورای چهارم تبریز به عنوان یکی از تلخ ترین شوراها زبانزد خاص و عام نمی شد. نسرین پیرسمساری یکی از بانوانی است که طی دوره های مختلف توانسته است کارآمدی و مردم مداری خود را نشان دهد و اکثریت قریب به اتفاق مدیران اصولگرا و اصلاح طلب استان از وی به عنوان بانویی در خور شان انقلاب اسلامی نام می برند. وی که کاندیدای شورای پنجم شهر تبریز است مهمان تحریریه تبریزبیدار بود تا از ذغذغه ها و برنامه هایش برای مردم بگوید. آنچه می خوانید گفتگوی مشروح ما با نسرین پیرسمساری است.

تبریزبیدار: با سلام خدمت شما، به نظر شما دغدغه اصلی بانوان شهر تبریز چیست؟

به نام خدا. بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت همه مخاطبان پایگاه خبری و تحلیلی تبریزبیدار،  نگاه ما به مسائل کلی است و محدود به حوزه بانوان نیست اما از آنجایی که جزو بانوان هستیم لذا برخی از دغدغه های ما محدود به حوزه بانوان می شود.

با توجه به اینکه نزدیک نیمی از جمعیت شهر تبریز را بانوان تشکیل می دهند و در عین حال  آنها بر  نصف دیگر نیز تاثیر گذار هستند، اما متاسفانه نتوانسته ایم از ظرفیت ها و پتانسیل های این قشر تاثیرگذار جامعه بهترین بهره را ببریم و در حال حاضر اکثر بانوان تبریزی بویژه در حوزه های اقتصادی غیرفعال هستند.

ما می توانیم از نقش آفرینی بانوان در حوزه مدیریت اقتصاد خانواده نیز استفاده کنیم و بنده بعنوان کارشناس حوزه بانوان و مسائل آسیب های اجتماعی در نظر دارم با فعال کردن بخش های  کارآفرینی زنان در خانواده از ظرفیت های مغفول مانده این قشر استفاده کنم و در این راستا ۱۳۳ رشته‌ را شناسایی کرده ام که بانوان می توانند در منزل بعنوان شغل خانگی در آن زمینه فعالیت کنند.

بنده در بازدید از فدراسیون زنان کارآفرین چین به این نتیجه رسیدم که ما می توانیم با تشکیل تعاونی های چند نفری کارهای مهمی انجام دهیم و کارخانجات موفقی را ایجاد کنیم.

جالب است بدانید در چین کارخانجات موفق بسیاری همچون کارخانه ابریشم و ظروف چینی به این طریق ایجاد شده اند.

معتقدم بانوان می توانند در حین برگزاری جلسات مذهبی صنایع دستی تولید کنند تا از این طریق هم درآمدزایی داشته باشند و هم مانع فراموشی چنین صنایع و هنری شوند.

بنابراین ما می توانیم با توسعه کارآفرینی و برگزاری نمایشگاه های توانمندی زنان نظیر آشپزی و شیرینی پزی  به این بحث ها وارد شویم و قطعا با این کار موفقیت های بسیاری کسب خواهیم کرد.

ایجاد بازارچه های فصلی، تحت عنوان نمایشگاه های صنایع دستی می تواند در راستای اشتغالزایی برای جوانان و خانواده ها مفید واقع شود و ما می توانیم در این راستا از فضاهای خالی مجتمع های مسکونی و اماکن بلا استفاده بهره گیریم.

یکی دیگر از دغدغه های بانوان تبریزی، گسترش آسیب های اجتماعی است که در راستای پیشگیری از این آسیب ها باید ایجاد مراکز فرهنگی و فرهنگسراها مورد توجه قرار بگیرد.

متاسفانه مکانهایی که در مساجد برای فعالیت بانوان اختصاص می یابد، مناسب نیستند و این امر باعث شده تا دختران و بانوان حصور کم رنگ تری در این فعالیت ها داشته باشند.

بی توجهی به قشر نخبه جامعه یکی دیگر از مشکلات شهروندان تبریزی است که پس از راهیابی به شورای شهر خواهیم کوشید از نخبگان حمایت کنیم و در راستای تجاری سازی اختراعات آنان گام برداریم.

پیرسمساری

تبریزبیدار: وضعیت فعلی شورای شهر تبریز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه در دوره چهارم، تعدادی از بانوان تحت عناوین مختلف و با شعارها و برنامه های گوناگون به شورا راه یافتند اما حضور این بانوان بر خلاف نقشی بود که زنان ما از زمان مشروطه در جامعه ایفا کرده بودند نقش های هایی همچون مبارزه با حذف حجاب رضاخانی، تقویت پشت جبهه ها در دوران دفاع مقدس و  امروز  به عنوان مادران و همسران مدافع حرم.

این جریانات برعکس جایگاهی بود که بانوان باید در شورا داشتند و عملکرد آنها بجای اینکه در راستای شکوفایی استعدادهای بانوان شهر تبریز باشد، تجربه تلخی برای حضور بانوان در شورای شهر بر جای گذاشت.

آذربایجان شرقی و در راس آن تبریز همواره به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشورمطرح است و اکثر بانوان آن کارآفرین هستند و حتی در عرصه جهانی فعالیت می کنند اما متاسفانه ما شاهد برخی اتفاقات شدیم که علاوه بر تبریز در سایر شهرهای استان نیز اتفاق افتاد و مایه سرافکندگی شد. خبرهای مربوط به این اتفاقات از طریق رسانه ملی منعکس شد و حتی بازتاب آن تا امروز ادامه دارد.

تبریزبیدار:  آیا نمره قبولی به شورای چهارم می دهید؟

شورای شهر تبریز در این دوره به قدری ضعیف عمل کرده است که نه تنها نمره قبولی نمی گیرد  حتی نمره ناپلئونی هم نمی توان به آن داد.

سیل اخیر تبریز یکی از نمونه های عملکرد ضعیف شورا است، این حادثه نشان داد که زیربناها و زیرساخت های این شهربه قدری سست است که حتی تحمل بحران های کوچک را ندارد.

پیرسمساری

برخی این موضوع را ناشی از شکاف و عدالت نابرابر اجتماعی می دانند لذا شورا باید در عملکرد خود بازنگری کند.

از نمونه های دیگر کم کاری شورا می توان به عدم آمادگی برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد که متاسفانه هیچ اقدام جدی برای استقبال از این رویداد مهم صورت نگرفته است.

علی رغم گذشته غنی تبریز متاسفانه این شهر در زمینه گردشگری و جذب توریسم بسیار ضعیف عمل کرده است، علی رغم شعارهای داده شده هیچ اقدام قابل توجهی در راستای ساماندهی بازار تاریخی تبریز و بهسازی معابر شهری صورت نگرفته است.

یکی از وظایف شورای شهر نظارت بر عملکرد شهرداری هاست و این نظارت در کلانشهرهایی مثل تبریز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، با توجه به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم، مشاهده می کنیم که برخی از اعضای فعلی حرف و حدیث ها را مطرح می کنند و مردم نیز عنوان می کنند چرا الان این موضوعات را مطرح می کنید و چرا قبلا چیزی نگفته اید؟ با توجه به رزومه کاری شما، چه قولی به مردم در راستای نظارت بر عملکرد شهرداری می دهید؟

طبق قانون تصویب و احصا مشکلات عمرانی، اجتماعی و فرهنگی، تصویب بودجه سالانه و نظارت بر عملکرد شهرداری جزو وظایف ذاتی شورای شهر است اما این امر در شورای شهر تبریز به گونه دیگر صورت می گیرد و این شورا تنها لوایح پیشنهادی شهرداری را تصویب می کند، بدون اینکه نظارتی به حسن اجرای آن داشته باشد و این آسیب بسیار بزرگی است که متاسفانه شورای شهر تبریز دچار آن شده است.

البته این روند در آستانه انتخابات تغییر کرده و متاسفانه برخی از اعضای فعلی چند ماه مانده به انتخابات، سیاست ایجاد چرا را راه انداخته اند. در حالی که باید از آنها پرسید، مگر خود شما در جلسات حضور نداشتید؟ چرا شفاف سازی به موقع نمی کنید و این روزها برای کسب رای، صدای خود را بلند و بقیه اعضا را تخریب می کنید؟ حتی دل خانواده شهدا از وقوع چنین اتفاقاتی می گیرد.

تبریزبیدار: ترکیب آینده شورای شهر تبریز را چگونه پیش بینی می کنید؟

در ارتباطات مردمی متوجه شدم که مردم از عملکرد شورای شهر فعلی ناراضی اند  و حتی نگران راه یابی اعضای فعلی به دور پنجم شورای شهر هستند. مردم دنبال افرادی پاکدست، با تجربه و با ایده های نو هستند، تا عملکردی متعهدانه و متخصصانه داشته باشند وکم کاری های گذشته را جبران نمایند.

به مردم قول می دهم اگر به بنده اعتماد کنند، با رانت خواری مبارزه خواهم کرد و در برابر تصمیمات و مصوبات غیر اصولی و نادرست سکوت نخواهم کرد و توجه به مناطق حاشیه نشین، کار آفرینی و رفع مشکلات اجتماعی جزوه اولویت های اصلی بنده بعد از راه یابی به شورای شهر تبریز خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.