تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۲:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۶۵۵۴۸

اردوغان: در مرزهای ایران و عراق «دیوار» می‌سازیم

رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید برای مقابله با نفوذ تروریست‌ها، کل مرز عراق و سوریه و بخش‌های «مقتضی» از مرز ایران را دیوار می‌کشد.

به گزارش تبریز بیدار ،  «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که دولت کشورش قصد احداث دیواری در راستای مرزهای ایران، عراق و سوریه را دارد.


بنا به گزارش هاآرتص، اردوغان که در یک ضیافت افطار سخن می‌گفت، به عزم دولتش برای مقابله با نفوذ تروریست‌ها به کشورش پرداخت و گفت که یکی از بهترین راهکارها برای عملیاتی شدن این خواسته، دیوار کشیدن است.


این اولین بار نیست که بحث تردد تروریست‌ها در مرز ترکیه مطرح می‌شود؛ دولت مستقر در دمشق از آغازین روزهای ورود تروریست‌های چندملیتی از ترکیه به سوریه، به این روند اعتراض داشت. تروریست‌ها پس از ورود به سوریه، علاوه بر کشتار، گاهی اوقات نیز با تانکرهای نفت ارزان به مرز ترکیه بازمی‌گشتند و پول ادامه عملیات خود را درمی‌آوردند.


اردوغان گفت که کار احداث دیوار در مرز سوریه پیشرفت چشمگیری داشته و 650 کیلومتر از مرز 911 کیلومتری مسدود شده است.


وی گفت که دولتش برای احداث دیواری مشابه در طول مرز عراق هم برنامه‌ریزی کرده است.


یکی دیگر از همسایگان ترکیه، ایران است که اردوغان گفت برای احداث دیوار در نقاط «مقتضی» مرز با این کشور، برنامه‌ریزی شده است.


دولت ترکیه پیش از این هم خبر تصمیم برای احداث دیوار در راستای مرز ایران را مطرح کرده بود که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از این امر «استقبال» کرده بود.


ساخت دیوار مرزی، امر بی‌سابقه‌ای در دنیا نیست. پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا، وی بحث احداث دیوار در مرز مکزیک را مطرح کرد که البته این قول وی، با اعتراض شدید وزارت خارجه مکزیک روبرو شد.