اکبرنژاد در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار:

ما ۸ نفریم و یقیناً به صورت هماهنگ عمل خواهیم کرد/ امیدوارم شورا به دور از سیاسی کاری باشد!/ ۵نفر مقابل را عاقل و مصلح می دانم

اکبر نژاد اظهار داشت: تاریخ قضاوت درستی در این باره خواهد داشت و ما نمی‌خواهیم بگوییم که در این ۴ سال کار مثبتی انجام نشده است، حتی از کارهای مثبت آنها قدردانی می نماییم . اگر در شورای شهر و شهرداری این اتفاقات رخ داده است شاید بیشترین مسئولیت بروز آن بر عهده آقای شهردار و زعمای شورا است.

به گزارش تبریز بیدار ،  شکور اکبر نژاد از جمله منتخبان مردم تبریز در شورای پنجم شهر تبریز است که پس از شهرام دبیری توانست به عنوان نفر دوم به  پارلمان شهری تبریز راه یابد. وی که پیش از این در شواری دوم و مجلس هشتم شورای اسلامی از طیف اصولگرایان هم به عنوان نماینده مردم تبریز انتخاب شده بود این بار به عنوان سرلیست امید در میان منتخبان شورای پنجم قرار گرفت . حساسیت های پیش رو و نحوه تعامل راه یافتگان لیست امید در شورای پنجم ما را بر آن داشت  به سراغ او برویم. متن پیش رو گفتگوی تبریزبیدار با اکبر نژاد است:

تبریزبیدار: به عنوان پرسش ابتدایی از حضور گسترده مردم در انتخابات برایمان بگویید و اینکه ارزیابی شما از ترکیب ۱۳ نفره شورا چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم از شما متشکرم و امیدوارم این تلاش‌های شما در جهت اطلاع رسانی و رشد فکری جامعه نقش مهمی ایفا کند. از مردم عزیز کشورمان بابت حضور پرشور و گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر کمال تشکر را داریم و تاکید رهبری بزگوار نیز بر حضور گسترده مردمی بوده که امر مبارکی بوده است. اکثریت منتخبین شوراهای اسلامی در بیشتر شهرها و کلانشهرها از لیست امید بوده‌اند که این نشانگر تصمیم و اراده مردمی برای تغییر و تحول است و ما نیز امیدواریم با پاکدستی و کارهای کارشناسی و به درد به خور به رأی مردم پاسخ و واکنش مثبتی ارائه دهیم.

همه ما باید به دنبال بهتر شدن زندگی و ایجاد آرامش مردمی باشیم، البته این مسئله‌ای نیست که تنها شوراهای اسلامی شهر و روستا به دنبال آن هستند، بلکه این پروسه باید به صورت کلان از طریق نظام تصمیم گیری و دنبال شود و تا زمانی که روابط بین المللی ما و روابط ما با کشورهای همسایه دچار اختلال باشد و نتوانیم صادرات مورد نیاز را انجام دهیم، اقتصاد و به تبع آن مردم کشور ما دچار مشکل خواهند بود.

امیدواریم نوع نگرش اعضای شورای شهر بر مسیر مدیریت شهری تبریز اثر مثبتی داشته باشد و نباید هر کاری را به هر بهایی انجام دهیم؛ مثلا نباید برای کسب درآمد به تراکم فروشی، تغییر کاربری و … روی بیاوریم که سبب مشکلات عدیده‌ای گردد و نگرش مان باید جامع‌تر و متضمن آینده ؛ محیط زیست و فضای سبزو سلامت روح و جسم مردم باشد .

تبریزبیدار: شورای منتخب پنجم شهر تبریز به ۳ طیف اصولگرایان، اصلاح طلبان و میانه روهای نزدیک به آقای دبیری تقسیم شده است. موضوعی که این روزها در افواه مردم پیچیده است این است که نکند شورای پنجم به جای خدمت رسانی به مردم به شورایی سیاسی و سیاسی کار و محل جولان ایده‌ها و عملکرد سیاسیون قرار بگیرد و روحیه خدمت به مردم در میانه این اتفاقات به فراموشی سپرده شود؟

نباید فهم سیاست را با سیاسی کاری یکی دانست؛ بنده شورای پنجم شهر تبریز را شورایی کاری می‌بینم و این ۱۳ نفر را یکسان دیده و تقابل آشکاری میانشان نمی‌بینم. بنده این اعضا را دارای درک عمیقی از مسائل می‌بینم و ۲ معاون استاندار و ۲ نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در میان این جمع حضور دارد. در چندین جلسه‌ای که این ۱۳ نفر با همدیگر برگزار کرده‌اند، گفتارها و نظرات را مناسب دیده و امیدوارم مسیر حرکت این شورا به سوی آرامش مردم ؛ خدمت رسانی و به دور از سیاسی کاری باشد.

تبریزبیدار: پس به شورای تعاملی و یکدست معتقدید؟

یکدست شاید تعریف مناسبی نداشته باشد، زمانی که اعضای شورای شهر دارای تفاوت‌های فکری و نگرش‌های گوناگون باشند، می‌تواند عامل خلاقیت و رشد باشد، ما نمی‌خواهیم همه یکدست فکر کنند و حتی لیست امید نیز هر کدام دارای ایده‌ها و تفکرات مختلفی است که یقیناً این تفاوت‌ها باید در جهت پیشرفت شهر و بهبود زندگی مردم باشد و تصمیم جمعی را محترم بشماریم .

تبریزبیدار: در اذهان مطرح است که نفرات لیست امید به سرپرستی شما، پس از ۲۹ اردیبهشت، تاکنون گزینه‌های شهردار و شهرداران مناطق و سازمان ها را نیز انتخاب کرده‌اند. این مسئله صحت دارد؟

اصلاً به بحث انتخاب شهردار ورود پیدا نکرده‌ایم؛ هرچند اگر ورود هم کنیم مانعی ندارد چراکه وظیفه اصلی ما نیز این است و این قبیل سخنان همچون انتخاب شهردار تبریز و شهرداران مناطق به هیچ وجه صحیح نیست. منتخبین شورای پنجم برای آشنایی با مسائل شهری و امورات جاری شهر را جلساتی را برگذار کرده اند.

چند روز قبل نیز آقای دکترعبدالعلی زاده وزیر اسبق مسکن را در اتاق بازرگانی دعوت کرده‌ بودیم و شاید دعوت ایشان جوابی برای شماست که ما وی را برای آشنایی با کلانشهرها و مسائل جاری در شهرها دعوت کرده‌ایم. تا این لحظه گروهی را تعیین کرده‌ایم که معیارهای انتخاب شهردار را مکتوب کنند.

با مشکلات عدیده مثل بیکاری جوانان ، مسائل آب، شهرسازی و بدنه بسیار سنگین شهرداری در تبریز مواجهیم که این بدنه سنگین امکان فساد، رانت و رشوه خواری را فراهم می‌کند و شاید بدنه شهرداری با چند برابر نیروی مورد نیاز کار می‌کند ولو اینکه این افراد، نزدیک به برخی‌ها هستند اما حتماً باید در راستای استفاده بهینه از نیروها چاره جویی نماییم و اینگونه نباشد که در مقابل تذکر به بی حرمتی یک نفر، ۱۰ نفر زنگ بزنند چرا این را گفتی! این بی حرمتی به شهروندان است که پول مردم را به کسانی پرداخت کنیم که رشته تحصیلی و مرتبطی ندارند و از سواد، عقلانیت و حرمت لازم برخوردار نیستند.

تبریزبیدار: عملکرد شورای شهر فعلی را چگونه می‌بینید؟

اگر بنده شورای شهر فعلی را مناسب می‌دیدم با این وضعیت جسمی وارد رقابت‌های انتخاباتی نمی‌شدم، خدا می‌داند چقدر برایم سخت است ولی این مسئله باعث نمی‌شود که بگویم تک به تک اعضای فعلی شورای شهر مشکل دارند، بلکه اکثریت آنان انساهای شریفی هستند اما عملکرد کلان آنان برای شهروندان غیرقابل قبول بوده که مردم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت رغبتی به آنان نشان ندادند.

تبریزبیدار: موضع شما به پرونده دستگیری‌های شورای شهر و شهرداری چه بود؟

من بنا ندارم موضعی داشته باشم. بنده بازرس تشکیلات اطلاعاتی و حراستی نیستم که اظهارنظر و موضع بگیرم ولی واقعاً عیب برای مملکت است که تنها راه چاره در برابر یک مشکل، کنار گذاشتن آن فرد باشد. بارها گفته‌ام که زمانی معاون فلان رئیس جمهور بازداشت شده نباید خوشحال شویم چراکه آنان افراد نخبه و تیزهوشی هستند که کوله باری از تجربه برخوردارند.

اگر تشکیلات قضایی، اطلاعاتی و بازرسی به موقع تذکرات لازم را به آنها می‌داد چنین نمی شد که افراد مفیدی و نخبه‌ای که خودشان را بالا کشیده اند ، به زندان ببریم. این پیام خوبی برای ما و کشورمان ندارد. نهادهای بازرسی که باید خودشان ناظر و بازرس می‌بودند اما با خود این‌ها همراه شدند، این افراد یقیناً برای ما سرمایه بودند.

تبریزبیدار: عملکرد شهردار تبریز را چطور ارزیابی می کنید؟

تاریخ قضاوت درستی در این باره خواهد داشت و ما نمی‌خواهیم بگوییم که در این ۴ سال کار مثبتی انجام نشده است، حتی از کارهای مثبت آنها قدردانی می نماییم . اگر در شورای شهر و شهرداری این اتفاقات رخ داده است شاید بیشترین مسئولیت بروز آن بر عهده آقای شهردار و زعمای شورا است. ولی به هر حال بنده نمی‌خواهم وارد این فضا بشوم و امیدوارم مردم قضاوت صحیحی در این باره داشته باشند.

تبریزبیدار: صحت دارد که بند سومی در میثاق نامه لیست امید وجود دارد که اعضای این لیست در صورت راه یابی به شورای شهر، باید به صورت واحد به ریاست شورا و شهردار رأی دهند؟ به نظرتان با این اقدام راه برای برخورد های جناحی باز نمی شود؟

شما فردی رسانه‌ای هستید و انتظار این پرسش از شما نبود. در همه جای دنیا این حرب ها هستند که حرف اول را می‌زنند و پاسخگوی عملکرد خود هستند و این عیب نیست که اعضای آن در برخورد با مسائل به صورت یکسان و هماهنگ عمل کنند . مملکتی که در آن انتخابات برگزار می‌شود و حزب وجود ندارد، انتخابات بی معنی است و تاکنون نیز کتک این را خورده‌ایم.

نمی‌خواهیم اینگونه برخورد کنیم که اقلیت-اکثریت در شورای شهر وجود داشته باشد و بنده ۵-۶ نفر طرف مقابل را اکثراً افرادی عاقل و نزدیک به خود می‌بینم که بنابه دلایلی نخواسته‌اند در لیست ما باشند اما بنده آنان را افرادی مصلح می‌پندارم.

تبریزبیدار: وجود چنین بندی را تائید می‌کنید؟

چرا روی این مسئله اصرار دارید؟! ما ۸ نفریم و یقیناً به صورت هماهنگ درجهت مصالح مردم عمل خواهیم کرد… هرچند هم اکنون به یاد نمی آورم که دقیقا چه بندهایی وجود داشته است.

تبریزبیدار: اصرار نداریم، در اذهان و رسانه‌ها این خبر منتشر شده و ما از سرلیست این لیست می‌خواهیم این مسئله را شفاف به مردم بگوئید…

این همه زحمت برای یک تفکر و خدمت رسانی بوده است؛ تفکر اصلاح امور کشور. مردم عزیزی که به یک فکر و اندیشه رأی داده‌اند یقیناً انتظار دارند که به همان اندیشه عمل کنند، در تهران رأی نامناسب الهه راستگو، این شهر را چندین سال مستأصل نگه داشته است. ما انتظار داریم این بار نیز دوستانمان به تعهد خود مبنی بر اینکه کارها برای مصالح شهری انجام دهیم و به نظر جمع نیز احترام بگذاریم، هرچند بنده ۵ منتخب خارج از لیست امید را نیز به این ۸ نفر نزدیک می‌بینم تا به کس دیگری!

تبریزبیدار: با این وضعیتی که توضیح دادید، شاخص‌ برنامه‌های لیست شما برای تبریز چیست؟ به صورت سرفصل اشاره‌ای کنید…

قول ما به مردم این است که به اموال مردم دست اندازی نکنیم و پاک دست باشیم و همچنین از وجود افراد متخصص و گروه‌های متخصص کارشناسی استفاده نماییم. در کنار این مسئله باید میزان مراجعات حضوری مردمی را کاهش داده و این وظایف را در شهرداری براساس مصالح شهری و به وسیله اینترنت، اینترانت و فضای مجازی انجام دهیم.

تا جایی که امکان دارد از این ابزارها استفاده خواهیم کرد و میزان مراجعات مردمی را در شهرداری که زمینه ساز فساد است کاهش دهیم. در کنار این مسئله سرمایه گذاری و نوآوری‌های دانش بنیان را نیز باید گسترش دهیم تا فضای جامعه را از بیکاری نجات دهیم.

تبریزبیدار: در پایان اگر سخنی باقی مانده بفرمائید

در انتخابات اخیر شوراها دیده شده که فردی که مثلاً در رتبه ۳۰۰ قرار گرفته به صورت هدایت شده بر بازشماری تاکید دارد ولی عملکرد برخی‌ها که در پشت پرده هستند این مسئله را هدایت می‌کنند چون گروه‌ها و جناح‌های آنها پیروز نشده‌اند، مطابق قانون و عقل نیست.

نهادهای نظارتی بر روند انتخابات و پس از آن نظارت داشته‌اند لذا اصل آن را زیر سؤال نبریم به نظرم این امر صحیح و دقیق نیست و از همه برگزار کنندگان انتخابات کمال تشکر را داریم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.