خلیلی خبر داد:

اهدای ۱۱ تخته فرش نفیس به موزه تبریز

مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری از اهدای ۱۱ تخته فرش نفیس و با ارزش از سوی تاجر تبریزی به موزه شهرداری خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، رضا خلیلی افزود: یعقوب صادق نوبری با این اقدام شایسته، به تالار موزه فرش تبریز تزئین خاص بخشیده است.

وی اظهار کرد: این شهروند تبریزی که در تجارت فرش دارای سابقه طولانی است و یکی از بازرگانان خوش نام فرش ایران در بازار جهانی به شمار می رود با ارسال این تعداد تخته فرش از هامبورگ آلمان به تبریز موجب تنوع در مجموعه قالی های موزه فرش شهرداری تبریز شده است.

مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری یادآوری کرد: طبق نظر کارشناسان خبره فرش موزه شهر، این فرش ها از دست بافته های هنرمندان آذربایجانی است که دارای قدمتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود و با مواد خالص پشمی بافته شده و یکی از آن ها تصویری منتسب به دوره مشروطیت دارد.

خلیلی، ادامه داد: در قالی های اهدایی این تاجر تبریزی یک تخته زرنیم کاشان ابریشمی با طرح درختی رج شمار ۷۰ بسیار قدیمی دیده می شود.

وی گفت: شهرداری تبریز با ارج نهادن به عمل شایسته این تاجر خیر، ترتیب لازم برای به نمایش گذاشتن این فرش ها جهت بازدید همشهریان و گردشگران انجام می شود.

خلیلی از مدیر کل گمرکات استان برای انجام مساعدت های لازم جهت ترخیص این فرش ها قدردانی کرد.

موزه شهرداری تبریز در طبقه زیرزمین ساختمان کاخ شهرداری تبریز واقع شده ‌است.

این موزه که به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های ایران مطرح است پس از چین در ردیف اولین موزه‌های شهرداری‌های جهان نیز قرار دارد.

این موزه در سال ۱۳۸۶ و همزمان با یکصدمین سالگرد تاسیس نخستین بلدیه (شهرداری) ایران در تبریز و در ۸۰۰ متر مربع و با هزینه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده‌ است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.