صادق نجفی در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار:

برخی‌ به فکر منافع شهر نبوده و نیستند/ رفتارهای پوپولیستی و غلطی را در پیش گرفته اند/ مخالفین من بگویند چه طرح پیشنهادی برای منافع شهر داشتند که اجرا نکردیم؟!

شهردار تبریز در گفتوگوی تفصیلی خود با تبریزبیدار، از بدترین خاطره خود در دوران مدیریت شهری و نحوه همکاری با شورای چهارم شهر تبریز می گوید.

به گزارش تبریزبیدار، ۳.۵ سال از آغاز به کار صادق نجفی به عنوان پنجاه و پنجمین شهردار شهر اولین‌هامی‌گذرد و اینک در آستانه انتخابات و تا زمان عمر شورای چهارم شهر تبریز، نجفی به‌صورت قانونی ۳ ماه دیگر شهردار خواهد ماند. شهردار ۵۷ ساله تبریز این روزها بیش از همه از کارنامه عملکرد مدیریتی خود دفاع و با صراحت به انتقادات از خود پاسخ می‌دهد.

نجفی چند روز پیش، در اظهارنظری گفته بود «کارنامه منفعت‌طلبی سوداگران شهر ۲۹ اردیبهشت بسته خواهد شد» و به این مناسبت، تبریزبیدار به‌پای گفت‌وگوی تفصیلی با بلدیه چی تبریز نشست تا او از عملکرد خود برایمان بگوید

بسم الله الرحمن الرحیم. بسیار متشکریم برای دومین نوبت متوالی در دو و نیم سال گذشته، دعوت تبریزبیدار برای گفت‌وگو را پذیرفتید. مصاحبه را از اینجا آغاز کنیم، جایی گفته بودید که برای تبریز و تاریخ آن سمت‌های ارشد مدیریتی و وزارتی را قبول نکردم چرا که دوست داشته‌ام به این شهر خدمت کنم. از علاقه خود به این شهر و تأثیر آن بر شهردار شدن خود بگوئید…
به نام خدا. بنده هم خدمت همه مخاطبین تبریزبیدار عرض سلام و ادب دارم. همه ما افتخار می‌کنیم که در شهری زندگی می‌کنیم که نامش تبریز است و با دارا بودن هویت بیش از ۴ هزار ساله، موقعیتی را داراست که زمان مطرح شدن نام آن، «تبریز» برای اکثریت مردم دنیا تازگی دارد، متاسفانه ما طی دوره‌های گذشته نتوانسته‌ایم آنطور که باید و شاید نام تبریز را بر سر زبان‌ها بیندازیم و در مقایسه با شیراز، اصفهان، یزد و کاشان از نظر مطرح شدن در جوامع بین المللی عقب مانده‌ایم.

از جمله اهدافی که بنده پس از انتخاب به عنوان شهردار تبریز مدنظر قرارداده ام مطرح شدن جایگاه تبریز در جوامع بین المللی است. به دلیل تخصصم در حوزه مسائل اقتصادی و سرمایه گذاری احساس کردم که در وضعیت نامطلوب اقتصادی پس از سال ۹۰، می‌توانیم اقتصاد شهری را جلو برده و خدارا شکر تا میزان بسیاری هم موفق شده‌ایم. خوشبختانه در چند سال گذشته، شهرداری تبریز در رابطه با تنظیف شهری و مسائل عمرانی و فرهنگی در سطح بالایی پیش رفته است؛ در سال ۹۳ در جریان بازدید از ترلان دره سی واقع در حاشیه شمالی تبریز، مشاهده کردم که حدود ۷۰۰ معتاد در آن جا حضور دارند که ما سریعاً کمپ ویژه‌ای را برای جمع آوری وساماندهی مخصوص آنان ایجاد کردیم که امروز بیش از ۱۰۰۰ نفر در آنجا زندگی می‌کنند و تبریز به شهر بدون معتاد متجاهر تبدیل شده است.

در حوزه فرهنگی و عمرانی چطور؟ بسیاری پروژه‌های عمرانی انجام شده را در زمره پروژه‌های اولویت دار حساب نمی‌کنند…
دومین اقدام جدی ما در حوزه مسائل فرهنگی شهر، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ بود که خوشبختانه به این امر نائل آمدیم. در حوزه عمرانی نیز اقدامات بزرگی انجام شده است و در عرض ۵ ماه پروژه‌های بزرگی در سطح شهر افتتاح شده است که برخی مدعی هستند این پروژه‌ها جزو اولویت‌های شهر تبریز نیست اما باید بدانیم که اولویت را شورای ترافیک و شورای فنی تعیین می‌کنند و از نظر آنان این پروژه‌ها باید کلنگ زنی و احداث می‌شدند.

در حوزه تنظیف و پاکی شهر نیز در سال‌های ۹۳ تا ۹۵، تبریز به عنوان شهر پاک از طرف سازمان ملل معرفی شد که حاصل فرهنگ سازی انجام شده میان شهروندان عزیز و خصوصاً تلاش‌های کارگران عزیز شهرداری است. در حوزه فضای سبز نیز بیش از ۱۲۰۰ هکتار به مجموعه فضای سبز شهری تبریز اضافه شده است و نزدیک به ۲۴۰ پارک کوچک و بزرگ در سطح شهر افتتاح شد. همه این اتفاقات در حالی بود که برای اولین بار تعداد اعضای شورا به ۲۱ نفر افزایش پیدا کرد که هرکدام از این افراد، دارای یک نظر و تفکر بودند و یکی از هنرهای استراتژیکی ما در این دوره، مدیریت شهرداری و شورا بود که توانستیم دست در دست هم موضوعات را اداره کرده و باعث پیشرفت شهر شویم.

چراکه خواسته‌ها خصوصاً میان اعضای شورا متفاوت است و هریک خواسته‌ای داشتند که خب بالطبع شهرداری نیز با توجه به امکانات فراوان، اگر عمل می‌کردیم یک جور می‌شد و اگر عمل نمی‌کردیم به یک صورت دیگر اتفاق می‌افتاد. الحمدلله مجلس محترم با درک صحیح از موضوع، تعداد اعضای شورای شهر را کاهش داد که اقدام ارزشمندی است؛ هرچند تمرین دموکراسی هزینه دارد و باید هزینه‌اش را پرداخت کنیم. متاسفانه برخی‌ها به فکر منافع شهر نبوده و نیستند و هر اندازه که بتوانیم منافع شهر را به عنوان منافع ملی و کلان ببینیم، موفق خواهیم شد و در این صورت هیچ گاه نمی‌گوییم چرا برادرم شهردار نشد یا چرا فرزندانم سمتی نگرفتند و پیمانکارانم پروژه‌ای را را دریافت نکرده‌اند و …

صادق نجفی شهردار تبریز

با این وضعیتی که تشریح کردید. دوره سختی را پشت سر گذرانده‌اید…!
بله دقیقاً دوره سختی را سپری کردیم. درآمد تحقق یافته شهرداری تبریز از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴، رقمی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شد در حالیکه در ۴ سال گذشته، درآمد تحقق یافته بیش از ۸۵۰۰ میلیارد تومان و معادل دو برابر بودجه ۷ سال پیش از آن است. در ۲ سال گذشته حدود ۱۴۵۰ میلیاردتومان به پروژه مترو تبریز پول تزریق کرده‌ایم و با افتتاح خط یک آن تا میدان ساعت، روزانه هزاران نفر به وسیله آن رفت و آمد می‌کنند.

در این مدت حدود ۳۰۰ اتوبوس خریداری و ۳۰۰۰ تاکسی فرسوده نوسازی شده است و در این مدت پروژه‌های عمرانی سالانه تبریز حدود ۱۳۰۰ میلیاردتومان و حدود ۶ هزار میلیاردتومان طی سالیان اخیر را بالغ می‌شود. در این شرایط اکثریت شورا ما را همراهی کرده‌اند و بعضاً هم برخی‌ها تفکرات متفاوتی با ما داشته‌اند که علی رغم این جریانات توانستیم شهر تبریز را به حالت توسعه برسانیم و اگر امروز از مردم شریف تبریز نظرسنجی شود، خواهید دید که در حوزه عملکرد شهرداری نظر مثبتی خواهند داشت.

در سال ۹۲، ۱۳ هزارنفر در بخش خصوصی و سازمانی شهرداری مشغول به کار بودند که این رقم امروز به ۱۱۷۰۰ نفررسیده است و علی رغم کاهش بیش از هزار نفری پرسنل نیروی انسانی در شهرداری، شائبه می‌کنند که تعداد نیروها افزایش پیدا کرده که کاملاً خلاف واقع است. در دوره ما متراژهای زیادی از ائل گلی و باغلارباغی را که به برج سازی اختصاص داده بودند، از طریق کمیسیون ماده ۵ لغو کردیم، چراکه این اماکن تنفس گاه تبریز بوده و هستند.

علت انتقادات از صادق نجفی و عملکردش را خصوصاً در میان طیفی از شورای شهر در چه می دانید؟!
ببینید برخی افراد و اعضای شورای شهر در این مقطع زمانی منتهی به انتخابات رفتارهای پوپولیستی و غلطی را در پیش گرفته و سخن می گویند، برادر من اگر این حرف‌ها درباره ما درست بود چرا در شورای شهر از طرق قانونی پیگیری نکردید؟ چه عجب اگر این تخلفات بود و شما عضو شورا بودید چرا پیگیری نکردید؟ مردم عزیز تبریز فرزندان ستارخان و باقرخان و همرزمان باکری‌ها هستند و آنها ساده نیستند بلکه تو خودت ساده‌ای که مردم مناطق محروم را ساده انگاشته‌ای! مردم نیز به آن فرد می گویند که حتماً منافع خودت به خطر افتاده یا حتماً دوستان و آشنایان آن عضو شورا سمتی نگرفته که اینچنین به تندی سخن می‌گوید و مردم ما نیز مطمئن باشند همین گونه هم هست.

از مخالفان بنده و مدیریت فعلی شهرداری یک نفر در شورای شهر پیدا شود و بگوید که فلان برنامه را دادم و صادق نجفی و شهرداری تبریز آن را اجرا نکرد؛ یکی از این‌ها برای تبریز ۲۰۱۸ و پیشرفت تبریز سخن گفته با می‌روند و در ۴۲ متری سیاه نمایی می‌کنند، مگر مردم نمی‌بینند که کانال خلیل آباد به طول ۱۶ کیلومتر پس از ۳۰ سال وجود بوی نامطبوع فاضلاب افتتاح شد؟ با میدان آذربایجان را چرا نمی‌گویید، چه کسی تاکنون مسیر زینال آباد، یوسف آباد و … را مسیرگشایی و بیش از ۲۰۰ واحد مسکونی برای حاشیه نشینان ساختمان درست کرده بود.

به یاد دارم لاله پارک را با رقم بیش از ۶۰ میلیارد تومان فروختیم و با ۵۰ میلیارد تومان آن در ۴۲ متری مسیرگشایی کردیم و آقایان چرا این همه مسیرگشایی و توسعه شهری را نمی‌بینند اما مردم می‌بینند که خادمانشان در شهرداری شبانه روز برای رفاه آنان و پیشرفت تبریز کار می‌کنند و اگر راست می گویید در کنار انتقادات اقدامات مثبت ما را هم بگویید.

صادق نجفی شهردار تبریز

درباره تبریز ۲۰۱۸ چطور؟ بیشترین همت شما تاکنون صرف این رویداد بزرگ شده است…
بله تبریز ۲۰۱۸ اولین و آخرین شانسی است که به تبریز داده شده است و باید با انتخاب افرادی دلسوز برای شهر که دغدغه توسعه تبریز را دارند، به تبریز ۲۰۱۸ کمک کنند. امروز ستاد ملی و استانی تبریز ۲۰۱۸ تشکیل شده و با توجه به مدت زمان ۶ ماهه تا این رخداد، چه کسی می‌تواند پروازهای خارجی را توسعه دهد؟ بروید ببینید که در ترمینال تبریز به عنوان یکی از مبادی ورودی شهر ما با هزینه ۶۰ میلیارد تومان چه کار بزرگی انجام دادیم و اگر فرودگاه تبریز را به ما می‌دادند می‌دیدند چه کار بزرگی می‌توانستیم انجام دهیم و به پایان برسانیم.

شهردار تبریز باید فردی باشد که وقتی به یک وزیر، مدیرکل و… زنگ می زند بلافاصله او را بشناسد و پاسخ دهد، امروز صادق نجفی فردی است که یکی از چهره‌های ملی این کشور است که به هر وزیری زنگ بزند با شناختی که از وی دارند بلافاصله تلفنش را جواب می‌دهند و در جریان مشکلات مردم قرار می‌گیرند.

خاطره خاصی از شهردار شدن خود پس از منطقه تحویل سمت منطقه آزاد ارس دارید؟
بله وقتی که سمت منطقه آزاد ارس را تحویل دادم، نزدیک اذان مغرب و عشا بود که به همراه خانم وقتی از ارس به سمت تبریز حرکت کردیم و در میانه راه به ایشان گفتم که من از این لحظه خودم را به خدا سپرده‌ام وم خداوند هرچه مصلحت بداند بنده مطیع تقدیر و قضای پروردگار هستم. علی رغم این همه مشکلات و برخی مسائل فساد در شورا و شهرداری که همواره به دلیل زیاده طلبی انسان‌ها وجود داشته است، خودم را به خداوند سپردم و همه امورات را به وی واگذار کرده‌ام.

در ابتدا رغبت زیادی به شهردار شدن در تبریز نداشتم اما با اصرار و استدلال دوستان بر اینکه در وضعیت فعلی اقتصادی، من می‌توانم براساس توانمندی ارتباطات و جذب سرمایه گذاری به وضعیت مدیریت شهری تبریز کمک کنیم و پس از آن بود که بنده این پیشنهاد را قبول کردم و خب دیدیم که با ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در تبریز، پس از مشهد جایگاه برتری را در کشور کسب کردیم. دیدگاه مدیریتی بنده این است که باید ابتدا پیش از منافع خود منافع سرمایه گذاران تأمین شود و خب بالطبع منافع بنده نیز در دایره منافع آنان جای می‌گیرد و وقتی شهر توسعه یابد منافع همه ما در آن شکل خواهد گرفت.

بدترین خاطره بنده در این ۳.۵ ساله در عرصه مدیریت شهری این بود که در جریان تصویب برخی لوایح همچون پارک بزرگ، فیبر نوری، چون یک خواسته برخی اعضا را قبول نکرده و نداده بودیم، از روی لج بازی رأی منفی می‌دادند و فکر می‌کرد می‌توانند با این کار با بنده مبارزه و تقابل کنند، درحالیکه منافع مردم زیر سؤال می‌رفت. یا مشاهده می‌کردیم که در بین مردم برخی‌ها سخنانی را می‌زدند که در هنگام رأی گیری کاملاً برعکس رأی می‌دادند و این قبیل مسائل واقعاً برای بنده ناراحت کننده بود و منافع مردم و شهر را عقب می‌اندازد.

بسیارمتشکریم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
سپاس از شما. موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.