نبض بازار رمضان آشفته می‌زند

ماه مبارک رمضان امسال در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر آغاز شد و آنقدر مسؤولان در فضای سیاسی کشور مشغول بودند که نزدیک شدن آن کلاً فراموش شد و به حاشیه رفت، روند افزایش قیمت‌ها که بهتر است بگوئیم از ابتدای سال آغاز شد، با فرارسیدن ماه رمضان شتاب بیشتری گرفت.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس،  در نگاه اول شاید بتوان گفت وقتی هیچ نظارتی بر قیمت‌ها صورت نمی‌گیرد، زمینه برای سوءاستفاده‌کنندگان فراهم شد و آنها از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و بدون ترس از هر گونه نظارتی قیمت اجناس پرمصرف در ماه رمضان را افزایش می‌دهند.

افزایش قیمت‌ها در ماه مبارک رمضان سودهای کلانی را عاید برخی کاسب‌های سوداگر می‌کند، از سوی دیگر باعث می‌شود مردم با توجه به دغدغه روحی از تهیه مایحتاج ماه مبارک رمضان از فیوضات این ماه عزیز بهره‌مند نشده و لذت معنوی این ماه عزیز را درک نکنند.

بد نیست اشاره کنیم امسال بر خلاف سال‌های قبل در اکثر شهرها از برگزاری نمایشگاه‌های ضیافت و بازارچه‌های خیریه رمضان در ابتدای ماه مبارک رمضان خبری نبود و شهر تبریز نیز از این قاعده استثناء نیست  و ما اصحاب رسانه نیز در مورد  برگزاری این نمایشگاه مطلع نشدیم.

در این میان کم نیستند شهروندانی که با دفتر رسانه‌های مختلف تماس گرفته و از آشفته بازار رمضان اظهار گلایه و ناراحتی کرده و از نبود نظارت‌ها و برگزار نشدن نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های خیریه رمضان اظهار ناراحتی می‌کنند، مخصوصاً  خانواده‌های پرجمعیت که تعداد افراد بیشتری در آن خانواده روزه می‌گیرند و وضعیت مناسب و مطلوبی ندارند و این دغدغه به یکی از چالش‌ها و ناراحتی‌های مهم آنها تبدیل شده است.

ماه مبارک رمضان امسال در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر آغاز شد و آنقدر مسؤولان در فضای سیاسی کشور مشغول بودند که نزدیک شدن ماه مبارک رمضان کلاً فراموش شده و به حاشیه رفته بود و روند افزایش قیمت‌ها که بهتر است بگوئیم از ابتدای سال‌جاری آغاز شده بود، با فرارسیدن ماه مبارک رمضان شتاب بیشتری گرفت.

هر چند هفته گذشته علی وقف‌چی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی واسطه‌ها را عامل گرانی بازار رمضان اعلام کرد و گفت: واسطه‌ها نرخ محصولات غذایی را ۳۰ تا ۴۰درصد افزایش می‌دهند.

باید گفت بدون شک واسطه‌ها و دلال‌ها به فکر سود جیب‌های خود هستند، آنها با روش‌ها و ترفندهای اقتصادی سعی می‌کنند کفه ترازو را به نفع خود سنگین کنند بنابراین شما دولتمردان باید در مقابل آنها بایستید و آرامش را به بازار اقتصادی برگردانید.

پنجشنبه و جمعه‌ای که سپری شد فرصت مناسبی دست داد تا با شهروندانی که در فروشگاه‌ها و بازارچه‌های مختلف مشغول خرید بودند، گفت‌وگو کنم.

آنها از این که گوش شنوایی پیدا کرده بودند تا از گرانی این روزها برایش بگویند، خوشحال بودند اما از این که هیچ ترتیب اثری به صحبت‌های آنان داده نمی‌شود، اظهار ناراحتی و گلایه‌مندی می‌کردند.

در یک مغازه قصابی حسن آقا مشغول خرید گوشت قرمز است و با فروشنده سرگرم صحبت کردن در مورد قیمت گوشت هستند.

او می‌گوید: من و همسرم به علت بیماری نمی‌توانیم روزه بگیریم ولی دو دختر و دو پسر جوانم روزه می‌گیرند.

قدرت خرید نداریم

وی با اشاره به افزایش قیمت گوشت ادامه داد: افزایش قیمت گوشت قدرت خرید مرا پائین آورده است و من نمی‌توانم چند کیلوگوشت بخرم، من نیم کیلو یا حداکثر یک کیلو گوشت می‌توانم بخرم.

وی که یک بازنشته است ادامه می‌دهد: دو دختر و یک پسر تحصیل کرده‌ام بیکار هستند و هیچ درآمدی ندارند. من باید خرج آنها را بدهم، از کجا باید بیاورم تا شرمنده آنها نباشم.

افطار با زولبیا و بامیه ۱۵ هزارتومانی !

حرف‌های حسن آقا حال مرا می‌گیرد و متأثر می‌کند، راهم را کج کرده و برای خرید زولبیا و بامیه به یک شیرینی فروشی می‌روم، آقای شیرینی فروش زولبیا و بامیه‌ها را در  قوطی‌های مختلف چیده شده است را نشان می‌دهد که قیمت آنها با همدیگر متفاوت هستند.

چند نفری در صف خرید هستد و با شنیدن قیمت زولبیا و بامیه اعتراض می‌کنند.

یکی از مشتریان می‌گوید: مگر چه خبر است هر کیلو زولبیا و بامیه ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان باشد، من که نمی‌خرم. با اعتراض او پچ پچ های اعتراض مشتریان بلند می‌شود و من علت این گرانی را می‌پرسم و او که از این اوضاع به شدت عصبی شده است، می‌گوید خانم تقصیر ما چیست؟ مواد اولیه گران شده است و ما هم برای خرید روغن، آرد و بقیه موارد پول می‌دهیم.

یکی دیگر از پرمصرف‌ترین مایحتاج ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های ایرانی سینه و ران مرغ است که برخی از افراد آن را به صورت مجزا و خورد شده تهیه می‌کنند.

مگر تو راضی هستی که من نیز راضی باشم
مصرف ران و سینه مرغ این روزها افزایش بیشتری یافته و مردم در اکثر غذاهایی که برای افطار یا سحر آماده می‌کنند از آن استفاده می‌کنند.

برای اطلاع از اوضاع بازار مرغ به یکی از فروشگاه‌های عرضه مرغ رفتم .

بانویی جوان با یک وسواس خاصی در حال جدا کردن مرغ‌ها از همدیگر است و البته زیرلب هم با خود حرف می‌زند.

من نیز حرف‌های او را ادامه می‌دهم، وی بعد از ورانداز کردن مرغ‌ها نظرش عوض شده و از قطعه‌های کوچکتر ران و سینه مرغ  که در یک بسته‌بندی خاص وجود دارد، خرید می‌کند. می‌پرسم از قیمت مرغ راضی هستی و او بلافاصله می‌گوید مگر تو راضی هستی که من نیز راضی باشم.

ما مردم بیچاره چاره‌ای نداریم
این بانوی تبریزی ادامه داد: ما مردم بیچاره چاره‌ای نداریم، باید بسوزیم و بسازیم، اگر ماه مبارک رمضان نبود مجبور نبودیم خرید کنیم.

وی اظهار داشت: در این بسته‌ها که سینه و ران مرغ به صورت مجزا و در بسته‌بندی آماده فروخته می‌شود، هر کیلو را ۹هزار تومان می‌فروشند در حالی که قبل از  ماه مبارک رمضان ۷هزار تومان بود و حتماً این از برکت ماه رمضان است.

یکی دیگر از شهروندان که مشغول خرید مرغ است، می‌گوید: ما دیگر عادت کرده‌ایم، اینجا ایران است و صدای ما قشر محروم، کارگر و کارمند را کسی نمی‌شنود، مگر ما محکوم به مردن هستیم.

وی ادامه داد: در سایر کشورهای مسلمان مانند اندونزی با فرارسیدن ماه مبارک رمضان ارزاق عمومی ارزان می‌شود تا مردم بتوانند به راحتی ارزاق خود را تهیه کرده و به عبادت‌های معنوی خود مشغول شوند.

این شهروند تبریزی ادامه داد: دولت شعار و حرف ،به راحتی شعار می‌دهد و خبری از رسیدگی به محرومان نیست.

خرمای ۱۰هزار تومانی پای ثابت سفره‌های افطار
یکی دیگر از مواد پرمصرف سفره‌های افطار رمضان خرما است که هر روز و در تمام مهمانی‌ها پای ثابت سفره‌های افطاری ایرانیان است.

باید گفت خرمای دوست داشتنی پرانرژی نیز در این روزها سیر صعودی به خود گرفته است به طوریکه قیمت هر کیلو خرمای مضافتی به ۱۰ هزار تومان رسیده است.

در یکی از فروشگاه‌های بزرگ تعداد زیادی از شهروندان به همراه خانواده در تدارک خرید برای روزهای باقی مانده از این ماه عزیز هستند.

با یک خانواده چهار نفری صحبت می‌کنم که هر ۴نفر روزه می‌گیرند و هر کدام از آنها به نوعی ناراحتی خود را از این اوضاع نابسامان بازگو می‌کنند.

گرانی مهمانی‌های رمضان را تعطیل کرد
احمد آقا پدر این خانواده می‌گوید: به قدری همه چیز گران شده است که ما در خانواده پدری خود در بین سایر خواهر و برادرهایم که همگی ازدواج کرده‌اند، تصمیم گرفته‌ایم هیچ‌کدام مهمانی افطاری ماه رمضان برگزار نکنیم.

وی ادامه داد: ما خانواده پرجمعیتی هستیم و وقتی در یک مهمانی خواهر و برادری دور هم جمع می‌شویم، حدود ۳۰نفر می‌شویم و امسال با این اوضاع تصمیم گرفتیم مهمانی بی‌مهمانی.

دخل و خرج‌ها با هم نمی‌خواند
وی ادامه داد: این روزها دخل و خرج خانواده‌ها به مدد بی‌توجهی مسؤولان و سیاستمداران با این روند افزایش قیمت‌ها با هم همخوانی ندارد.

از قیمت خرما می‌پرسم و او با اشاره به اینکه افطار کردن با خرما در متون دینی بسیار سفارش شده است، تصریح کرد: ما سعی می‌کنیم با خرما افطار کنیم ولی تهیه خرما نیز برایم سخت شده است و با توجه به این که همه ما ۴ نفر روزه هستیم، یک قوطی خرما دو روز دوام می‌آورد و من هر دو یا سه روز یک بار یک قوطی خرما تهیه می‌کنم البته فکر نمی‌کنم تا پایان این ماه عزیز بتوانیم به این روال ادامه دهیم.

مسؤولان هیچ‌وقت خودشان خرید نمی‌کنند که قیمت‌ها را بدانند
او با اشاره به این که یک کارگر بخش خصوصی است، می‌گوید: مسؤولان و دولتمردان هیچ‌وقت خودشان برای خانواده خرید نمی‌کنند که قیمت‌ها دستشان باشد، آنها حال و روز ما را درک نمی‌کنند که ما چه سختی‌هایی می‌کشیم.

دلخوش‌ها بیایند جواب گرانی‌ها را بدهند
همسر وی نیز در ادامه می‌گوید: آن افرادی که از فرط شادی و خوشحالی تا صبح در خیابان‌ها زدند و رقصیدند و حال کردند که باز هم ۴سال دیگر در کشور رکود حاکم می‌شود و هیچ تغییری در کشور صورت نمی‌گیرد، حالا بیایند و جوابگوی گرانی گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، خرما و … باشند .

وی ادامه داد: فعلاً  دولت سرگرم انتخابات است نه خدمت به مردم و تنظیم بازار رمضان، همه چیز در کشور تحت‌الشعاع انتخابات قرار گرفته است.

مسؤولان سرگرم جناح‌بندی و سیاسی‌بازی‌های خود هستند
یکی دیگر از شهروندان تبریزی که علاقه زیادی برای صحبت کردن ندارد، فقط به ذکر یک جمله اکتفا کرده و می‌گوید: در این کشور دولتمردان ظاهراً یادشان رفته است که آنها غیر از سیاست و انتخابات وظیفه دیگری نیز دارند، آنها به جای این که به فکر تنظیم عرضه و تقاضا بازار رمضان باشند به دنبال جناح‌بندی و سیاسی‌بازی‌های خودشان هستند.

وی ادامه داد: آنها به جای این که کسری موجود در انبار مواد غذایی رمضان را تأمین کنند به دنبال پاسخ به ابراز احساسات طرفداران خود هستند.

و آخر اینکه‌…
به هر حال باید گفت، پرداخت رسانه‌ها به گرانی بازار ماه مبارک رمضان اتفاق تازه‌ای نیست چرا که هر سال با نزدیک شدن به آغاز این ماه عزیز، ایام و مناسبت‌های خاص از جمله عید نوروز، جشن‌های شعبانیه، ماه محرم ، ایام حج و …. ما شاهد هستیم که قیمت برخی اقلام متناسب با آن ایام روند افزایشی به خود می‌گیرد  و مردم نیز شاهد هستند که در این ایام خاص چگونه برخی از افراد سودجو به نفع خود عمل می‌کنند و البته نبود نظارت کافی آنها را جری‌تر و گستاخ تر می‌کند.

امسال نیز ماه مبارک رمضان نیامده موجی از گرانی‌ها در سراسر کشور آغاز شده و اقلام پرمصرف در سکوت خبری مسؤولان و عدم نظارت جدی اوضاع نابسامانی پیدا کرده است.

به جای این که شهرها حال و هوای رمضانی داشته باشند و از وارد شدن به شهر الله اکبر خوشحالی وجودشان را فرا بگیرد، در عوض قیمت‌ها سر به فلک کشیده و گرانی اجناس خواب را از سر مردم پرانده است.

علاوه بر گرانی و آشفته بازار رمضان، بی‌توجهی و بی‌مسؤولیتی دولتمردان و سیاستمداران نیز داغ  دل مردم را تاره کرده و آنها از این که ابزاری در دست دولتمردان هستند تا در مواقع خاص از آنها بهره‌برداری سیاسی و جناحی بکنند، ناراحت بوده و از همراهی با دولتمردان احساس پشیمانی می‌کنند.

گزارش از : معصومه درخشان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.