در دانشگاه آزاد چه خبر است؟!

از فساد مالی تا تخلفات محرز مدیریتی؛ بازنشسته‌ها با حقوق میلیونی به دانشگاه بازمی‌گردند!

دانشگاه آزاد اسلامی در طول بیش از ۳ دهه از آغاز حیات خود، بیش از آنکه کارکردهای علمی و آکادمیک آن در سپهر سیاست ایرانی مورد توجه باشد، کارکرد اجتماعی و سیاست ورزی آن بسیاری از سیاسیون و جناح‌ها را به طرف آن کشانده است.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛

گرچه این روزها، روزهای شادی جناح اصلاحات و اعتدال و نیروهای نزدیک به طیف مرحوم هاشمی رفسنجانی بابت پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری است، اما بحرانی دیگر از آن سوی این جناح سرباز کرده است. در روزهای اخیر یکی از نزدیک‌ترین نفرات حلقه مدیریتی سازندگی که با آغاز عصر اعتدال روحانی قدم در دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته بود، پس از برکناری از سمت خود، این بار با بحرانی جدید مواجه شده است؛ «فساد مالی»!

دانشگاه آزاد اسلامی در طول بیش از ۳ دهه از آغاز حیات خود، بیش از آنکه کارکردهای علمی و آکادمیک آن در سپهر سیاست ایرانی مورد توجه باشد، کارکرد اجتماعی و سیاست ورزی آن بسیاری از سیاسیون و جناح‌ها را به طرف آن کشانده است. از یک سو منابع سرشار مالی حاصل از تحصیل بیش از یک میلیون و ششصد هزار دانشجو و دارایی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی آن توجه جناح‌های مختلف سیاسی و کارتل های اقتصادی را برای نفوذ به آن باز می‌کند و از سوی دیگر با دارا بودن بیش از ۶ میلیون فارغ التحصیل، بدنه اجتماعی قابل توجهی برای جامعه سازی را دارا می‌باشد.

همین ویژگی‌های خاص دانشگاه آزاد به عنوان مجموعه‌ای خصوصی و خارج از بدنه آموزش دولتی سبب شده است تا جناح‌های سیاسی همواره گوشه چشمی بدان داشته باشند. مسئله دخالت‌های احتمالی این دانشگاه در انتخابات‌های مختلف، ماجرای وقف دانشگاه در سال ۸۹ و تغییرات مدیریتی پس از جاسبی، دانشجو و در نهایت به میرزاده تنها نمونه‌هایی از این حواشی و نگاه‌هاست.

میرزاده هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد

فوت «پدر معنوی دانشگاه آزاد»
اما با فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیماه سال گذشته که به تعبیر حمید میرزاده «پدر معنوی دانشگاه آزاد بود» تغییراتی در بنده مدیریتی ارشد آن رخ داد و با حکم رهبر معظم انقلاب، علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی به این سمت انتخاب شد. با انتصاب وی بود که زمزمه‌هایی در فضای سیاسی کشور مبنی بر تغییر حمید میرزاده از سمت خود در حال شنیدن بود که اوایل اردیبهشت ماه خبر برکناری میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد منتشر شد.

ظاهراً ظهر روز سوم اردیبهشت ماه سال‌جاری به درخواست چهار نفر از اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد و مطابق تبصره یک ماده ۱۱ اساسنامه این دانشگاه، جلسه فوق‌العاده هیات امنای این دانشگاه به ریاست علی‌اکبر ولایتی تشکیل می‌شود و پس بحث و بررسی فراوان، برکناری میرزاده تأیید می‌شود. اما آنچه این برکناری را جنجالی ساخته، موضوع رأی‌گیری هیات امنا در این جلسه است که برخی معتقدند با رأی‌گیری صورت گرفته و برخی نیز آن را بدون رأی‌گیری توصیف می‌کنند.

در زمان هاشمی‌رفسنجانی قرار بود آقای میرزاده عزل شود
نامه سیدحسن خمینی آغاز جنجال‌ها و مجادله میان علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و حمید میرزاده، رئیس برکنار شده دانشگاه آزاد بود. ابتدا روز گذشته روزنامه کیهان پس از نامه سیدحسن خمینی به رئیس‌جمهوری، گفت‌وگویی را با علی‌اکبر ولایتی درباره چرایی و چگونگی تغییرات انجام شده در دانشگاه آزاد منتشر کرد. ولایتی در این گفت‌وگو به تذکراتی که پس از انتصابش به میرزاده در رابطه با فسادهای مالی موجود در دانشگاه آزاد داده بود، اشاره کرد.

ولایتی در ادامه این گفت‌وگو افزود: این فسادهای مالی از زمان حیات مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مطرح شده بود. آقای علی‌محمد نوریان که دبیرکل هیات مؤسس هستند و از سوی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به سمت بازرسی منصوب شده بودند این موارد را مطرح کرده بودند و بنا به شهادت برخی از اعضای هیات مؤسس و امنا (که در صورت لزوم اسامی آنها را خواهم گفت) قرار بود آقای میرزاده عزل شود. اگر لازم شد نام بعضی از مدعیان امروز که خبر تصمیم مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر عزل میرزاده را حضوراً به اینجانب گفتند، خواهم گفت. وقتی آیت‌الله هاشمی‌ گزارش این مفسده‌ها را شنیده، گفته بود که برخورد با فرد مورد نظر پس از انتخابات صورت گیرد. در واکنش به این سخنان روز گذشته حمید میرزاده، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی به اتهام فساد مالی در این دانشگاه پاسخ گفت و از ولایتی خواست اسناد این فسادهای ادعایی را به اطلاع عموم برساند.

میرزاده انگجی دانشگاه آزاد تبریز

تخلفات زمان مدیریت میرزاده محرز است
از جمله دیگر مدیران ارشد دانشگاه آزاد که نسبت به تخلفات روی داده در زمان مدیریت میرزاده اعتراض کرد، علیرضا منادی نماینده سابق مردم تبریز در مجلس و معاون پارلمانی این دانشگاه است که در گفتگویی اظهار داشت: «برخی از تخلفات در زمان مدیریت میرزاده در دانشگاه آزاد محرز است، به‌طور مثال یکی از تخلفات دخالت‌های نابجای فرزند میرزاده در امور این دانشگاه بوده است. مدارک و مستندات تخلفات آقای میرزاده و پسر ایشان قطعاً در اختیار قوه قضائیه قرار داده خواهد شد تا مراجع ذی‌صلاح به آن رسیدگی کنند»

بازنشسته‌ها بازمی گردند!
آنگونه که شواهد می‌نمایاند این تازه آغاز راه طولانی برای بررسی تخلفات احتمالی در دانشگاه آزاد اسلامی است. در آذربایجان شرقی نیز شنیده‌های تبریزبیدار حکایت از آن دارد که در اواخر پاییز سال گذشته یکی از مدیران دانشگاه آزاد استان با پاداش٣٢٠ میلیون تومانی بازنشسته شده و و از اول دی ماه با پیشنهاد برخی مدیران و برخلاف نص صریح قانون، این مدیر بازنشسته مجدداً با قرارداد ماهیانه بیش از ١٠میلیون تومان بکار گرفته شده است. شواهد این اقدام غیرقانونی نزد تحریریه تبریزبیدار موجود است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.