گزارشی از یک موزه خود ساخته!

غاری که با دست ساخته شده+تصاویر

خارج از شهر تهران در لواسان پیرمردی با عشق دل کوه را می کَند و پیش می رود؛ سراسر محوطه و غار پر شده است از مجسمه های گوناگون که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از عصرایران، ناصر هوشمند وزیری متولد شهر همدان است و ۷۱ سال سن دارد. همانند جوانی ۳۰ ساله شاد و سرحال و پر جنب و جوش، با اندامی متناسب برخلاف دیگر همسالان خود.

در سال ۱۳۳۰ که ۵ سال داشت به همراه خانواده به تهران آمده، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را گذراند تا این که سال ۱۳۴۵ که وارد دانشکده هنرهای زیبای تهران شد و مجسمه سازی خواند و در سال ۱۳۵۰ فارغ التحصیل شد. این درس خواندن ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۷۳ به درجه دکتری افتخاری نائل آمد.

دستانش را که می بینی سیاه و ورزیده، کلاه معروفش را به سر دارد و پَر پرندهی که بر روی آن کاشته شده و پیراهن و شلوارش رنگی و گِلی، بر روی صندلی که ساخته خود اوست در میان محوطه برای مدت زمان گاه کوتاه و بلند نشسته ایم و گرم صحبت. بارها و بارها حرف هایش بریده می شود دلیل آن هم سلام و احوال پرسی و ابراز لطف بازدید کنندگان است.

از کارهایش که کم هم نیست می گوید، تند و سریع و گذرا، اسامی را نام می برد:

پارک جمشیدیه: مجسمه فردوسی و رستم و سهراب سنگ چینی و دیگر مجسمه ها، پارک ایرانشهر یا همان خانه هنرمندان، پرواز و نردبان، مس، طراحی و اجرای صحنه های دبوراما، موزه تبریز، مجسمه های موزه دامغان، مجسمه های، موزه رختشویخانه زنجان به سبک مادام توسو، ۳ مجسمه، موزه نظامی سعد آباد، ساخت نمای تخت جمشید، نمایشگاه فرش هانوفر آلمان، ۳ مجسمه، موزه مردم شناسی سعد آباد، مجسمه های فولکلوریک، قلعه فلک الافلاک لرستان، پارک پردیسان: گوزنها، آبنما، دایناسور، پارک ساعی: آبنما، مجسمه های سنگی حیوانات، سمور، سنجاب، سگ آبی و آبشار ۲۷ متری و کارهای پارک باراجین قزوین، و کارهای کوچک و بزرگ فراوان دیگر… .

سال ۱۳۸۴ آتلیه اش در میدان فاطمی تهران را می فروشد و باغچه ای را در لواسان می خرد. حالا آن باغچه قدیمی تبدیل به همین جایی شده که “غار موزه وزیری” اسمش را گذاشته است.

می گوید ۱۱ سال و ۸ ماه و ۵ روز را ذره ذره و با عشق و سختی کار کرده است فقط و فقط به عشق وطن و فرهنگ این خاک و بوم. آثار بزرگانی چون فردوسی، سعدی، حافظ، بوعلی سینا، بابا طاهر، را ساخته است. عشقش خاک است و طبیعت و خیلی از آثارش را که می بینی با مواد بازیافتی هستند که از طبیعت جمع شده اند مانند: تنه خشک درختان، پلاستیک، شیشه، ضایعات آهن آلات، پیچ و مهره، شیر آلات خانه، قوطی های نوشابه و چیزهای دیگر…

به گفته خودش وجب به وجب این محوطه و تمام کارهایش معنی و مفهومی خاص دارد هیچ کدام بدون دلیل و معنی ساخته نشده است.

می گوید اگر هزار بار دیگر هم به دنیا بیایم و از سختی های این کار باخبر می بودم باز هم مجسمه ساز می شوم. ” این سختی ها هستند که به هنرمند قدرت تفکر می دهند”

این موزه در زمینی به مساحت هزار متر مربع ساخته شده که در آن مراجعه کنندگان می توانند آزادانه گردش و عکاسی کنند و دانشجویان رشته هنر می توانند مستقیما از او ایده گرفته و کارورزی کنند. این غار موزه در سال ۹۳ در میان ۱۴۰ موزه شخصی و دولتی برتر شناخته شد.

تصاویر مربوط به غار موزه وزیری

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.