رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی:

ساخت ضریح تل زینبیه در کربلای معلی توسط هنرمندان تبریزی

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی گفت: ساخت نیم ضریح “تل زینبیه” نخستین بار در استان توسط هنرمندان استان و با مشاوره دانشگاه هنر اسلامی تبریز در نیمه اول امسال آماده نصب می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، علی داداش‌زاده صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه ستاد بازساز عتبات آذربایجان شرقی قبل از تشکیل ستاد بازسازی در تهران در سال ۸۲ و در بحبوحه شرایط داخلی خاص عراق آغاز به کار کرد اظهار کرد: از سال ۸۴ هم فعالیت دفاتر استانی و ملی ستاد بازسازی عتبات آغاز به کار کرد.

وی با اشاره به اینکه ستاد پشتیبانی مدافعین حرم هم وارد میدان شد که همزمانی این دو ستاد باعث شد توجه ویژه‌ای به مدافعین حرم صورت گیرد افزود: در سال ۹۴ بیش از ۲ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی جذب شد اما در سال ۹۵ هم بیش از ۶۰۰ میلیون به ستاد بازسازی کمک شد و بقیه کمک‌های مردمی به سمت ستاد پشتیبانی مدافعین حرم سوق یافت و مردم کمک‌های خود را در اولویت به آن ستاد ارائه کردند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه به فعالیت‌های ستاد آذربایجان شرقی در عراق اشاره کرد و گفت: رفوگری و بازسازی فرش‌های حرمین شرفین کربلا که شاید قدمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ ساله دارد در حال از بین رفتن بود که هنرمندان تبریزی به کربلا اعزام شدند و به این مجموعه سروسامان خوبی دادند. 

وی با بیان اینکه سال ۹۵ بیش از ۴ گروه در ۴ نوبت و در هر نوبت حدوداً ۱۵ نفر از آذربایجان شرقی برای امورات تخصصی به کربلا اعزام شدند خاطرنشان کرد: طول اقامت هر گروه ۱ ماه است که در سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ نیروی متخصص در زمینه‌های مختلف از بین نیروهای داوطلب ثبت نام کننده اعزام کرده‌ایم.

داداش زاده از اجرای پروژه‌های مستقل دیگر توسط ستاد عتبات استان در کربلا خبر داد و گفت: ساخت نیم ضریح «تل زینبیه» اولین بار در استان توسط هنرمندان استان و با مشاوره دانشگاه هنر اسلامی تبریز در نیمه اول امسال آماده نصب می‌شود.

 وی با بیان اینکه قبل از نصب این ضریح در معرض نمایش عموم قرار می‌گیرد تا پس از زیارت در حدود شهریور ماه ارسال شود، ابراز داشت: ساخت این نیم ضریح از محل کمک‌های مردمی حدود ۲ میلیارد تومان هزینه پیش‌بینی می‌شود و اکنون ۸۵ درصد پیشرفت دارد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه در ساخت در این زمینه از میناکاران، خاتم کاران، قلم زنان استان استفاده کردیم تصریح کرد: با این اقدام خواستیم تا ساخت ضریح را از انحصار برخی استان‌ها در بیاوریم و فرصتی در اختیار آذربایجان شرقی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یک انبار ۱۲۰۰ متری هم با هزینه آذربایجان شرقی قبل از عید ۹۶ آماده و تقدیم آستان مقدس امام حسین (ع) شد اظهار داشت: پس از ماه مبارک رمضان یک پروژه ساختمانی ستاد مرکزی عتبات عالیات بر عهده آذربایجان شرقی قرار داده شده و نیروهای متخصص کاری هم آماده اعزام هستند. 

داداش زاده افزود: در شهر نجف هم صحن حضرت فاطمه الزهرا به همت جمهوری اسلامی و خادمان ستاد عتبات احداث می‌شود که کل حرم ۱۷۰ هزار متر مربع بود که تنها این صحن ۲۲۰ هزا رمتر مربع است که آذربایجان شرقی در ساخت این صحن سهمی از ساخت و ساز را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: در ستاد اربعین هم مسئولیت‌هایی بر عهده این ستاد قرار دارد و موکب‌هایی را در سال‌های گذشته در مرز مهران و شلمچه برای ارائه خدمات به زائرین برپا کردیم و در آینده ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از مردم خواست تا کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را جهت بازسازی عتبات عالیات به شماره حساب ۰۱۲۱۷۰۲۱۷۰۰۰۹ نزد بانک ملی واریز و یا برای اهدای هدایای غیر نقدی با شماره تلفن‌های ۳۴۴۳۳۸۸۲ و ۳۴۴۳۵۲۸۴ تماس بگیرند.

منبع: تسنیم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.