در حاشیه نتایج قابل توجه انتخابات شورای شهر تبریز؛

چرا ۱۵ عضو بازماندند؟/ از «برند دبیری» تا «عملگرایی امید» و «نام های آشنای اصولگرایی»

از بازماندگان جدی در میان علی البدل ها، می توان به رای حدود ۳۵ هزاری شهین باهر، دوست و همراه چندین ساله بابایی اقدم اشاره کرد، هر چند نباید عرصه شورا را از وجود افراد دارای سابقه شورایی خالی ندید؛ یکی از آنان اسماعیل چمنی است که با سابقه دو دوره ای در شورا، به همراه محمد حسن اسوتچی از راه یابی بدان ناکام ماندند.

سرویس شهری تبریزبیدار؛

با اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تبریز، شورانشینان و مردم با واقعیت های آینده و احتمالی مدیریت شهری تبریز روبرو شدند.

راه یافتگان به شورای شهر آینده با سوار شدن بر موج سیاسی کمپین حسن روحانی و لیست موسوم به “امید” توانستند بر کرسی ریاست شورای شهر تکیه بزنند. کمتر ناظر سیاسی گمان می کرد لیست امید تا این اندازه بتواند بر ویرانه های شورای چهارم خیمه بزند و آن را فتح کند اما موج دوقطبی رئیسی_روحانی و با وحدت اصلاحات و تفرقه اصولگرایان توانست بار دیگر بدنه این جریان را تحریک به رای دادن کند.

هرچند وضعیت طرف مقابل این لیست یعنی شهرام دبیری علی رغم راه نیافتن برخی افراد شاخص همچون عابدزاده، ششگلانی و باغبان چندان هم بد نیست و او به احتمال فراوان با روحیه تعاملی در جلوس بر کرسی ریاست شورای شهر ادامه خواهد داد.

بهتر است نگاهی گذرا به ترکیب رای، سازمان آرا و ترکیب آینده شورا بیندازیم.

در یکی از قابل توجه ترین اتفاقات از ۱۷ عضو فعلی شورای شهر که برای انتخابات این دوره ثبت نام کردند، تنها ۲ نفر منتخب مردم تبریز شدند که نشان می دهد آوارهای بی اعتمادی تا چه اندازه بر سر این اعضا و دیگر دستگیر شدگان خراب شده بود که مردم تبریز بار دیگر به آنان اعتماد نکردند؛ هرچند نباید از رای ۴ عضو دیگر که به عنوان علی البدل انتخاب شده اند به سادگی گذشت.

دوستان یا دشمنان رئیس فعلی شورا شاید همگی متفق القول باشند که او علی رغم حواشی ایجاد شده از سوی منتقدینش تبدیل به یک “برند” در عرصه شهری تبریز، سیاست استانی و ورزش کشوری شده است. رای به دبیری که با رای دوره قبلش تفاوت چندانی نکرده است، نشان می دهد علی رغم تمام اتفاقات همچنان بدنه آرای مستقل خود فارغ از جریانات سیاسیرا حفظ کرده است.

اما رقیب اصولگرای آن زمان و اصلاح طلب این زمان دبیری که به عنوان سرلیست “امید” تبریز قرار گرفته، دارای بدنه رای سنتی و از میان اصلاح طلبان است که حدود ۲۰ هزار رای فزونی او نسبت به سایر اصلاح طلبان لیست، تصدیق کننده این مسئله است. شاید اکبرنژاد رقیبی قدرتمند برای دبیری باشد اما شواهد نشان می دهد که قدرت نفوذ و لابی دبیری بیش از آنی است که او بتواند بر کرسی ریاست شورا تکیه بزند.

اما آخرین منتخب شورای فعلی شهر در شورای آینده، همان آخرین فردی بود که با رایی ناپلئونی به شورای چهارم راه یافت اما با تلاش و ارتباط با توده های مردم توانست رای خود را به ۳ برابر افزایش دهد و تنه به تنه شکور اکبرنژاد بزند. شاید تنها پیروز شورای فعلی را بتوان فریدون بابایی اقدم نامید.

رای نوستالژیک به محرم محمدزاده(محرم عمی) مجری محبوب برنامه کندیمیز از دیگر نکاتی بود که باید بدان توجه کرد و از آن چشم نپوشید. حضور دغدغه مند او در کنار خنده ها و شادی های روستاییان خصوصا در میان ارسبارانی ها(قره داغی ها) توانست جایگاه او را در میان ارسبارانی های مقیم تبریز محکم و محکم تر نماید.

نفرات باقی مانده لیست امید بیش از آنکه رای شخصی و فردی خود را جذب کنند، به رای حزبی و جناحی خود اکتفا کردند و ۶ نفر آنان در رتبه ۵ تا ۱۰ و ۱۲ شورا قرار گرفتند.

شورای شهر تبریز

نفر یازدهم منتخبین مردم تبریز این بار فردی بود که توانست پس از دو دور عدم راهیابی به شورای شهر، این بار با رایی قابل توجه به شورای شهر راه یابد. مقایسه رای بیش از ۷۰ هزاری آجودان زاده در انتخابات مجلس که حدود ۵۰ هزار آن متعلق به تبریز بود، نشان می دهد که بدنه قابل توجه رای و حامی را در تبریز داراست که در چند دوره اخیر با حداقل تبلیغات به یاری او شتافته اند.

آخرین و سیزدهمین منتخب فعلی شورا نیز کسی جز محمد اشرف نیا نیست که در واقع بدنه رای اصولگرا و تا حدودی عملگرایش، او را به پیروزی رساند. اشرف نیا بی شک سودای شهرداری دارد اما با ترکیب فعلی این عمل قطعا امکان پذیر نیست.

از دیگر بازماندگان جدی در میان علی البدل ها، می توان به رای حدود ۳۵ هزاری شهین باهر، دوست و همراه چندین ساله بابایی اقدم اشاره کرد، هر چند نباید عرصه شورا را از وجود افراد دارای سابقه شورایی خالی ندید؛ یکی از آنان اسماعیل چمنی است که با سابقه دو دوره ای در شورا، به همراه محمد حسن اسوتچی از راه یابی بدان ناکام ماندند.

ترکیب ظاهری شورا عملا وزنه ثقیل ۷>۶ به نفع لیست امید را نشان می اهد اما به دلیل عملگرایی موجود در میان چندین عضو آن به احتمال بسیار ریاست دبیری بر شورا تداوم خواهد یافت؛ هرچند با توجه به احتمال تغییر دولت و ارتباط بین دولت دوازدهم با صادق نجفی، امکان ارتقای سمت وی بسیار است.

باید منتظر ماند و دید معادلات شورای پنجم چگونه چیده خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.