تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۱:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۶۵۶۰۴

بروز جنگ میان قطر و عربستان احتمالی بعید؛

چرا اتفاقی نخواهد افتاد؟

عربستان سعودی به لحاظ اقتصادی توان شروع جنگ مجدد را نخواهد داشت، کسری عظیم بودجه عربستان توانی برای اقتصادملی این کشور باقی نگذاشته است

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مجتبی یوسفی نژاد


عربستان، امارات، مصر و چند کشور دیگر روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده اند. بنا به دلایل متعدد علیرغم برخی گمانه‌زنی‌ها اتفاقی نخواهد افتاد:

۱. اولا عربستان سعودی به لحاظ اقتصادی توان شروع جنگ مجدد را نخواهد داشت، کسری عظیم بودجه عربستان توانی برای اقتصادملی این کشور باقی نگذاشته است.

۲.آشوب‌ها و جنگ داخلی به خصوص در مناطق شیعه نشین عربستان بخشی از توان دولت سعودی را صرف خود کرده است. توانی که دولت را مجبور به حمله نظامی و استفاده از جنگ افزارهای سنگین برای برخورد با اعتراصات شیعیان نموده و بیش از پیش ناتوانی حاکمان سعودی در برخورد با بحران را نمایان ساخته است.

۳. قطر از لحاظ توان مالی و گستردگی ابزارهای اقتصادی و اثرگذاری در بازارهای انرژی و حمل و نقل بین‌الملل، قابل مقایسه با بیشتر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیست. هرگونه تقابل جدی قطر و عربستان، به شدت بازارهای انرژی را ملتهب و افزایش قیمتها را درپی خواهد داشت. این اتفاقی است که به کام اربابان غربی رژیم سعودی خوش نخواهد بود.

۴.عربستان به غیر از امارات، در چالش با قطر همراه قوی اقتصادی و سیاسی ندارد. قطعا ترکیه و حتی آمریکا با توجه به آنچه در پیش گفته شد حتی در صورت همراهی زبانی، طرفدار دامنه دار شدن این تنش نخواهند بود. تنهایی عربستان در این زورآزمایی بیش از پیش به فروریختن ابهت پوشالی سعودی منجر خواهد شد.

۵.عربستان به خوبی می‌داند که جایگزین جدی قطر برای بازآرایی روابط سیاسی و اقتصادی در منطقه با وجود همراهی امارات با عربستان، تنها و تنها "ایران" خواهد بود. بدیهی است که عربستان تمایلی به افزایش سهم و نقش ایران در اقتصاد و سیاست منطقه نخواهد داشت.

۶.گرفتاری عربستان در موضوعات منطقه‌ای مانند سوریه، یمن و بحرین توانی برای شروع ماجراجویی جدید حاکمان نادان سعودی باقی نخواهد گذاشت. باتلاق یمن، شکست.های میدانی در سوریه و ناتوانی آل خلیفه در بحرین عملا ابتکار عمل را از دست سعودی‌ها گرفته است.