مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار:

احتمال شیوع تب کریمه کنگو درآذربایجان شرقی پایین است/ شهروندان از خرید گوشت بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند

بهداد اظهار داشت: با تمهیداتی که اندیشده شده احتمال شیوع این گونه بیماری در آذربایجان شرقی بسیار پایین است مگر اینکه خود فرد بخواهد بیماری بگیرد!

به گزارش تبریز بیدار ،  در پی مشاهه شدن چند مورد از بیماری تب کریمه کنگو به سراغ مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی رفتیم تا از وضعیت استان در برابر این بیماری مشترک انسان و دام آگاه شویم.

 

امیر حسین بهداد در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار با بیان اینکه موردی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در آذربایجان شرقی مشاهده نشده است اظهار داشت: بیماری خونریزی تب کریمه کنگو  با نام علمی CCHF یک بیماری مشترک بین انسان  و دام است که در اثر شیوع ویروسی به نام هیالوما شیوع می باید.

وی ادامه داد: عامل این بیماری در نوع زخم شده و خصوصا در باقت پستانی دام کمین می کند و در صورتی که انسانی که در دست ها و پوست خود دارای زخم باشد و با این نواحی از بدن دام تماس پیدا کند ویروس بیماری به شخص منتقل می شود علاوه بر این عامل بیماری می تواند از طریق گوشت و خون آلوده از طریق همان زخم ها وارد بدن شخص شود.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در استان برای جلوگیری از این بیماری و سایر بیماری های دامی، اکثر قریب به اتفاق کشتارگاه را به سالن سرد سازی مجهز کرده ایم که این قابلیت سبب می شود در صورتی که دام دارای بیماری هم باشد ویروس در اثر برودت هوا از بین رود.

وی افزود: با تمهیداتی که اندیشده شده احتمال شیوع  این گونه بیماری در آذربایجان شرقی بسیار پایین است مگر اینکه خود فرد بخواهد بیماری بگیرد!

بهداد در پایان تاکید کرد: گوشت هایی که ممهور به مهر دامپزشکی است هیچ گونه مشکلی ندارد و شهروندان برای جلوگیری از شیوع این بیماری ها از خرید گوشت بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.