کاندیدای شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار؛

افرادی که با هزینه های گزاف به رقابت ها آمده اند چطور هزینه هایشان را جبران خواهند کرد؟/تبریز۲۰۱۸ به برنامه ریزی جهادی و انقلابی نیاز دارد

غلامرضا اقبالی گفت: آنهایی که در انتخابات هزینه های چند صد میلیونی می کنند، این هزینه ها را چطور جبران خواهند کرد چرا رسانه ها به این موضوع واکنش نشان نمی دهند، سکوت رسانه ها در این مورد خیانت است.

به گزارش تبریز بیدار ، انتخاب هوشمندانه در شوراها نکته ای است که باید در لحظه انتخاب افراد مدنظر قرار گیرد و این انتخاب جز با بررسی رزومه کاری و برنامه ها و اهداف کاندیداها میسر نخواهد بود. در ادامه گفتگوهای تفصیلی تبریزبیدار با کاندیداهای شورای شهر تبریز این بار به سراغ غلامرضا اقبالی از فعالین فرهنگی شهرمان رفتیم تا پای صحبت با وی بنشینیم. آنچه می خوانید متن گفتگوی ما با این فعال فرهنگی می باشد.

باعرض سلام. لطفا در ابتدا کمی از خودتان برایمان بگویید.

به نام خدا. بنده هم عرض سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران پایگاه خبری تبریزبیدار. بنده غلامرضا اقبالی، متولد ۱۳۵۲ در خانواده ای روحانی و مذهبی هستم.

در مظهر قرآن و با راهنمایی استاد و قاری شهید محمدرضا خانمحمدی، وارد عرصه قرائت شدم و همزمان کارهای هنری در حوزه تئاتر و موسیقی در خدمت اساتید بوده  همچنین از سال ۶۹ وارد عرصه رسانه شدم

در مقطعی نیز در آموزش و پرورش مشغول فعالیت بوده و سال ۷۳ وارد سپاه پاسداران شدم و پس از آن موفق به تاسیس و مدیریت مرکز تربیت معلم قرآن سربازان شمالغرب کشور نائل آمدم.

نزدیک ۸ سال است که وارد حوزه اقتصاد شده  و در سازمان صنعت، معدن و تجارت فعالیت می کنم. امروز نیز در جهت بکارگیری تمامی تجربیات، فنون و تخصص در خدمت مردم شهرم هستم، اگر شهروندان به بنده اعتماد کنند از این تجربیات در راستای ارتقای سطح رفاه و آسایش و فرهنگ و عمران و اقتصاد شهر خواهم کوشید.

غلامرضا اقبالی

انگیزه شما از ثبت نام در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی کلانشهر تبریز چیست؟ اهداف و برنامه های شما در این راستا چیست؟

اصلی ترین هدف بنده از ورود به این عرصه، خدمت به شهر و شهروندان است اما با توجه به نگرشی که نسبت به کار فرهنگی از طریق تجربه و علم به قضیه پیدا کرده ام کار فرهنگی بعنوان تقویت کننده و بارور کننده فرهنگ یک جامعه است بطوری که کار فرهنگی صحیح می تواند عقاید، باورها و رفتارهای یک جامعه را تامین و تقویت کند اما متاسفانه امروز ضعف و رکود در این حوزه در شهر تبریز مشاهده می شود.

علی رغم اینکه امروز همه ابزارهای فرهنگی در تبریز مهیا است اما بدون هدف و جزیره ای حرکت می کنیم در حالی که باید این امور کارشناسی شده باشد تا بتواند ۵ عنصر فرهنگی جامعه را همزمان رشد دهد.

امروز چه کار فرهنگی در شهرمان انجام می گیرد که در ضمن اجرای آن عقاید و باورهای مردم تقویت شود؟چه کار فرهنگی را مشاهده می کنید که در جهت اصلاح سبک زندگی و آداب شخصی افراد جامعه گام بردارد؟

کار فرهنگی به سلسله امور هدفمندی گفته می شود که به وسیله ابزارهای هنری و فرهنگی و متناسب با جهت ایجاد و تقویت فضای باروری صحیح مؤلفه ها و شاخصه ها و عناصر فرهنگ جامعه به کار گرفته می شود.

متاسفانه امروز دغدغه آسایش شهروندان در شهر احساس نمی شود و این امر موجب نارضایتی شهروندان از مدیریت شهری شده است.

حتی کار فرهنگی در مبارزه با فساد اداری نیز می تواند مثمر ثمر باشد و باعث خواهد شد تا مولفه های فساد تبدیل به قبح شود و کار در این زمینه باید به صورت مستمر باشد نه به صورت فصلی و کوتاه مدت.

ضعف در کارکرد فرهنگی برابر با مرگ تدریجی یک جامعه است و بنده به دلیل ضعف در حوزه فرهنگی در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز ثبت نام کرده ام تا بتوانیم این موضوع را با کمک مردم و نخبه های فرهنگی در جامعه نیاز سنجی و نهادینه کنیم.

امروز نخبگان فرهنگی شهر که در حاشیه هستند باید وارد این عرصه شوند و شورای شهر باید بعنوان حلقه واسط عقلا و روشنفکران فرهنگی جامعه با مدیریت شهری باشد.

 ارزیابی شما از عملکرد شورای فعلی چیست؟

با همه احترامی که برای اعضای دور چهارم شورا قائلم، اما بنده به عنوان یک شهروند به خاطر سکوت عالمانه و یا نا آگاهانه از آنها گله مندم و معتقدم این اتفاقات و فساد بزرگی که روی داد، روح تبریز را مجروح کرد و مهمترین دلیل آن فرار از مردم و محرمانه بودن تصمیمات شوراست. کدام کارگروه مردمی بعنوان اتاق فکر شورا در کنار فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و عمرانی قرار داشت؟

متاسفانه حضور مردم در دور چهارم شورای شهر تبریز تنها تا پای صندوق رای بود و بعد از انتخاب اعضا،، مردم در صحنه تصمیم سازی و تصمیم گیری در کنار شورا قرار نداشتند. شورای شهر همه چیز دان نیست، قطعا بدون مردم، دچار فساد می شود.

غلامرضا اقبالی

با توجه به اینکه شهر تبریز، سومین شهر حاشیه نشین کشور است همواره عدم آمادگی زیرساخت های این شهر برای مواجه با بلایای طبیعی مطرح بوده و پیش بینی شده در همان لحظه وقوع حادثه تعداد بسیاری از شهروندان جان خود را از دست خواهند داد، آیا بعد از راهیابی به شورای شهر تبریز، برنامه ای از نظر فرهنگی و عمرانی برای این بافت ها دارید؟

آنچه که در بحث حاشیه نشینی مشهود است و حتی می توان با چشمان غیر مصلح نیز مشاهده کرد، تنها دلیل ضعف در زدودن بافت های حاشیه نشین، آبرومندسازی و ایمن سازی ساکنین این بافت ها، عدم دغدغه لازم است.

 امروز آنان که با فیس و افاده های آنچنانی و قدرت مدارانه مدعی هستند و سخن کسی را گوش نمی دهند و منتقدین خود را بی سواد خطاب قرار می دهند، در اینها دغدغه حاشیه نشین وجود ندارد، فردی که مولتی میلیاردر است اصلا به این چیزها فک نمی کند و تنها به فکر کسب رای از این بافت هاست.

متاسفانه برخی شب انتخابات به یاد این بافت ها می افتند و وقتی ایام انتخابات سپری شد، باز روز از نو و روزی از نو. این امور سبب تضعیف نظام خواهد شد و این گناه کبیره است و همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند، حفظ نظام جزو واجبات است.

بنابراین مردم باید آگاه باشند و بکوشند انتخابی آگاهانه داشته باشند تا چهره های دلسوز و خدوم، مخصوصا حامیان محرومین و مستضعفین به شورا را یابند، افرادی که بتوانند جایگاه تاریخی تبریز را احیا کنند.

کمتر از ۶ ماه تا آغاز رویداد مهم تبریز ۲۰۱۸ فرصت باقی است، برخی این رویداد را فرصتی برای توسعه شهر تبریز و برخی آن را تهدیدی برای این شهر می دانند و معتقدند این رویداد مایه آبروریزی خواهد شد چرا که زیرساخت های لازم برای این رویداد مهم مهیا نیست. شما بعنوان فعال فرهنگی و کاندیدای پنجمین دوره شورای شهر تبریز، چه تحلیلی از این رویداد دارید و به نظر شما در این مدت، چه کارهایی می توان در این راستا انجام داد؟

تبریز ۲۰۱۸ می توانست فرصتی بسیار عظیم در جهت معرفی و پا گشایی توریست به تبریز باشد، به شرط اینکه حداقل استانداردهای گردشگری را در این شهر مشاهده کند متاسفانه برخی افراد که علم بحث گردشگری و تبریز ۲۰۱۸ را به دست گرفتند، در این مدت هیچ اقدام خاصی در این راستا انجام نداده اند و همه اقداماتشان در حد شعار باقی مانده است. اگر اعتبار ستاد تبریز ۲۰۱۸ را صرف بهسازی معابر و مدیریت اماکن توریست پذیر می کردند بیشتر می توانستند موثر باشد در حالی که اقداماتشان به چاپ کتاب، کتابچه و اطلاع رسانی کاذب خلاصه شده است. به نظر بنده نیز تبریز ۲۰۱۸ فرصت ارزنده ای در جهت توسعه این شهر است اما اگر اینگونه پیش برود این فرصت تبدیل به تهدید خواهد شد. قطعا شورایی که میزش پایین تر از میز شهردار باشد نخواهد توانست استقبال آبرومندانه ای از میهمانان  تبریز  ۲۰۱۸ داشته باشد. شورای شهر جای سیاسی کاری یا دعوای اقلیت و اکثریت نیست.

اما با برنامه ریزی سریع و مدیریت جهادی و انقلابی می توان تا حدودی نواقص چند سال گذشته را در آستانه تبریز ۲۰۱۸ مرتفع کرد.

آنهایی که در انتخابات هزینه های چند صد میلیونی می کنند، این هزینه ها را چطور جبران خواهند کرد چرا رسانه ها به این موضوع واکنش نشان نمی دهند، سکوت رسانه ها در این مورد خیانت است.

برخی ائتلاف های میلیونی چه ثمری برای شهر خواهد داشت، رسانه هایی که این موضوعات را لا پوشانی کرده اند، در واقع خیانت به شهر تبریز می کنند.

ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

بنده هم از شما سپاسگزارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.