عضو شورای شهر تبریز:

بی قواره سازی در تبریز هویت شهر را خدشه دار کرده است

عضو شورای شهر تبریز اظهار داشت: ساخت و ساز بدون ضابطه سبب شده است تا شهر از ساختار اصلی خود خارج شود و هویت اصلی آن خدشه دار شود.

به گزارش تبریز بیدار ، سعید حاجی زاده بخشایش عضو شورای شهر تبریز در گفت وگو با تیترشهر با بیان این که شهر تبریز از ظرفیت استثتایی برخوردار است گفت: درگذشته تبریز مشکلات بسیاری داشت و این مسئله نشات گرفته از مدیریت سنتی و عدم جوانگرایی بود اما امروزه شرایط شهر بهبود یافته و مدیریت در زیرساخت و مسائل جاری به روز تر شده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای شورای چهارم برنامه ریزی مدونی صورت گرفت تا شهرداری تبریز در مسیر درست خود حرکت کند و هزینه ها را در نقاطی انجام دهد که اولویت اصلی شهر است. فضا سازی شهری، ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگر، معرفی جاذبه های شهری، استادارد سازی و مدرن کردن در راستای افزایش سطح پاکیزگی و جمع آوری اصولی پسماند از مهمترین اولویت های تعریف شده بود. 

این عضو شورای شهر تبریز با بیان این که تبریز می تواند به یکی از شهرهای مهم منطقه بدل شود، تصریح کرد: یکی دیگر از ظرفیت های تبریز منطقه استراتژیک آن جهت اتصال به شهرهای مرزی با سایر کشورها است. اگر تبریز را در مسیر رشد و توسعه قرار دهیم و از نظر امکانات مجهز تر کنیم، می توانیم تاثیرگذاری بیشتری در منطقه داشته باشیم. بحث جاده ابریشم و  اجلاس آن که سال گذشته در تبریز برگزار شد نشان داد اهمیت این شهر در غرب کشور کاملا مشخص است و همین نکته مسئولیت شهرداری و شورای شهر را دوچندان می کند.

حاجی زاده بخشایش درباره آلودگی شهر و خطرات ناشی از آن گفت: آلودگی مشکل اصلی تبریز است به طوری که به هر میزان تردد خودروها در شهر تبریز سخت تر شود آلودگی بیشتر  و امکان حرکت آسان و روان تر آلودگی کمتر شود، آلودگی هوا و مشکلات روحی، روانی و جسمی آن برای شهروندان بیشتر خواهد بود لذا باید برای حل این مشکل تا حد ممکن،ترافیک روان و ساده در شهر انجام شود.

وی ادامه داد: خودروهای آلوده کننده، فرسوده و غیراستاندارد از حرکت در سطح شهر خودداری کنند.تا حد امکان وسایل نقلیه عمومی آسان و راحت در اختیار شهروندان قرار گیرد تا آنها ترغیب شوند به جای استفاده از خودرو شخصی از خودرو عمومی استفاده کنند.

عضو شورای شهر تبریز با بیان این که حمل و نقل عمومی بخشی است که شهرداری به آن بها نداده ، خاطرنشان کرد: تعداد اتوبوس، مترو و تاکسی اصلی ترین مشکل است که باید هر چه سریع تر این مشکل برطرف شود. 

حاجی زاده با اشاره به مشکل بی نظمی در ساخت و ساز گفت: واقعیت آن است که ساخت و ساز در تبریز و اطراف آن غیراستاندارد و نامناسب است. نه اصول شهرسازی در آن رعایت شده و نه فرهنگ شهرنشینی و مذهبی در ساخت آپارتمان ها لحاظ گردیده است. در نقاط مختلف شهر اپارتمان های بی قواره و غیراستاندارد در خیابان های تنگ و محصور و بدون هیچ ضابطه و برنامه یی مشخص، ترکیب نامناسب شهر را رقم زده است.

در اطراف شهر تبریز، هر روز شاهد ساخت وساز غیرمجاز هستیم. پیاده روهای شهر به هیچ وجه برای رفت و آمد شهروندان مناسب نیست و هیچ کس از پیاده روی در شهر احساس لذت نمی کند.

مجموعه شورای شهر و شهرداری باید با انتخاب مدیران قوی و نواندیش در این بخش طی یک برنامه کوتاه مدت و ضربتی جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را شدیداً بگیرد و برای درازمدت نقشه مناسب شهرسازی را همراه با تمامی لوازم شهرنشینی مدنظر قرار دهد. توسعه افقی شهر را، با مکان یابی و دسترسی های مناسب ارتباطی در اولویت قرار دهد. مدیریت بحران شهری را همیشه و دقیقاً مدنظر قرار دهد و ترتیبات و امکانات لازم را پیش بینی کند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.